zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hasta la vista!

Hasta la vista!

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Velký sál městské knihovny v Praze se ve čtvrtek 4. října 2012 od 20:30 změní v premiérové kino. Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů uvede belgický snímek Hasta la vista!

Philips, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále ještě panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nezastaví je ani jejich handicapy – jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Stejně jako u většiny road movie je jejich cesta nakonec vlastně důležitější než cíl.

„Na pozadí jejich snažení se rýsuje boj za nezávislost, lásku a přátelství, tak, jak je vidí oni,“ nechal se slyšet režisér snímku Geoffrey Enthoven. „S každou další mílí se cesta a přátelská pouta, která během ní vznikají, stávají důležitějšími než samotná návštěva klubu El Cielo.“ A dodává: „Všichni žijeme v tělech, která stejně jako naše mysl potřebují něhu, cit, odpočinek a vášeň. Pro nás je to samozřejmost, ale pro ty, kteří kvůli tělesnému postižení nemají vládu nad vlastním tělem, to může být zdrojem hlubokého zoufalství.“

Hasta la vista! ale o zoufalství rozhodně nevypráví. Je to film o skutečném přátelství, lásce a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou životní situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. Snímek je také originálním příspěvkem do problematiky postižených jedinců ve společnosti.

O kvalitě snímku vypovídá také to, že sbírá uznání a pocty na soutěžích po celém světě. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byl oceněn Cenou diváků a podobné pocty se mu dostalo také například v Montrealu. Diváci nadšeně hlásali: „Kombinace humoru, napětí, smutku, štěstí, naděje a marnosti. Hasta la vista! je klenot, který se musí vidět.“

Snímek Hasta la vista! je velmi volně inspirován skutečným příběhem Asty Philpota a jeho přátel. Asta Philpot přišel na svět s vážným kloubním onemocněním, zvaným artrogrypóza. Díky této nemoci neměl po celý život okusit sex. S tím se ovšem nehodlal smířit, a když se před šesti lety během dovolené ve Španělsku dozvěděl o bezbariérovém nevěstinci se vstřícným personálem, dojel si tam pro svou první sexuální zkušenost. Následně se stal usilovným propagátorem práva handicapovaných lidí na sex.

2.10.2012 01:10:49 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...