zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TINA B. - festival současného umění Praha 2009

TINA B. - festival současného umění Praha 2009

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V pražských exteriérech se počátkem října objevily nezvyklé objekty. Na pěší zóně Na Příkopech a Ovocném trhu kontejnery s videoinstalacemi, nad dvorem Hergetovy cihelny se vznáší balón s barevnými dekoracemi, v parku na Klárově stojí bílé krychle s malbami, na vnější stěně Parkhotelu jsou nalepeny kusy nábytku.

Do 25. října probíhá v Praze už po čtvrté umělecký festival, organizovaný Vernon Fine Art International za podpory ministerstva kultury a hlavního města Prahy, který se snaží propojit kulturní scénu východní a střední Evropy s novými trendy z celého světa. Název TINA.B. je zkratkou anglického „This Is Not Another Biennale“ – „to není další bienále“ a zároveň je Tina B. symbolem festivalu - záhadnou ženskou postavou, která stále mění svou podobu.

Tématem letošního ročníku je New Era – nová éra, která se pro východní a střední Evropu otevřela díky politickým změnám právě před dvaceti lety. V centru pozornosti jsou vedle místních díla především výtvarníků z Izraele, Švýcarska a Blízkého Východu – účastní se na 50 umělců v 7 uměleckých projektech, které pracují novými uměleckými způsoby a používají neotřelé umělecké techniky. Zahrnují např. performance, video, Light Art, Sound and Radio Art a další.

K těm velmi neotřelým patří Living Room (obývací pokoj) Marion Ritzmann (*1978). Nainstalovala ho na venkovní stěnu poprvé v Basileji, na stěně Parkhotelu je to tedy už repríza. Z hlediska každodenní zkušenosti absurdita -nábytek, umělé květiny, lampa, která v noci svítí to vše venku místo v místnosti- poukazuje na rozpad zaběhnutých způsobů vnímání městského prostoru, na definici soukromého a veřejného prostoru a jejich funkce.

Jenny Marketou (*1954) vyzdobila „Bublinu“ - balón o průměru 9 metrů v Hergetově cihelně, který se používá pro vyhlídkové lety, pestrobarevnými slogany a dekoracemi inspirovanými motivy popové kultury 60. let - éry papírových oděvů na jedno použití. „Bublina“ má symbolizovat recyklaci starých forem a jejich proměnu do tvarů nového světa a zároveň odkazuje i na skutečnou recyklaci papíru v době nadcházejícího nedostatku zdrojů.

Z ulice neviditelná část festivalu se odehrává ve sklepeních Domu U Kamenného zvonu (patřících Galerii hlavního města Prahy), kde se setkaly tři kurátorské projekty- Blancy de la Torre ze Španělska, která prezentuje i díla švýcarská, Rabina Dorona z Izraele a sekce uspořádaná týmem festivalu Tina. B. Jsou zde zastoupeni známí výtvarníci jako např. Andrea Bianconi, SEMP, Zoë Walke, Neil Bromwich, Andrei Molodkin, Olaf Breuning a Ron Rocco.
Neobvyklými objekty na neobvyklých místech se festivalu daří plnit svůj další záměr - vzbudit zájem o současné umění v daleko širším okruhu veřejnosti, než jak to dokáží běžné výstavy.

20.10.2009 01:10:35 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...