zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České centrum Praha slavilo

Z výstavy Josefa Hnizdila

autor: archiv   

zvětšit obrázek

České centrum Praha oslavilo čtyři roky svojí existence. Za dobu jeho působení bylo představeno téměř čtyři sta kulturních akcí pro 60 000 návštěvníků a České centrum Praha si tak získalo stálé místo na kulturní mapě Prahy.

V loňském roce se České centrum Praha věnovalo převážně českým výtvarníkům. „První půlrok patřil předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a prezentaci toho nejlepšího z české kultury. Největší ohlas měla výstava Veroniky Richterové nazvaná V PETU TVÁŘE, která přetvořila naši galerii v džungli nejrůznějších živočichů a rostlin vyrobených z plastových lahví. Autor a ilustrátor knih pro děti i pro dospělé Petr Sís slavil úspěch s dokumentární výstavou VŽDY PŘIPRAVEN! DISKOTÉKA PETRA SÍSE. Konec roku potom patřil legendárnímu tvůrci komiksů Kájovi Saudkovi a multimediální výstavě KÁJA SAUDEK & 60: ZLATÁ ŠEDESÁTÁ KOMIKSOVĚ, která představila to nejlepší z jeho tvorby, včetně dosud nepublikovaných fotografií, které vytvořil se svým bratrem Janem,“ řekla k programu ředitelka Českého centra Praha Dana Brabcová.

České centrum Praha začalo rok 2010 řadou projektů českých výtvarníků z různých oborů – vystavoval zde mladý fotograf Tomáš Bican, garant prestižních Mikulovských Art Sympozií Libor Lípa a malíř, který strávil dlouhá léta v americkém exilu, Josef Hnízdil. V rámci festivalu Jeden svět České centrum Praha ve spolupráci s londýnskými kolegy představilo výstavu 1 600 miniaturních maleb britského výtvarníka Duncana Higginse.

Na co se mohou návštěvníci Českého centra Praha těšit v budoucnu? Dana Brabcová odpovídá: „U příležitosti letošní Noci literatury rozehraje naše výstavní prostory nevšední výstava LEPORELOHRA, kterou přichystali výtvarníci Petr Nikl a Ondřej Smeykal v rámci projektu Orbis pictus aneb…. Hlavním médiem LEPORELOHRY je papír, který je představen nejenom jako záznamové médium, ale především jako plocha pro obraz, jako zvukový nástroj, jako kinetický objekt. Expozice je záměrně vytvořená pro umocnění fenoménu knihy, jako objektu propojujícího text a obraz. Česká centra dlouhodobě projekt Orbis Pictus podporují a tak máme radost, že bude v Praze k vidění právě v našem Centru“

V červnu a červenci poskytne České centrum Praha prostory španělské výtvarnici Sofii Gandarias a výstavě s bytostně pražskou tematikou KAFKA, EL VISIONARIO. Výstava bude rozdělena mezi prostory Českého centra Praha a Institutu Cervantes, jehož posláním je propagovat španělskou a hispanoamerickou kulturu. Výstava je součástí oficiálního doprovodného programu španělského předsednictví v Radě EU.

9.5.2010 21:05:13 Redakce | rubrika - Z Českých center