zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Černá země? Mýtus a realita

Černá země? Mýtus a realita

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

První republiku máme spojenou s elegancí, šarmem a noblesou v módě a designu. Bylo výtvarné umění a architektura v ostravském regionu jiné než v ostatních částech republiky? Tuto otázku pokládá výstava Černá země? Mýtus a realita, kterou připravila Renata Skřebská, kurátorka Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).
V ostravském Domě umění bude k vidění až do 6. ledna příštího roku.
,,O umění ostravského regionu panuje několik mýtů. Jedním z nich je například tvrzení, že tato oblast obohatila české umění zejména o sociální náměty, dalším mýtem je konstatování, že zdejší umění bylo pražskou uměleckou kritikou přehlíženo, čímž v regionu uvízl pocit ukřivděnosti. Výstavní projekt se pokouší zachytit, nakolik se tyto mýty potkávají se skutečností a nakolik se jedná o zažité stereotypní představy o podobě umělecké tvorby na Ostravsku,“ vysvětluje Renata Skřebská, kurátorka GVUO.

Název výstavy je inspirován stejnojmennou malbou Břetislava Bartoše z roku 1920. Rozsáhlá expozice ve všech sálech Domu umění, která je rozdělena do 9 sekcí, představuje tvorbu 52 umělců, jejichž život byl s regionem provázán zrozením, existencí nebo se jim stal inspiračním zdrojem. Prezentováno je více než 150 uměleckých artefaktů prvorepublikového umění z let 1918 až 1938. Dvě třetiny výstavy zastupují sbírky GVUO, zbývající díla jsou zapůjčena z klíčových paměťových institucí regionu a od soukromých sběratelů z různých koutů České republiky (Rožnov pod Radhoštěm, Pardubice, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Opava, Nový Jičín, Brno nebo Olomouc). Národní památkový ústav zapůjčil klenot výstavy, jímž je portrét Mechtilde Lichnovské z roku 1916 od Oskara Kokoschky. Vzácná malba opouští brány zámku Hradce nad Moravicí jen při významných státních událostech.
,,Řada exponátů je zapůjčena ze soukromých sbírek a některé z nich jsou na veřejnosti představeny poprvé. Týká se to i malby s názvem Snopy od Valentina Držkovice z 30. let 20. století. Umělecká díla zapůjčily i státní instituce, například porcelán pochází ze sbírek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Za ochotu a vstřícnost zapůjčitelů velmi děkujeme,“ doplňuje Skřebská.

Vystaveny jsou malby, kresby, plastiky, porcelán, ale také moderní reklamní design (například v podobě jízdenek rychlovlaku Slovenská strela), knižní grafika a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933, který na výstavu přivezlo Technické muzeum Tatra v Kopřivnici.
Vzhledem ke kapacitním možnostem ostravského Domu umění nebylo možno v rámci výstavy prezentovat příklady regionální architektury. Tento úkol převzal Národní památkový ústav v Ostravě, který 19. října zahajuje projekt Nová architektura mezi centry a periferiemi aneb Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska, který připravil Martin Strakoš a jenž výstavu v GVUO rozšíří o architektonickou složku.
Dobové publikace prezentované v sekci Knižní grafika a design jsou bibliofilského charakteru. Některé z nich jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek, jiné zapůjčila Moravskoslezská vědecká knihovna, v jejíž sbírkách se nachází publikace ostravských bibliofilů s názvem Petru Bezručovi. 1867–1932 od Josefa Svatopluka Machara a Constanta Huberta. Kresbou ji vypravil Valentin Držkovic.
,,Tvorba mnohých vystavovaných umělců bude pro veřejnost překvapením jak kvalitou, tak i proto, že jejich jména jsou dnes v uměleckém světě zapomenutá. Řada opravdu špičkových regionálních umělců se dosud nedočkala své monografie, jedná se například o Břetislava Bartoše, Ferdiše Dušu, Valentina Držkovice, Helenu Zelezny-Scholz, bratry Jaroňkovy a další. Tento dluh by se měla pokusit česká uměnověda brzy splatit,“ vyzývá Skřebská.

Výstavu doprovází edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky s kurátorkou, které se uskuteční v termínech 9. 10., 8. 11., 4. 12. 2018 a 3. 1. 2019 v 16.30 hodin. V Domě umění se také 6. listopadu uskuteční odborná vědecká konference s názvem Umění a architektura. K výstavě je vydána reprezentativní publikace, kterou edičně připravila kurátorka Renata Skřebská s autorským kolektivem Pavlem Šopákem, Jiřím Jůzou a Martinem Strakošem. Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. GVUO se výstavou připojuje k oslavám stoletého výročí první republiky.
V Domě umění je také k vidění stálá expozice a výstava jednoho díla, která prezentuje dílo Břetislava Bartoše s názvem Černá země. Malbu vybrala kurátorka Renata Skřebská. Obě výstavy jsou zároveň součástí projektu Černá země? Mýtus a realita. Dům umění Galerie výtvarného umění v Ostravě je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin.
Vstupné činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Pro seniory a v neděli je vstup volný.

8.10.2018 22:10:14 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Venušiny dny 2024

Emily (Divadlo NUDE)

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvádí 22. - 28. 4. 2024 devátý ročník mezinárodního festivalu Venušiny dny celý článek

další články...