zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art 29. týden

Z filmu Tokio!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Noc ve Varennes
Ostří gilotiny, francouzská revoluce a dostavník plný idejí. Francouzsko-italský film (1982). Hrají: M. Mastroianni, J.-L. Barrault, H. Schygullaová, H. Keitel, J.-C. Brialy a další. Režie Ettore Scola (Ve francouzském znění s titulky)
Červen roku 1791, v domě spisovatele a tiskaře Restifa de la Bretonne zabavuje úředník knihu amerického myslitele Thomase Painea Lidská práva. Paine však právě opouští Paříž a de la Bretonne se ho snaží za každou cenu dostihnout, aby mu oznámil, že jeho kniha byla zabavena i s předmluvou k francouzskému vydání. Po pádu s koně, kdy se snaží dohonit dostavník, v němž filosof cestuje, mu nabídne pomocnou ruku i svůj skromný kočár sám velký Giacomo Casanova. Posléze se oba ocitnou ve společnosti, která představuje mikrosvět tehdejší francouzské společnosti a její klima: komtesa, bývalá zpěvačka se svým milencem, lotrinský průmyslník, vdova Cliquotová proslulá svým šampaňským, tajemná šlechtična se svým kadeřníkem a americký myslitel. Jen málokdo z cestujících tuší, že jejich dostavník jede ve stopách prchajícího královského páru Marie Antoinetty a Ludvíka XVI., kteří v přestrojení tajně opustili Paříž.
Autoři scénáře Sergio Amidei (Řím, otevřené město) a Ettore Scola, režisér filmu, osobitým způsobem mísí fikci a realitu, skutečné postavy nechávají promlouvat doslovnými citáty z jejich děl, a podávají tak originální úvahu o době Francouzské revoluce.
Vysílání: 14.7., 22.35 hod., ČT art

Tokio!
Tři světově uznávaní režiséři, tři osobité vize, tři příběhy inspirované japonskou metropolí. Francouzský koprodukční film (2008). Hrají: Ajako Fudžitani, Rjó Kase, Denis Lavant, Jú Aoi a další. Režie: Michel Gondry, Leos Carax a Pong Džun-ho (V japonském znění s titulky)
Relativní úspěch snímku Paříži, miluji Tě (2006) odstartoval vlnu festivalových povídkových filmů, které lákaly diváky na obšírné seznamy shromážděných uznávaných režisérů. Bohužel často každý tvůrce dostal prostor pouze na několikaminutový klip, který stěží mohl rozvinout charakteristický rukopis či autorské prvky charakteristické pro jeho tvorbu. Francouzský koprodukční film Tokio! se sice svezl na módní vlně, ale napravil všechny chyby své konkurence. Počet režisérů se omezil na tři, čímž každý zúčastněný dostal dostatečný prostor na rozvedení své vize. Díky tomu také jejich příspěvky nejsou jen povrchní turistické pohlednice, ale podávají ojedinělý empatický vhled do problémů a civilizačních neuróz, jimiž trpí obyvatelé japonské metropole. Michel Gondry, jenž proslul coby režisér formálně nápaditých a hravých videoklipů či celovečerního filmu Věčný svit neposkvrněné mysli (2004), se ve svém segmentu zaměřil na pověstnou osamělost a citovou frustraci lidí žijících ve stísněném prostoru velkoměsta. Fantaskní příběh o dívce, která prochází bizarní metamorfózou, bravurně vystihuje autorovu zálibu v prolínání fantazie s realitou a také míšení různých animačních či filmařských postupů. Leos Carax, jehož snímky Když chlapec potká dívku (1984), Zlá krev (1986) a Milenci z Pont-Neuf (1991) patří mezi čelná díla trendu francouzské kinematografie označovaného jako cinéma du look, se svou povídkou vrátil k filmové režii po devíti letech. Opět spojil síly se svým dřívějším dvorním hercem Denisem Lavantem a vytvořil fascinující podobenství na téma xenofobie. Strach před cizím se v jeho vyprávění zhmotňuje do groteskní figury, která žije v tokijských kanálech a po vzoru legendární Godzilly terorizuje město. Poslední povídku vytvořil jeden z nejuznávanějších a nejosobitějších jihokorejských režisérů, Bong Joon-ho, jenž ve filmech jako Vzpomínky na vraha (2003) či Mutant (2006) prokázal unikátní schopnost skloubit populární žánry s realistickými postavami, které tradičně rozvržený příběh nasměrují neobvyklým směrem. Tentokrát rozehrál okouzlující romanci mezi dívkou rozvážející pizzu a mužem žijícím jako hikikomori, což jsou lidé, kteří se z úzkosti zavírají doma a vůbec nevycházejí ven, ani s nikým nekomunikují. Díky tomu, že každý z režisérů dostal optimální prostor, nevytvořili jen fascinující prezentace svých osobitých tvůrčích postupů, ale současně skrze stylistickou nadsázku trefně popsali mnohé z fenoménů vážících se k soudobému Japonsku – zemi, kde se snoubí futuristická modernost s civilizačními úzkostmi, jedinec je vystaven maximálnímu tlaku okolí, ale současně může ve svém soukromí neomezeně ventilovat své frustrace, ale také kultuře, jež je sama esencí cizosti a vzpírá se uchopení. Tokio! bylo premiérově uvedeno na prestižním festivalu v Cannes.
Vysílání: 20.7., 20.20 hod., ČT art

13.7.2014 19:07:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

VČD uvede premiéru hry Don Juan se vrací z války

Romana Chvalová a Dagmar Novotná

Předposlední novinku stávající sezóny uvede Východočeské divadlo o víkendu 4. a 5. května 2024 na velkém jeviš celý článek

další články...

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...