zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 28. týden

Hogo fogo Homolka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hogo fogo Homolka
Nové auto a návštěva na jihočeské vesnici přinese další rodinná nedorozumění. Druhá část slavné komediální trilogie Jaroslava Papouška (1970). Hrají: J. Šebánek, M. Motlová, H. Růžičková, F. Husák, P. a M. Formanovi, J. Kolb, J. Pechlátová a další. Scénář J. Papoušek. Kamera J. Ort-Šnep.
"Teď teprve jsme hogo fogo rodina, to je málo platný. Teď teprve nám patří svět," praví pyšně děda Homolka, když si jejich podařená rodinka pořídí vlastní vůz. Radost z koupě by ovšem nebyla dokonalá, kdyby se Homolkovi nemohli tím svým báječným autem pochlubit příbuzným. A tak jedné krásné neděle všichni společně, staří, mladí i jejich dvě neposedné ratolesti, vyrážejí do jižních Čech, kde má babi Homolková stařičké rodiče...
Volné pokračování příběhů pražské rodiny Homolkových natočil v roce 1970 režisér Jaroslav Papoušek podle vlastního námětu a scénáře. Opět se v něm setkáme s Josefem Šebánkem, Marii Motlovou, Františkem Husákem a Helenou Růžičkovou. Nastupující generaci rodu Homolků Péťu a Máťu hrají Petr a Matěj Formanovi.
Vysílání: 08.7., 21.40 hod., ČT1.

Marečku, podejte mi pero!
Klasika českého filmového humoru o studentech školou nepovinných (1976). Hrají: J. Sovák, J. Schmitzer, M. Myslíková, V. Lohniský, J. Kemr, L. Smoljak, Z. Svěrák, F. Kovářík, J. Abrhám, I. Janžurová, F. Filipovský, T. Medvecká, P. Nárožný a další. Scénář L. Smoljak a Z. Svěrák. Kamera J. Macák. Režie O. Lipský.
"Marečku, podejte mi pero!", praví stařičký pan profesor Hrbolek. Otevře obávaný notes, vyvolá některého ze svých už obstarožních studentů a když dotyčný neumí, píše mu pět a praví: "Nepotěšil jste mne, chlapče, ani já vás nepotěším..." Znalce a milovníky českého filmového humoru jistě opět potěší komedie z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, kterou v roce 1976 natočil Oldřich Lipský. Navázali na oblíbené študácké veselohry Martina Friče. I když študáci jsou zde již postarší, setkáme se zde s typickými postavičkami školních škamen - šplhounem, ospalcem, třídním kašparem i notorickými uličníky. V roli Jiřího Kroupy, mistra v továrně na zemědělské stroje, který si neochotně zvyšuje kvalifikaci na stejné škole jako jeho syn Jirka, exceluje Jiří Sovák. Těšit se můžete také na další oblíbené herce: Josefa Abrháma, Ivu Janžurovou, Jiřího Schmitzera a řadu dalších.
Vysílání: 12.7., 21.15 hod., ČT1

Pětka s hvězdičkou
Život je jedno velké dobrodružství. Alespoň dokud jste v sedmé třídě. Česká komedie (1985). Hrají: J. Hartl, D. Blaškovič, I. Hüttnerová, M. Zednikovič, J. Bílek, M. Kučera, R. Krpal, L. Vávra, M. Rajmont a další. Scénář J. Jilík a M. Balajka. Kamera J. Kolín. Režie M. Balajka
Do jihomoravského městečka přijede nový učitel základní školy Mikeš. Stane se třídním v sedmé A. Pětice kluků z této třídy - Matička, Edison, Rosťa, Fera a Daniel - tvoří rošťáckou partičku, která je vyhlášená svými lumpárnami. Kluci nechtějí nechat nic náhodě, a tak si hned začnou nového učitele předcházet. Do přiděleného bytu mu seženou základní výbavu, mimo jiné i okrasnou palmu, ukradenou z kulturního domu. To je jen první z průšvihů, které Mikeše s jeho svěřenci čekají. Citlivý mladý učitel si však dokáže s dětmi dobře poradit a brzy si získá důvěru žáků i dospělých. Ti se rozhodnou najít Mikešovi partnerku, aby si pojistili, že u nich učitel zůstane natrvalo. Kluci ze sedmé třídy však také ještě neřekli poslední slovo...
Vysílání: 13.7., 15.05 hod., ČT1

Evropa tančila valčík
Historický film na motivy stejnojmenného románu Miloše V. Kratochvíla o třech císařích a událostech před první světovou válkou (1989). Hrají: J. Bartoška, R. Hrušínský, J. Frohriep, A. Rostockij, Z. Jandová, J. Vinklář a další. Scénář M. V. Kratochvíl a O. Vávra. Kamera A. Barla. Režie O. Vávra.
Historický film režiséra Otakara Vávry je pohledem do zákulisí tří evropských dvorů a zachycuje klíčové události, které předcházely do té doby největšímu konfliktu v dějinách lidstva - první světové válce. Německý císař Vilém II., od narození těžce handicapovaný, si léčí komplex méněcennosti pózou neohroženého vojevůdce. Svými usurpátorskými metodami terorizuje vlastní dvůr a znepřátelí si i nejbližší příbuzné. Je to on, kdo donutí rakousko-uherského císaře k vyhlášení války po atentátu na Ferdinanda d´Este. Stařičký František Josef I. podlehne nátlaku i přes svůj odpor k militarismu a lpění na absolutistickém řádu. Neblaze působí i poslední ruský car Mikuláš II., podléhající fanatismu a intrikám své ženy. Dějinné události jsou ve Vávrově filmové rekonstrukci rámovány příběhem českého archiváře ve Vídni Václava Kavana. Film spojuje fikci s historickými fakty; byly v něm použity i dobové dokumentární záběry.
Vysílání: 08.7., 21.55 hod., ČT2

Akumulátor 1
Svěží komedie režiséra Jana Svěráka nejen o únavě. Český lev za divácky nejúspěšnější film roku (1994). Hrají: P. Forman, E. Brychta, Z. Svěrák, M. Labuda, B. Polívka, T. Pergnerová, J. Kodet a další. Scénář J. Slovák, J. Svěrák a Z. Svěrák. Kamera F. A. Brabec.
Zeměměřič Olda trpí záhadnou ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve léčitel Fišárek zjistí, co skleslému mladíkovi schází. Začne ho učit, jak získávat a usměrňovat duševní energii. Brzy zjistí, že Oldovi i ostatním pacientům vysává energii televizní obrazovka, za níž je paralelní svět, obývaný stínovými dvojníky citlivých jedinců. Olda se rozhodne pro protiútok. Má svůj tajný plán, jak zničit nebezpečné médium a jeho paralelní svět. V obranném boji mu pomáhá vztah k půvabné zubařce Anně. Jenže učenlivý Fišárkův žák málem zapomene na mistrovo varování, že jakékoliv zneužití síly se obrátí proti němu...
Fantastická komedie režiséra Jana Svěráka Akumulátor 1 svým názvem ironizuje vícedílné hollywoodské akční podívané (Terminátor, Predátor). Důležitou roli ve filmu hraje vedle efektních triků i překvapivý pohled na vnější i vnitřní lidský vesmír. Vznikl tak myšlenkově a formálně vyvážený film s úvahou o dobré vůli, která překonává všechna úskalí. Akumulátor 1 se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 1994, na Mezinárodním festivalu fantastických a dobrodružných filmů v Japonsku získal Hlavní cenu.
Vysílání: 11.7., 21.40 hod., ČT2, České kino na Dvojce.

29.6.2014 09:06:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...