zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální podzim

Industriální podzim

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od září do prosince letošního roku probíhá mnohostranný projekt Národního památkového ústavu Industriální podzim, který se řadí k 5. mezinárodnímu bienále Industriální stopy.

Staré průmyslové stavby v posledních dvou desetiletích mizí nenávratně z našeho území a naše kulturní architektonické a technické dědictví je každoročně ochuzováno o svou cennou součást. Projekt chce upozornit veřejnost na často opomíjené a přesto velmi zajímavé průmyslové komplexy, technické památky a technologická zařízení i úspěšné konverze některých z nich pro nové účely a vzbudit zájem o ochranu tohoto památkového fondu, který se takřka bez povšimnutí stává předmětem devastace a následných demolic.

V Praze probíhá cyklus tématických vycházek, cílem jsou např. dřívější průmyslové čtvrti Karlín a Holešovice, Stará čistírna odpadních vod v Bubenči nebo Šítkovská vodárenská věž. Konají se přednášky, jejichž tématem je záchranu pražských nádraží, znovuoživení průmyslového areálu dolních Vítkovic v Ostravě podle projektu Josefa Pleskota, problém Drážďan, které byly vyškrtnuty ze seznamu Unesco. V rámci projektu byla otevřena řada výstav -v Liberci „Technické památky na Českolipsku“, v Ostravě výstava fotografií Borise Rennera v objektu národní kulturní památky Důl Michal – společně s dalšími akcemi a v Brně v Galerii Sklepení je zpřístupněna výstava německých památkářů „Nový užitek ve starých průmyslových stavbách“ věnovaná úspěšným konverzím průmyslových staveb v Německu v posledních 10 letech.

Od počátku 70. let se v Německu průmyslové památky považují za svědectví minulosti srovnatelné s jinými uměleckými památkami, které dotvářejí krajinu. Přestože jsou úzce funkčně vymezeny, ukazuje se v posledních desetiletích, že právě tyto objekty – od vodárenských věží, přes domky traťových hlídačů po vodní mlýny nebo mnohaposchoďové továrenské budovy nabízejí nové využití.

Cenná není jen architektura, ale i strojní zařízení, které většinou po ukončení provozu skončí ve šrotu. Turbíny, poháněcí motory, regulátory, parní stroje, transformátory, rozvodové skříně, zemědělské stroje a další jsou přitom často z ušlechtilých matriálů a mají vysokou estetickou hodnotu.

Výstava, která dosud cestovala po zemích západní Evropy, bude u nás k vidění v zimních měsících ještě v Ostravě a Praze.

16.11.2009 05:11:43 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...