zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Georg Baselitz

Georg Baselitz

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malíř Hans Georg Kern známý jako Baselitz (* 1938), jeden z nejznámějších představitelů německé poválečné generace (Bernard Richter, Sigmar Polke, Markus Lüperz) přijal pseudonym podle svého rodiště v saském Deutschbaselitz.
V padesátých letech navštěvoval Akademii výtvarných umění ve východním Berlíně, odkud byl pro nespolehlivost a negativní vztah ke zřízení v roce 1957 vyloučen. Odešel do západního teritoria, kde pokračoval ve studiích a kde také zahájil svou kariéru trochu neobvyklým způsobem – výstavou v roce 1963, kterou policie uzavřela a zabavila - a obviněním z pornografie. Sám s odstupem přiznává, že nebyla porušena svoboda projevu, nýbrž že úmyslně provokoval, aby na sebe upozornil, což se stoprocentně podařilo.

Od počátku šel ve stopách německých expresionistů, jak z doby před první světovou válkou např. skupina Die Brücke (Ernst Ludwig Kirchner, Emil Nolde), tak těch poválečných. Zabýval se figurální malbou a přes všechny experimenty je pro něj typické předmětné vyobrazení reality. V šedesátých letech už mu připadal expresionismus příliš nudný, a tak od roku 1969 začal používat velmi svérázný styl – maloval obrazy vzhůru nohama. Vysvětluje to potřebou zrušit tradiční pravidla zobrazování prostoru, kdy je dáno, co má být nahoře, vpravo, vlevo. Malbu nepromýšlí, tvoří spontánně s velkou energií na hlavu postavené figury - není to tedy tak, že by hotové obrazy zavěšoval obráceně.
Přestože ovlivňoval v sedmdesátých letech celou řadu českých výtvarníků, objevilo se u nás na několika výstavách jen pár jednotlivých děl. Galerie Rudolfinum ve spolupráci s „Museum der Moderne“ v Salzburku se tedy zasloužila o první soubornou výstavu u nás. Seznamuje nás se všemi fázemi jeho tvorby od „idolů“, „nových typů“, k „těm, co stojí na hlavě“, od „prchavé malby“, k „ruské malbě“. Obrazy jsou zapůjčeny ze soukromého majetku Georga Baselitze, který se i osobně zúčastnil vernisáže.
Kdo by chtěl vidět jeho kompletní dílo, může se rozjet do Drážďan a od 8. října si doplnit dojmy na paralelní výstavě, která podobně jako ta pražská potrvá do 6. prosince.

28.9.2009 18:09:41 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...