zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alois Nebel ve fotografii

Dušan Tománek: Alois Nebel ve fotografii

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava fotografií Dušana Tománka - ALOIS NEBEL VE FOTOGRAFII se koná od 29. září do 13. listopadu 2011 v Langhans Galerii Praha, Vodičkova 37, Praha 1.

Několik desítek unikátních černobílých fotografií progresivního autora Dušana Tománka, které vznikly při natáčení filmu Alois Nebel, bude možné zhlédnout od 29. září do 13. listopadu v galerii Langhans ve Vodičkově ulici v Praze. Výstava nazvaná „Alois Nebel ve fotografii“ představí syrové snímky zachycující tajemnou atmosféru netradičního natáčení, kdy byl film nejprve natočen klasicky s herci a poté byli oni i prostředí technologií rotoskopie překresleni do výsledné podoby komiksu. Film Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka vstupuje 29. září do českých kin, v hlavních rolích se představí Miroslav Krobot, Karel Roden, Marie Ludvíková, Alois Švehlík, Leoš Noha či Tereza Voříšková.

Fotografie zachycují místa a situace, při kterých film vznikal, a dokumentují průběh natáčení jakoby „neexistujícího“ filmu, který byl pouze předlohou pro animátory. Výsledkem jsou tak až surreálné fotografie zachycující herce na place se zabílenými obličeji a zvýrazněnými konturami umožňujícími animátorům lépe zachytit jejich charakteristické rysy, neotesané momentky ze zákulisí natáčení filmu a v neposlední řadě také sychravé snímky z prostředí Jeseníků, kde se film Alois Nebel natáčel. Právě na nich nabírají běžné filmařské propriety, jako jsou například reflektory, různé stojany či odrazky a torza filmových kulis, zcela nového tajuplného významu a v kombinaci s tesknou jesenickou přírodou tvoří svébytnou, lehce záhadnou a posmutnělou „nebelovskou“ krajinu. „Vzhledem k tomu, že natáčené záběry měly být převedené do kresby, ani nemělo cenu fotit nějaké tradiční fotosky,“ popisuje vznik ojedinělých fotografií Dušan Tománek. „Proto jsem s foťákem jakoby šmíroval a potom jsem na velký foťák dělal portréty herců. Měly sloužit jako manuál pro animátory, předloha při překreslování. Nedávno jsem mezi snímky objevil ještě třetí polohu – krajiny a lesy. To už s filmem souvisí spíše jako ideové souznění,“ dodává Tománek. Právě díky tomu, že se fotograf nebyl striktně vázán tvorbou fotografií z natáčení, působí snímky velmi nenuceně, jako by vznikly doslova skrytou kamerou. Dušan Tománek zachycoval přípravy na natáčení a jeho samotný průběh už od léta 2008, kdy vznikaly první filmové storyboardy. K tvůrcům filmu měl blízko od počátku, s režisérem filmu Tomášem Luňákem studoval zlínskou Filmovou školu a autora výtvarné předlohy a spoluautora scénáře Jaromíra 99 potkal například, když fotografoval obal desky Playlist kapely Priessnitz, kterou Jaromír Švejdík založil, zpívá v ní a jejíž skladby zní i v samotném filmu.

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006. Základ scénáře k filmu tvořila právě tato kolekce. Jaromír 99 se nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Kresby v komiksové předloze se proto vyznačují neotesanými černobílými konturami a specificky sychravou, ponurou atmosférou. Komiks vyšel také v Německu a Polsku. Technologii rotoskopie si tvůrci filmu Alois Nebel vybrali z toho důvodu, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Výsledkem je obraz maximálně shodný s charakteristickou mimikou a gesty hereckých představitelů. Důležitá je zde precizní ruka animátora, která stojí mezi filmovým předobrazem a výsledným animovaným produktem. Díky rotoskopii zůstal ve filmu výchozí design komiksové předlohy Alois Nebel zachován a zároveň byl obohacen o jemné nuance živého herectví. Vstupné na výstavu, která je otevřena denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin, činí 60 korun, snížené pak 30 korun.

U příležitosti výstavy vychází kniha fotografií Dušana Tománka nazvaná Nebel (104 stran, 111 čb. fotografií, vydalo nakladatelství Labyrint, 2011, cena 495 korun), na výstavě si ji budou moci zájemci zakoupit přednostně a se slevou.

Výstava probíhá v rámci projektu Host Langhans Galerie Praha, jímž galerie poskytuje možnost prezentace vybraným umělcům nebo institucím v prostorách galerie.

3.10.2011 13:10:17 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...