zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní galerie v Praze v roce 2019

Staří mistři ve Veletržním paláci

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražská Národní galerie otevře v tomto roce dvě nové dlouhodobé expozice. Ve Schwarzenberském paláci se objeví Staří mistři a ve Veletržním paláci Umění 19. století. Krátkodobé výstavy přiblíží významné osobnosti českého i světového umění – například Josefa Šímu, Stanislava Suchardu, Václava Hollara, Alberta Giacomettiho nebo francouzské impresionisty. Mimoto jsou na programu výstavní projekty, které nabídnou indické umění, krásné madony a objasní umělecké vztahy mezi českými zeměmi a Saskem.

Na novou sbírkovou expozici První republika ve Veletržním paláci - 1918 – 1938 navazuje podobný koncept zaměřený na období 1796 – 1917 s titulem Umění nejdelšího století, který vedle takových osobností jako jsou Josef Mánes nebo Antonín Slavíček zařazuje další část francouzské sbírky s díly Pabla Picassa, Paula Gaugaina nebo Vincenta van Gogha.
Nejvýznamnější díla sbírky Starého umění budou nově zpřístupněna ve Schwarzenberském paláci. Vedle sebe návštěvníci uvidí např. malby Petra Brandla, Lucase Cranacha, Albrechta Durera, El Greca, Rembranta nebo Karla Škréty.
K třicátému výročí sametové revoluce proběhne několik akcí zaměřených na české tvůrce. Hned od počátku roku to bude česká dokumentární fotografie v 5. patře Veletržního paláce. V rámci Summer Opening zde bude uvedena site specific zvuková instalace Milana Grygara a ve Velké dvoraně bude zahájena přehlídka malířské tvorby Josefa Bolfa.

Samotný pád komunistického režimu připomene fotografická výstava Havel na Hrad ve Veletržním paláci a řada dalších kulturních aktivit od divadel malých forem, filmových představení po koncerty písničkářů a rockových kapel.
Ve Valdštejnské jízdárně proběhne rozsáhlá výstava věnovaná pařížskému surrealismu a osobnosti Josefa Šímy. V květnu bude mít na 58. bienále v Benátkách instalaci Stanislav Kolíbal.
Na podzim očekává návštěvníky galerie zvlášť atraktivní výstava a sice kresby Václava Hollara v Paláci Kinských. Na stejné období je plánována také výstava propojující sochařské dílo Stanislava Suchardy a fotografie Jitky Hanzlové.
Do vzdálenější historie se NG vrátí ve Šternberském paláci prostřednictvím výstavy Sasko- Čechy, která se poprvé bude zabývat dvěma tisíciletími vztahů těchto sousedních kulturních regiónů Výstava nabídne nejen staré umění ale i např. model slavné sochy Davida Černého Quo vadis, zlatého trabanta na nohách.
Jubilejní rok uzavře vánočně laděný projekt v Anežském klášteře Krásné madony, který vyzdvihne Prahu jako jedno z nejpřednějších uměleckých center zaalpské Evropy kolem roku 1400.
Na mezinárodní umění se soustředí tři přehlídky. V Paláci Kinských se v červnu představí nejslavnější jména francouzského moderního malířství od Maneta po Sisleyho v dílech zapůjčených z dánského státního muzea Ordrupgaard v Kodani. V červenci bude Veletržní palác hostit retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho, která zahrne na 150 plastik, maleb a kreseb zapůjčených z pařížské nadace Fondation Giacometti. V říjnu se zaskví ve Valdštejnské jízdárně Poklad maharadži – indické umění z Džodhpuru. Umělecké poklady čtyř století, malířská díla, dekorativní umění, šperky, zbraně nebo textilie z královské sbírky v severoindickém Radžastánu docestovaly vůbec poprvé na evropský kontinent.
Jak vidno připravila Národní galerie i pro tento rok pestrý výstavní program pro nejširší vrstvy veřejnosti a mimoto bude pokračovat v revitalizaci sbírkových expozic plánované na několik let. Své návštěvníky si chce udržet a nové získat nejen výstavami ale i dalšími akcemi, kterými se pro veřejnost stává stále více kulturní a vzdělávací institucí v nejobecnějším smyslu.

14.1.2019 13:01:33 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy