zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zahraniční filmy na obrazovce

Četa

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Četa
Peklo vietnamské války v americkém filmu, oceněném čtyřmi Oscary (1986). Hrají: Ch. Sheen, W. Dafoe, T. Berenger, J. Depp, F. Whitaker, F. Quinn, J. C. McGinley, K. Dillon a další. Scénář a režie Oliver Stone.
Oliver Stone (nar. 15. 9. 1946, New York) je synem amerického židovského otce a francouzské matky. Po maturitě nastoupil na Yaleovu univerzitu, ale po dvou semestrech odešel do Vietnamu, kde působil jako učitel. Pak pracoval na nákladní lodi a pokoušel se psát. V roce 1967 narukoval jako dobrovolník k pěchotě. Víc než rok bojoval v jihovýchodní Asii a byl dvakrát raněn (byl vyznamenán Purpurovým srdcem a Bronzovou hvězdou). Po návratu vystudoval film na Newyorské univerzitě v ročníku Martina Scorseseho. Od druhé poloviny 80. let se uplatnil jako provokativní autor a režisér levicově orientovaných dramat, v nichž se zabýval zejména tématy násilí a zrady v rovině osobní i celospolečenské.

Na jeho prvním významném díle Četa (1986) je na první pohled patrná inspirace vlastními zážitky. Strhující obraz kruté války, zabíjení, degradace lidské osobnosti a devalvace všech morálních hodnot vychází z autentických zkušeností. Hlavní hrdina, dobrovolník Chris Taylor (Charlie Sheen), prožívá peklo nelítostného boje v džungli, ale především poznává dva naprosto rozdílné přístupy k tomu, co se ve válce děje. Zatímco seržant Barnes (Tom Berenger) představuje tvrdého, zkušeného žoldáka, bezohledně vraždícího v zájmu přežití i nevinné oběti, jeho protivník, stejně zkušený a válkou prověřený seržant Elias (Willem Dafoe), se snaží i v nelidských podmínkách dodržovat zákony elementární lidské morálky. Příznačné je, že oba muži nakonec zahynou...
Film patřil v době vzniku nejen k divácky oblíbeným titulům, ale odnesl si rovněž řadu cen, mj. čtyři Oscary (nejlepší film, režie, střih, zvuk), čtyři nezávislá ocenění Independent Spirit Award (nejlepší film, režie, scénář, kamera) a tři Zlaté glóby (nejlepší film-drama, režie, mužský výkon ve vedlejší roli - Tom Berenger). Pro většinu málo známých hereckých představitelů také znamenal start úspěšné kariéry. V epizodní úloze tlumočníka Lernera se např. uplatnil Johnny Depp. Na plátně se také mihne sám režisér v uniformě majora. Vysílání: 29.6., 22.10 hod., ČT1.

Blázni ve vězení
Těžko řici, kdo z nich je větší nešika a smolař. Gene Wilder a Richard Pryor v hlavních rolích americké komedie (1980). Dále hrají: G. S. Brown, J. Williamsová, C. T. Nelson, B. Corbin a další. Režie Sidney Poitier.
Nepříliš úspěšný scenárista a samotář Skip Donahue (kterého ztvárnil Gene Wilder) a nezaměstnaný herec Harry Monroe (v podání Richarda Pryora) se na cestě za slávou z New Yorku do Kalifornie, poněkud nešťastným nedopatřením zapletou do bankovní loupeže. Za tento čin jsou odsouzeni a deportováni do vězení Sun Belt v Arizoně. To ovšem není vůbec budoucnost, o níž snili...
Bláznivou komedii natočil režisér Sidney Poitier, jenž je mnohem více znám jako úspěšný herec z filmů Buck a kazatel, Útěk v řetězech, Polní lilie, Panu učiteli s láskou či Hádej, kdo přijde na večeři. Vysílání: 29.6., 00.05 hod., ČT1.

