zvláštní poděkování
Volný.cz

Labyrintem dějin

Labyrintem dějin

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Další z řady výstav ke stému výročí vzniku Československé republiky probíhá v Císařské konírně na Pražském hradě. Expozice pod titulem Labyrintem dějin chce provést návštěvníka zásadními momenty naší státnosti. Vypořádat se na poměrně stísněném prostoru Císařské konírny s tak rozsáhlým obsahem bylo určitě nelehkým úkolem. Organizátoři zvolili model labyrintu, kdy se přes jednotlivé zákruty dobere návštěvník samého středu, počátků, kořenů. Proto se začíná v současnosti – vstupem do EU, rozdělením Československa, vstupem do NATO přes sam etovou r evoluci, ruskou okupaci, komunistický převrat 1948, protektorát a 2. světovou válku, vznik republiky, první světovou válku, k revoluci 1848 a dále do minulosti.

Složitá témata mohou přirozeně být prezentována jen zástupně. V jednotlivých zákrutech labyrintu – „buňkách“ - je proto využit bohatý dokumentární materiál – úřední akta, fotografie, obrazy, mapy, předměty, které více než sáhodlouhé komentáře objasňují situaci. Toto dvoj a trojrozměrné svědectví je doplněno akustickými vjemy – projevy, citáty, písněmi, ale i televizními obrazovkami s dobovým zpravodajstvím a projekcemi.
V jedné z prvních sekcí jsou např. nainstalovány pod fotografií sv. Václava na Václavském náměstí hořící svíce a hesla sametové revoluce, fotografie z roku 68 doprovází píseň Karla Kryla, vypuknutí první světové války symbolizuje sněhobílá košile Ferdinanda d´Este, kterou měl na sobě v okamžiku atentátu v Sarajevu zapůjčená z Konopiště.

Současné dějiny jsou zahrnuty šumem a hlučením, které jakoby naznačovaly něco z chaosu moderní doby, ale tento zvukový atak se může stát i rušivým elementem. Cestou zpět se situace zklidňuje, tak jak ubývá exponátů a místo zaujímají skutečné unikáty - např. pohřební insignie Přemysla Otakara II. nebo helma a část zbroje sv. Václava.
Hledaným cílem je poslední okrouhlý oddíl stylizovaný jako znojemská rotunda, v němž se nachází v originále privilegium císaře Fridricha z roku 1158. Knížeti Vladislavovi jím bylo uděleno právo nosit královskou čelenku. V listině „přepsané“ ve zvětšeném formátu na projekčním plátně je také první dochovaná zmínka o českém státě.
Výstava Labyrintem dějin věnovaná vzniku ČSR je k vidění v Císařské konírně Pražského hradu do 1. července 2018.

19.3.2018 18:03:04 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Manon (Aerofilms)

Články v rubrice - Výstavy

Hynek Martinec - Cesta na Island

Hynek Martinec

Tři desítky současných maleb Hynka Martince bude od 27. dubna do 26. srpna 2018 hostit sbírka starého umění Ná ...celý článekČasopis 17 - sekce

DIVADLO

Hravá a nápaditá Všelijaká koukátka

Všelijaká koukátka  (NDB)

Národní divadlo Brno myslí i na malé diváky. Pro kluky i děvčátka hrají inscenaci Všelijaká koukátka. Aby rodi celý článek

další články...

HUDBA

Kombo: Xavier Baumaxa

Xavier Baumaxa

Kombo: Xavier Baumaxa
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikant celý článek

další články...