zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 27. týden

Paul Gauguin: Dítě boží

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Paul Gauguin: Dítě boží (Vysílání: 06.7., 13.35 hod., ČT2)
Důraz kladl na barevnost s potlačením role detailu. Zobrazoval motivy z bretaňského venkova (Krajina s pasáčkem vepřů, Arlesanky v parku, Žlutý Kristus), stále častěji byl inspirován exotickými krajinami i mimoevropským životním stylem, a proto podnikl cestu na Martinique a dvě cesty na Tahiti, kde dlouhodobě pobýval. Pod vlivem exotiky se jeho paleta rozzářila jasnými plnými barvami (Krajina na Tahiti, Tahitské pastorále, Mateřství, Dívky s květy mangovníku). Gauguina ovlivnilo i japonské umění. Jeden z prvních malířů, usilujících obohatit moderní západní umění přínosem cizokrajných kultur. Tematicky ovlivněn dobovým symbolismem, kladl si naléhavé otázky o povaze lidské existence (monumentální obraz Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?). Symbolikou barev a monumentálním plošným pojetím ovlivnil umělecké směry dvacátého století, zejména fauvismus a expresionismus. Dekorativní stránku jeho umění rozvinula secese.

Krajiny duše Vladimíra Preclíka (Vysílání: 07.7., 07.55 hod., ČT2)
Portrét jednoho z českých kultovních výtvarníků. V dokumentu nás seznamuje se svým světem, prostorem, barvami, ale i jinotajnými sochami. S nadhledem a typickou sebeironií zavede diváky mezi stavební kameny své tvorby: kamenosochařství, dřevěné sochy, sochy z kovu, mezi obrazy, ale i knihy. Navštívíme i místa, která utvářela jeho tvorbu i život. Vladimír Preclík zemřel 3. 4. 2008.

Příběhy domů - Jako Fénix z popela (Vysílání: 07.7., 18.30 hod., ČT2)
Náleží k nejcennějším barokním zámkům Moravy. Přesto byl ještě před několika lety zámek na pokraji zkázy a uvažovalo se o jeho demolici! Vybudoval ho věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky, zvané dnes laskavě "naše dobrá hraběnka". Ta zde vybudovala jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Dnes naštěstí opět patří k hojně navštěvovaným památkovým objektům s bohatými sbírkami i aktivitami.

Via Imperialis (2/5) - Císařská cesta (Vysílání: 08.7., 18.25 hod., ČT2)
V pokračování dokumentárního cyklu brněnského studia České televize navštívíme dalších čtrnáct rakouských památkových objektů, jež jsou sdruženy v organizaci Via Imperialis. Jsou svým významem opět zcela mimořádné. Poté, co si prohlédneme stavby, nacházející se ve Vídni (Muzeum lipicánů, Schönbrunn a Císařský hrad), zaměříme se na ty hrady, zámky a kláštery, jež jsou nějakým způsobem spojeny s bojem proti Turkům a s obranou středoevropského prostoru proti islámským nájezdům. I zde se objeví nemálo souvislostí s českými zeměmi.

Kosmopolis - Speciál (Vysílání: 09.7., 18.25 hod., ČT2)
Na základě novinářských reportáží vytvořili přední i začínající komiksoví kreslíři komiksy, které reflektují reálné životní osudy lidí, kteří do České republiky přijíždějí za prací. Reportáže vznikaly na základě dlouhodobého výzkumu a osobních setkání novinářů se zahraničními pracovníky. Výstava vznikla v rámci projektu CZECH MADE? Proti dvojím standardům a vykořisťování na českém pracovním trhu, který je realizován za podpory Evropské komise.
Projekt měl za cíl zvýšit povědomí o nedostatečném právním zabezpečení, které umožňuje nejrůznějším zprostředkovatelům práce, aby vykořisťovali zahraniční pracovníky, a zároveň usiluje o prosazení změn v legislativě a praktikách institucí, které by vedly k zlepšení postavení pracovních migrantů v České republice. Výstava byla putovní a konala se v loňském roce na různých místech naší republiky.
Kosmopolis postupně představil zkušenosti lidí, kteří k nám přišli z Mongolska, Ruska, Ukrajiny, Vietnamu a Slovenska.

Příběhy domů - 400 let na gruntě (Vysílání: 10.7., 09.25 hod., ČT2)
V jednom z nejsyrovějších koutů Českomoravské vrchoviny, v obci Nedvězí, najdeme statek zvaný Librův grunt. Pamětníci jej znají ze školních čítanek - sem situovala Teréza Nováková děj románu Na Librově gruntě, popisující naděje, které vysočinským sedlákům přinesl revoluční rok 1848. Skutečná historie Librova gruntu není o nic méně zajímavá. Statek po desítky let obývala úspěšná a na zdejší poměry zámožná rodina Gregorů. Byla zde hospoda, taneční sál a dokonce venkovské divadlo, jehož kulisy se dodnes dochovaly. Po roce 1948 byli Gregorovi, držitelé druhého největšího majetku ve vesnici, vyhnáni jako kulaci a na statku nepříliš úspěšně hospodařilo zemědělské družstvo. V sedmdesátých letech minulého století koupil poničený Librův grunt brněnský chirurg Ivo Macík a učinil z něj místo příjemných setkání. Jeho dědicové, výtvarníci Andrea a Petr Kameničtí s příbuznými, se nyní snaží zchátralý statek zachránit. Podaří se jim to včetně zachování svébytného charakteru místa?

Světci a svědci: Fra Angelico (Vysílání: 10.7., 16.30 hod., ČT2)
Dominikán, který patří mezi významné osobnosti italské renesance. Jeho malby se vyznačují nadpozemskou čistotou. Skromný mnich, který žil asketickým životem, tvrdil, že je pouhým nástrojem. Svá díla nikdy nepředělával. Věřil, že umění, které je inspirováno Bohem, vede člověka k lásce, kráse a zbožnosti.

Kultura.cz (Vysílání: 10.7., 18.35 hod., ČT2)
Výstava Domu umění města Brna Planeta Eden – Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948–1978 představuje vize budoucnosti v umění a populární kultuře poválečného Československa. Přes různá omezení v této době vzkvétal vědecko-fantastický žánr. Výstava chce na příkladech ukázat estetiku sci-fi tak, jak se projevovala v knižních a časopiseckých ilustracích, filmu a designu, a současně doložit její vliv na dobové výtvarné umění a architekturu. V portrétu vás seznámíme s mladým výtvarníkem Tomášem Hlavenkou, který se zabývá malbou, objekty a prostorovou instalací. Ve svých pracích vychází z lidové tvořivosti chatařů osmdesátých let nebo krajiny dětství. Poválečný odsun Němců z Československa dodnes zůstává živou a stále rozporuplnou událostí. Týká se řady posledních žijících účastníků, jejich potomků i těch, kteří stáli na druhé straně, na straně svědků bouřlivých shromáždění českých Němců. Na toto téma jsme si povídali s Kateřinou Tučkovou, která vyhrála čtenářskou literární soutěž Magnesia Litera s knihou Vyhnání Gerty Schnirch právě na téma kontroverzního exodu. Brněnská alternativní kapela Ty Syčáci se spojila s bubeníkem Alešem Pilgrem a na rozdíl od předchozího alba Bum bum bum, které bylo jakýmsi best of v novém kabátě, nahrála devatenáct nových skladeb pod názvem Krása. Něco, co jste ještě neslyšeli, a přitom máte pocit, že to znáte už z pravěku. Právě tohle album byste si neměli nechat ujít.

4.7.2010 18:07:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...