zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Baroko na Havlíčkobrodsku

Baroko na Havlíčkobrodsku

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Moravský zemský archiv - Státní okresní archiv Havlíčkův Brod uspořádaly společně rozsáhlou výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku.
Smyslem výstavy je poukázat na kulturní a společenský fenomén baroka v Havlíčkově Brodě a okolí a podnítit zájem o barokní kulturu v této oblasti mezi širokou veřejnosti i odborníky.
Tento ojedinělý počin vůbec poprvé představuje veřejnosti řadu dosud nevystavených a nepublikovaných exponátů vysoké umělecké i historické hodnoty, které pocházejí z období mezi 1620 - 1780 a které mají stěžejní význam pro pochopení regionální historie a dalšího vývoje regionální architektury a výtvarného umění.

Výstava probíhá v prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a v bývalém augustiniánském kostele sv. Rodiny spravovaném Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Je rozdělena na část věnovanou městu Německému (Havlíčkovu) Brodu a okolnímu prostoru členěnému podle hranic někdejších panství. V oddílu věnovaném městu jsou zastoupeny objekty vzniklé z církevních objednávek, dále exponáty související s augustiniánským klášterem a gymnáziem, další sekce se týkají cechů a řemesel, barokní hudby reprezentované Janem Václavem Stamicem a v neposlední řadě německobrodského rodáka, spisovatele a historika Jana Františka Beckovského. Následný oddíl prezentuje exponáty z provenience několika panství (Polná - Přibyslav, Úsobí, Plandry, Šlapanov a Úhrov), jejichž majitelé pocházeli jak z řad vysoké šlechty (knížata z Dietrichsteina) tak z drobných šlechticů (Dobřenský, Zebo, Göldlin z Tiefenau). Obě tyto skupiny se v rámci reprezentace snažily podporovat svůj sociální status zaměstnáváním špičkových umělců.

Výstava zahrnuje bezmála 150 exponátů zapůjčených od 20 institucí. Jde o obrazy, plastiky, archeologické památky, mapy, plány, veduty, pečeti, typáře, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, cechovní památky, fotografie významných architektonických památek a další dokumenty.
K těm nejvýznamnějším patří v nedávné době objevené obrazy jednoho z předních malířů rakouského baroka první poloviny 18. století Michaela Angela Unterbergera, dále dvě dosud neznámé veduty Havlíčkova Brodu nebo rozměrná kolorovaná mapa polensko - přibyslavského panství.
Společná výstava několika kulturních institucí iniciovaná Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a zasvěcená baroknímu umění probíhá v Havlíčkově Brodě do 7. září.

23.6.2014 13:06:22 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Coco Chanel jako přehlídka módy i života

Coco Chanel

Balet NdB přichází s novou premiérou věnovanou módní ikoně Coco Chanel. Choreograf Mário Radačovský připravil celý článek

další články...