zvláštní poděkování
Volný.cz

Svatá Anna v žaláři

Kostel a klášter r. 1900/ Stará voda

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ostnatým drátem na hranicích uvěznili komunisté za minulého režimu celou republiku, na některá místa byl ještě uvržen těžký žalář v podobě vojenských zón. Jednou z nich byla i Libavá v Oderských vrších na severní Moravě. Na náhorní plošině Oderských vrchů kolonizované českými králi od 13. století se v minulosti nacházela řada prosperujících obcí s převážně německým obyvatelstvem.

Důležitým centrem bylo městečko Stará Voda se starou poutní tradicí k zázračné sošce svaté Anny. Kardinál Karel z Lichtenštejna nechal původní gotický kostel přestavět v letech 1681 až 1696 v barokním slohu podle plánů známého italského stavitele Tencally a zároveň dal vybudovat piaristický klášter s proslulou kolejí. Působili a studovali v ní významné osobnosti jako například pedagog a muzikolog Jan František Hanel (1 751 – 1820), rektor pražské a vídeňské univerzity astronom, matematik a přírodovědec František Halaška (1780 - 1847), fyziolog Jan Evangelista Purkyně (1787 - 1869), genetik Gergor Mendel (1822 - 1884) nebo olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan (1851 - 1923). Piaristický klášter přežil josefínské reformy a fungoval zde do roku 1922, kdy jej převzali redemptoristé a posléze benediktýni.

Do chrámu přicházely každoročně tisíce poutníků na svátek sv.Anny a svatého Jakuba Většího, jimž byl zasvěcen a mnozí si odnášeli zázračnou vodu od nedaleké studánky. Z poutníků mělo prospěch celé městečko, výrobci různých suvenýrů, hostince i ostatní živnosti, vznikly tu i malé lázně.

Konec druhé světové války byl i koncem normálního života v kraji. Německé obyvatelstvo bylo odsunuto, mnohé vesnice zůstaly zcela opuštěné, do některých přišli noví „kolonisté“. Nezdrželi se dlouho, než se mohli pořádně zabydlet, bylo rozhodnuto o vytvoření vojenského újezdu, a tak se museli zabalit a jít zase dál. Na jejich místě se usídlila armáda, která bývalá sídla zlikvidovala při střeleckých cvičeních. Za oběť padla Stará Voda i s klášterem, naštěstí mohli svatá Anna a svatý Jakub živořit v chrámu ale ani oni si nebyli jisti životem. To, co nestihli zničit českoslovenští vojáci, dodělala ruská vojska, která sem vpadla v roce 1968.

Teprve po převratu v roce 1989 mohli oba světci vyjít ve značně zuboženém stavu z vězení. Z iniciativy nadšených lidí na české i německé straně, kteří měli a mají vztah k této nemocné krajině, se začalo s prvními opravami a dnes díky jim a za finančního přispění oficiálních institucí se svatá Anna a svatý Jakub mohou těšit z opraveného domova. Nejvíce se ale jistě těší z obnovených poutí. Rekonstrukce byla zaměřena především na vnějšek, střechy a fasády, interiér přijde teprve na řadu. Za kostelem již také svítí bílé stěny a černá se kupole kapličky nad studánkou a několik opravených křížků.

Do Staré Vody se běžný život už nevrátí. I tak je příkladem duchovní síly místa, projevující se v činech lidí, kteří jsou ochotni nechat ji v sobě působit. Libavá je stále vojenskou oblastí, ale již ne tak rozsáhlou a neprostupnou jako dříve. Nejen kolem svaté Anny ale i kolem kostela v samotné obci Libavá, rovněž v dost zchátralém stavu, se shromáždila hrstka dobrovolníků. Podařilo se jim zabránit armádě v poškozování starých hřbitovů a hrobů, opravují křížky a památníky v zaniklých vesnicích, v Libavé se starají o větrný mlýn. Úřady se k ničemu příliš nemají, a tak jen zásluhou těchto nadšenců a jistě s podporou již osvobozené svaté Anny a svatého Jakuba pomalu tento kraj povstává z mrtvých. K úplné rekonvalescenc i bude a le potřebovat ještě mnoho a mnoho času...

14.5.2018 23:05:26 Helena Kozlová | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival NOVÁ KOMEDIE

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanské tipy 13. týden

Křesťanský magazín
Duchovní život a spirituální úroveň společnosti se po staletí promítá také do architektu ...celý článek


Svatý na mostě

Svatý Jan Nepomucký na Karlově mostě

Svatý Jan na mostě je všeobecně známou postavou mezi středoevropským obyvatelstvem. Podobně známá je i legenda ...celý článekČasopis 12 - sekce