Noční filmový klub Ani stín podezření
Nebyl to obyčejný strýček, ale svoji neteř měl rád. Klasický americký film (1942). Hrají: T. Wrightová, J. Cotten, M. Carey, H. Travers, P. Collingeová, H. Cronyn a další. Režie Alfred Hitchcock.
Dnes už klasický snímek Ani stín podezření (1942) patří k Hitchcockovým nejoblíbenějším, protože "představoval onu vzácnou příležitost kombinovat charakterovou studii s napětím". Film, mezi jehož scenáristy nalezneme i jméno známého dramatika Thorntona Wildera, líčí vztah mladičké Charlie (Teresa Wrightová) a jejího jmenovce, strýčka Charlieho (Joseph Cotten), který není tím bezúhonným mužem, za něhož se vydává. A netrvá to ani příliš dlouho, než dívka začne svého příbuzného podezřívat ze všech těch ošklivých zločinů, o nichž se dočetla. Hitchcock umístil děj do slunného kalifornského městečka Santa Rosa, jehož malebný klid kontrastuje se skrytým dramatem jeho obyvatel. Působivost filmu zvyšují herecké výkony jeho protagonistů, zejména obou hlavních představitelů. Joseph Cotten, který se proslavil úlohou novináře v Občanu Kaneovi (1941), dokonale ztělesnil uhlazeného elegána, v němž dříme navenek nepozorovatelné zlo, a Teresa Wrightová, oceněná Oscarem za vedlejší roli v Paní Miniverové (1942), hraje mladičkou neteř s přesnými dávkami zvídavosti a dívčí nevinnosti. V menší roli souseda Herbieho debutoval významný kanadský herec Hume Cronyn. Sám Hitchcock se objevuje, jak je jeho zvykem, ve scéně z vlaku mezi hráči pokeru. Kromě původní hudby Dimitriho Tiomkina ve filmu zní valčík z Lehárovy Veselé vdovy, což lze považovat za mistrovo ironické gesto. Předlohou strýčka Charlieho byl totiž jistý Earle Leonard Nelson, známý ve dvacátých letech jako Vrah veselých vdov. Vysílání: 24.6., 23.25 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Nick Nolte EXTRÉMNÍ PROSTŘEDKY
Všichni byli mrtví dávno před tím, než vyloupili tu banku. Moderní western z americko-mexického pohraničí. Americký film (1987). Hrají: N. Nolte, P. Boothe, M. Ironside, M. C. Alonsová, R. Torn, C. Brown, W. Forsythe a další. Režie Walter Hill.
V jistém smyslu je Walter Hill (nar. 1942) pokračovatelem díla předčasně zesnulého Sama Peckinpaha. Stejně jako on točí převážně westerny, i když se někdy mohou odehrávat v netradičních kulisách či v úplně jiné době. Akční kriminální snímek Extrémní prostředky (1987) spadá do té druhé skupiny westernů. Odehrává se totiž v současnosti na divokém americko-mexickém pomezí, kam přijíždí zvláštní vojenský oddíl, jehož členové mají jedno společné. Všichni jsou totiž oficiálně mrtví. Chystají se vybrat banku v El Pasu, jež slouží drogovému bossovi Cashovi Baileymu (Powers Boothe) jako záložna. A po Baileym zase jde drsný texaský ranger Jack Benteen (Nick Nolte). A nemá na něj pifku jen kvůli narkotikům. Cash býval v dětství jeho nejlepším přítelem a taky mu chodil s holkou, mexickou zpěvačkou Saritou (Maria Conchita Alonsová). Walter Hill si nedělá hlavu s logickými aspekty zápletky, která tu existuje jenom jako rámec pro pečlivě aranžované akční scény, prošpikované cynickými hláškami ošlehaných hrdinů. Peckinpahův stín se vznáší nad celým snímkem a závěrečná střílečka v mexické baště drogového krále má svůj zřejmý předobraz ve slavném "baletu smrti" z Divoké bandy. Za pozornost stojí především herecké výkony známých představitelů, kteří tu bezezbytku naplňují drsné role mužů akce. Svůj prostor vedle hlavních protagonistů Nicka Nolteho a Powerse Boothea tu dostávají i Michael Ironside (šéf vojenského oddílu major Hackett) a celý jeho tým, v němž nejvíc utkví v paměti Clancy Brown (McRose) a William Forsythe (Atwater), a v neposlední řadě veterán Rip Torn v úloze zkušeného šerifa Pearsona. Film je z uvedení v našich kinech známý pod zcela nesmyslným a zavádějícím titulem Extrémní předsudek. Vysílání: 25.6., 22.20 hod., ČT2.

