zvláštní poděkování
Quantcom.cz

100 let Lenky Reinerové

Spisovatelka Lenka Reinerová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

GEN: Lenka Reinerová pohledem Jiřího Věrčáka
Tento týden uplynulo 100 let od narození jedinečné spisovatelky a novinářky Lenky Reinerové. Připomeňme si poslední představitelku pražské německé literární scény s pohnutým životním osudem portrétem režiséra Jiřího Věrčáka (2002)
Lenka Reinerová (1916–2008) ještě ve 21. století svoji jedinečnou tvorbou oživovala dávno ztracený kulturní a společenský svět předválečné Prahy – onu bohatou směsici češství, němectví a židovství. Mezi její známé a přátele patřil Franz Kafka, Max Brod, František Langer, Jaroslav Hašek i Egon Erwin Kisch.

Svou první báseň publikovala roku 1935 a záhy se stala novinářkou časopisu pro německé emigranty. Vzhledem k této činnosti, společně s jejím členstvím v komunistické straně a židovským původem, se po obsazení Československa ocitla v bezprostředním ohrožení. V době invaze však byla v zahraničí a její cesta tak nesměřovala domů, nýbrž do Paříže. Tam ji brzy nacistický režim dostihl a byla několikrát vězněna v internačních táborech. Nakonec úspěšně přeplula oceán a zbytek války přečkala v Mexiku. Se svým jugoslávským manželem se po osvobození Evropy vrátila do jeho vlasti, jelikož nikdo z jejích blízkých holocaust nepřežil. Nicméně léčba manžela v Československu v době sovětsko-jugoslávské roztržky připravila rodinu o možnost návratu a na počátku 50. let strávila Lenka Reinerová několik měsíců ve vyšetřovací vazbě na Ruzyni kvůli podezření z trockismu a sionismu.
Návrat do veřejného života se jí podařil až v šedesátých letech díky přelomové konferenci o Kafkovi v Liblicích a následné rehabilitaci. Žurnalistické aktivity po srpnové okupaci však opět vnesly do jejího života represe, prověrky a zákaz publikování. Nadále se směla živit jen tlumočením a předkládáním. V osmdesátých letech se začala soustavně věnovat próze, která zprvu směla vycházet pouze v NDR.
Po roce 1989 byla za své dílo a životní zásluhy oceněna řadou vyznamenání a stala se první nositelkou Schillerova prstenu – jednoho z nejprestižnějších ocenění pro německy píšící autory. Romány a povídky, pro něž čerpala inspiraci ze svého tragického, leč neskutečně bohatého života, publikovala až do své smrti v požehnaném věku 92 let.
Vysílání: 19.5., 00.35 hod., ČT art; Opakování: 21.5., ČT art

8.5.2016 08:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...