zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936

Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zahajuje hned čtyři výstavní projekty najednou. Po výstavě Vlastislav Hofman / Pocta invenci se zaměřuje na pestrou škálu stylů, technik i autorů. Na své si přijdou všichni. Na společné vernisáži ve čtvrtek 25. ledna začala výstava, která veřejnosti představuje barokní malbu a grafiku, prvorepublikové, abstraktní i současné výtvarné umění. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění do 25. března 2018.

Výstava Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936 představuje album grafických listů stejnojmenného uměleckého hnutí, jehož cílem bylo prosadit abstraktní nefigurativní umění. Ve třicátých letech 20. století se zrodilo hnutí Abstraction, Création, do jehož okruhu patřilo přes devadesát umělců. V průběhu pěti let skupina vydala pět revue, v nichž své výtvarné počiny i myšlení představovali Kupka, Mondrian, Calder, Kandinsky i van Doesburg. Vystaveno bude třicet průkopníků abstraktního umění, jejichž jména dnes patří mezi výtvarnou špičku. Výstavní exponáty zapůjčila SVETLIK ART FOUNDATION.
Expozice Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit připomíná třistaleté výročí narození Norberta Grunda. „Grund se stal úspěšným autorem už za svého života, což vedlo k velkému zájmu veřejnosti o jeho tvorbu a docházelo i k jejímu reprodukování prostřednictvím ryteckých dílen. Nejznámější byla dílna Jana Jiřího Balzera, která vytvořila přibližně dvě stě listů podle Grundových maleb,“ doplňuje Jiří Jůza, ředitel GVUO a kurátor výstavy. Expozice prezentuje jak originální malby a grafiky ze sbírek GVUO, Nadace pojišťovny Kooperativa a Strahovského kláštera, tak i ze soukromých sbírek.

Výstavu a mezinárodní konferenci s názvem Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí připravila Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě a Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě. “Expozice se snaží nově definovat malbu, nalézt její pevné místo mezi prudce se rozvíjejícími novými médii,“ vysvětluje profesor Daniel Balabán, kurátor výstavy, a pokračuje „Vystavena jsou umělecká díla studentů, absolventů i pedagogů napříč ateliéry malby obou vysokých škol. Nejmladší vystavující Karolína Vlčková je studentem třetího ročníku. Z nejznámějších absolventů a pedagogů můžeme jmenovat například profesora Ivana Csudaie.“ Doprovázející mezinárodní konference se uskuteční 25. a 26. ledna od 10 hodin v ostravském Domě umění. „Cílem je přinést nové reflexe a pohledy na výtvarné umění nejen studentům, ale i poučené veřejnosti se zájmem o malbu a současnou výtvarnou scénu,“ uzavírá Balabán.

Poslední výstava, která bude návštěvníkům GVUO otevřena po celý letošní rok, je stálá expozici s názvem František Jureček – Alois Sprušil s podtitulem Nová galerie v nové republice. Expozice představuje nejen umělecké poklady z období zrodu Domu umění, ale i zmíněné osobnosti a celou řadu archivních dokumentů. I nadále je v Domě umění k vidění Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO. Dílo Emila Filly s názvem Kuřák z roku 1913 vybral hairstylista a majitel Ateliéru Felix v Ostravě Ondřej Horvath. K vidění bude do 25. března 2018.
Návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek s kurátory výstav. V úterý 6. února provede výstavou Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí profesor a malíř Daniel Balabán, ve čtvrtek 8. února pak děkan Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě František Kowolowski. Ve středu 14. února provede výstavou Abstraction-Création ředitel GVUO Jiří Jůza. V úterý 20. února a v úterý 20. března provede výstavou Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit kurátor výstavy Ing. Jan Štefan, CSc.
Pro školy a veřejnost jsou připraveny vzdělávací programy k výstavám Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936 a Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí. Více informací na webových stránkách GVUO a u lektorky Jany Sedlákové (tel. č. 734 437 181 nebo emailem na sedlakova@gvuo.cz). Dům umění je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné 100 korun na všechny výstavy, 50 korun zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro seniory.

29.1.2018 18:01:03 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek


Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek



Časopis 13 - sekce