Dědička
Má bohatství, ale musí se vzdát muže, kterého miluje. Americký film oceněný čtyřmi Oscary (1949). Hrají: O. de Havillandová, M. Clift, R. Richardson, M. Hopkinsová, S. Royleová a další. Režie William Wyler.
Milostné drama, jehož děj se odehrává v devatenáctém století, se opírá o skvělý výkon dvou velkých hereckých hvězd: Olivie de Havillandové a Ralpha Richardsona. Hlavní hrdinkou příběhu je plachá, vzdělaná Catherine Stoperová, která se na večírku seznámí s přitažlivým synovcem své tety Lavinie. Lehkovážný Morris Townsend okamžitě pochopí, že potkal bohatou ženu, jež může rázem změnit jeho život... Divácký snímek, který vznikl na základě románu Henryho Jamese a hry Augusta a Ruth Goetzeové, dodnes patří mezi nejlepší tituly ve filmografii významného hollywoodského režiséra Williama Wylera. V roce 1949 z osmi nominací získal čtyři Oscary: za nejlepší výkon v ženské roli (Olivia de Havillandová), za nejlepší hudbu (Aaron Copland), dále za nejlepší výpravu (John Meehan, Harry Horner, Emile Kuri) a za nejlepší kostýmy (Edith Headová a Gile Steele) v černobílém filmu. Vysílání: 27.6., 14.30 hod., ČT2.

Filmový klub Zatmění
Monica Vittiová a Alain Delon v hlavních rolích příběhu o citové vyprahlosti a neschopnosti komunikovat. Italsko-francouzský film (1962). Dále hrají: F. Rabal, R. Roryová, L. Brignoneová a další. Režie Michelangelo Antonioni (V italském znění s titulky) (Premiéra).
Mladá, atraktivní Vittoria se rozejde s milencem a vzápětí si začne s mladým a bezohledným burzovním makléřem. Rozvíjející se vztah ani vzájemná sexuální přitažlivost však nemohou překrýt citovou prázdnotu a oboustrannou neschopnost dávat a přijímat lásku.
Film je součástí Antonioniho “tetralogie citů„, do které patří ještě filmy Dobrodružství (1960), Noc (1961) a Červená pustina (1964). Hrdinka v podání Antonioniho dvorní herečky této doby, Monicy Vittiové, pociťuje nedostatek lásky, sama však neví, co vlastně chce a co si má se svou nespokojeností počít. S milencem žijí jen pro daný okamžik, jsou jen jednajícími těly, jejichž nitro je prázdné. Pocity protagonistů jako by odráželo odcizené město kolem nich: rozestavěná předměstí, průmyslové čtvrti, dravé prostředí burzy. Antonioni svůj snímek staví pečlivě a pomalu, střídá obrazy, jako by psal báseň. Odhozená cigareta či opuštěná křižovatka tak vyjadřují stejné poselství jako výmluvné tváře ústředního mileneckého páru: zažít jednoznačný cit či dokonce milovat navždy je v dnešním světě těžké, snad až nemožné? Vysílání: 29.6., 00.35 hod., ČT2.

Filmové návraty Dívka ze Západu
Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem (1965). Dále hrají: L. Marvin, M. Callan, D. Hickman, T. Nardini, J. Marley, R. Denny a další. Režie Elliot Silverstein.
Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině šedesátých let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu). Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon. Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil. Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. Vysílání: 30.6., 13.30 hod., ČT2.

