zvláštní poděkování
Volný.cz

GVUO vydala dvě nové výtvarně zaměřené publikace

GVUO dvě nové publikace

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvě výtvarné publikace doprovázejí výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První s názvem abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 je reprintem stejnojmenného alba z roku 1973, doplněná o text Jiřího Jůzy, kurátora stejnojmenné výstavy. Druhá publikace s názvem Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. představuje Grundovy malby a Balzerovy grafiky, které jsou k vidění na výstavě Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit. Obě výstavy je možné si až do 25. března prohlédnout v ostravském Domě umění.

Sedmdesáti stránkovou publikaci abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 tvoří texty kurátorů Margit Staber, Jiřího Jůzy a třicet reprodukcí abstraktních umělců, kteří se podíleli na originálním albu vydaném v roce 1973. Prezentované umělce, mezi nimiž je Hans Arp, František Kupka, Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Max Bill, Théo van Doesburg, do alba vybral Paule Nemours.
„Soubor serigrafií a litografií v albu představuje atraktivní výběr umělců, kteří patřili k čelním představitelům nejvýznamnějšího hnutí abstrakce ve dvacátém století. Album má charakter multiplu, protože v podobě mimořádně kvalitních serigrafií a litografií byla zahrnuta díla jednotlivých autorů, v některých případech i v původně negrafických technikách, jako jsou kvaš, kresba, olejem malovaný obraz nebo i reliéf,“ vysvětluje Jiří Jůza, kurátor výstavy a editor publikace. „Díky velmi vstřícné spolupráci se SVETLIK ART FOUNDATION je na výstavě v Domě umění možné obdivovat listy, které patří do exkluzivní první padesátky, jež byla určena pro zúčastněné umělce a nejbližší spolupracovníky. Tyto listy nebyly určeny k prodeji,“ doplňuje.

Osmdesátistránkový katalog Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. obsahuje statě kurátorů Jana T. Štefana i Jiřího Jůzy a padesát osm reprodukcí. „Katalog představuje osobnost i tvorbu malíře Norberta Grunda a rytce Jana Jiřího Balzera, dvou mimořádných uměleckých osobností 18. století, jejichž dílo získalo ve své době obrovskou popularitu,“ uzavírá Jůza. Na výstavě i v katalogu jsou zahrnuta díla napříč českými sbírkami a soukromými kolekcemi.
Publikace k tisku připravil ostravský grafik Jiří Šigut. Publikace je možno pořídit na pokladně Domu umění nebo v galerijním e-shopu na www.gvuo.cz, Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. za 450 korun a abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 za 520 korun. Výstavy v ostravském Domě umění jsou k vidění od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavy činí 100 korun plné, 50 korun zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro všechny seniory.

19.2.2018 17:02:27 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Časopis 13 - sekce

HUDBA

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu
Dokumentární film mapující úspěšných 50 let známé jazzové formace a jejího celý článek

další články...