zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rothmayerova vila zpřístupněna

Rothmayerova vila

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nedaleko Müllerovy vily v ulici U Páté baterie 896/50 v Praze 6 se veřejnosti nyní otevírá zásluhou Muzea hlavního města Prahy další významné dílo moderní architektury 20. století, vlastní dům architekta Otto Rothmayera.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo v Rothmayerově vile stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“, která má poukázat nejen na osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera, ale také připomenout atmosféru domu a jeho inspirativního prostředí.
Rothmayerovu vilu lze navštívit v úterý, čtvrtek, sobotu nebo v neděli. V sezoně (duben – říjen) začínají prohlídky v 9, 11, 13, 15 a 17 hodin. Mimo sezonu (listopad – březen) jsou pouze čtyři prohlídky, a to v 10, 12, 14 a 16 hodin. Prohlídka vily je nutné rezervovat, podrobnosti se zájemci dozví na webových stránkách www.muzeumprahy.cz.

Otto Rothmayer (1892–1966) byl žákem, spolupracovníkem a přítelem světově proslulého slovinského architekta Jože Plečnika. Pod jeho vedením se podílel na přestavbě Pražského hradu a Lán pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Práce pro Pražský hrad, kterou Rothmayer vykonával po Plečnikově odchodu i samostatně, se stala jeho celoživotním úkolem. Spojení učitele a žáka se projevilo i v Rothmayerově architektonickém výrazu. Jože Plečnik mu zprostředkoval inspiraci středomořskou tradicí, která byla pro oba architekty východiskem. Kromě svého působení na Hradě Rothmayer navrhl několik rodinných vil, pomníků a spolupracoval i na Plečnikově vinohradském kostele Nejsvětějšího srdce páně.
Jeho poválečná činnost byla na krátký čas spojena také s Uměleckoprůmyslovou školou. Podle jeho návrhů vzniklo mnoho interiérů pražských obchodů s textilem, výstavních a muzejních expozic a také jedno pražské dětské hřiště.
Vlastní vila Otto Rothmayera byla postavena mezi léty 1928–1929 v prostém stylu klasicizující moderny. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak všude byl kladen důraz na precizní řemeslné provedení zařízení i detailů. Zcela zásadní bylo napojení domu na verandu a malebnou zahradu, která se stala inspirací pro řadu návštěvníků.
Architekt zde společně se svou ženou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou (1899–1984), vytvořil unikátní intelektuální, pracovní a umělecké zázemí. V 50. a 60. letech minulého století se zde setkával okruh podobně naladěných přátel, mezi něž patřili fotograf Josef Sudek, sochaři Bedřich Stefan a Hana Wichterlová a řada dalších osobností kulturního a výtvarného života.

19.10.2015 09:10:37 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...