Filmový klub - Americké nezávislé léto Auto zabiják
Trhá asfalt, drtí kosti. Americký akční thriller Quentina Tarantina (2007). Hrají: K. Russell, S. Poitierová, V. Ferlitová, J. Laddová, R. Dawsonová, Z. Bellová a další.
Známý režisér Quentin Tarantino miluje pokleslé žánry, na nichž od mládí vyrůstal a později se učil základům filmového řemesla. Dokládá to i jeho společný projekt s kolegou a přítelem Robertem Rodriguezem, v němž oba tvůrci chtěli oživit akční snímky sedmdesátých let. Tarantino druhou část plánovaného dvojprogramu nazval Auto zabiják (u nás se oba tituly hrály samostatně, a navíc v obráceném pořadí). Jeho děj je rozdělen do dvou polovin. V první sledujeme zjizveného kaskadéra Mikea (Kurt Russell), jak ve svém speciálně upraveném voze s rozmyslem způsobí smrtelnou havárii, při níž zahynou čtyři dívky. O čtrnáct měsíců později se o něco podobného pokusí znovu. Trojice dívek od filmu, zkoušející na silnici legendární Dodge Challenger 1970 (který byl hvězdou klasického honičkového snímku Vanishing Point), se však jen tak lehce nedá. Rozzuřené amazonky, ozbrojené nejen silným automobilem, mu jdou tvrdě po krku. Tarantino natočil bravurní honičku na úzkých venkovských cestách, v níž ukázal svoji nespornou řemeslnou zručnost i pochopení pro jednoduchost žánru, který se v přímočaré akci nezdržuje zbytečnými odbočkami. Stejně jako Rodriguez ve své epizodě (v níž si Tarantino zahrál postavu násilníka), byl i Tarantino svým vlastním kameramanem. Jedna z hlavních představitelek Zoë Bellová je skutečnou kaskadérkou, která mj. dublovala Umu Thurmanovou v Kill Billovi. Vysílání: 30.6., 22.30 hod., ČT2.

Plamen a Citron
Byli národní hrdinové, nebo vrazi? Výpravný dánský thriller o slavných odbojářích za druhé světové války (2008). Hrají: T. Lindhardt, M. Mikkelsen, S. Stengadeová, Ch. Berkel a další. Režie Ole Christian Madsen.
Děj nákladné evropské koprodukce vychází z reálných událostí okolo dánského protinacistického odboje za druhé světové války. Plamen a Citron byly přezdívky dvou nejaktivnějších členů skupiny Holger Danske, kteří se specializovali na likvidaci kolaborantů a sabotáže. Film natáčený v Německu a Praze k oběma titulním postavám i samotnému tématu odboje proti okupaci nepřistupuje tradičním způsobem, že by jim stavěl sentimentální pomník a povzbuzoval v divácích patriotismus. Tvůrci naopak přinášejí revizionistický pohled na národní hrdiny a soustřeďují se na mnohoznačnost války, kde idealističtí odbojáři mnohdy sloužili jako nástroj pro mocné spekulanty ve vedení odbojových organizací, kteří nařizovali likvidaci nepohodlných osob z čistě osobních důvodů. Ačkoli tedy film náleží mezi nejnákladnější dánské projekty, neopájí se dobovými kulisami a výpravnými sekvencemi. Naopak pečlivě buduje tíživé psychologické drama plné zrady, pochybností a nečekaných odhalení, které problematizují činnost hrdinů. V souladu s tím také tvůrci místo formátu válečného dramatu stylizovali vyprávění spíše podle zákonitostí filmů noir. Plamena a Citrona ztvárnili dva z předních hereckých talentů dánské kinematografie Thure Lindhardt a Mads Mikkelsen, kteří byli za tyto role oba nominováni na Evropské filmové ceny. Vysílání: 30.6., 01.50 hod., ČT2.

24.6.2013 00:06:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...