zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bohuslav Martinů dvakrát na CD

Skladatel Bohuslav Martinů

autor: Z webu   

Vydavatelství Supraphon věnoval dvě CD tvorbě Bohaslava Martinů - Epos o Gilgamešovi – kantáta pro sólisty, sbor a orchestr a Smyčcové kvartety (souborná nahrávka). Originální dílo B. Martinů v pozoruhodném provedení Pražského filharmonického sboru / Josef Veselka a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK
Dirigent Jiří Bělohlávek, celosvětově vyhledávaný dirigent díla Bohuslava Martinů, a to díla symfonického, operního, oratorního i kantátového, realizoval nahrávku kantáty Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi (1955) v roce 1976 a nyní se opět vrací na hudební trh v reedici.
Epos o Gilgamešovi je dílo zvláštní a svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Je stejně vzrušující a tajemné jako její prastará slovesná předloha. Než se skladatel chopil překladu novoasyrské verze tohoto eposu z počátku babylonských dějin, věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování této nejstarší dochované slovesné památky lidstva je vpravdě geniální a skladatel v nich využívá forem raného baroka. Skvělé výkony sólistů, sboru a orchestru podtrhují neopakovatelnou atmosféru geniálního díla.

Smyčcové kvartety (souborná nahrávka) natočilo Panochovo kvarteto (Jiří Panocha – 1. housle; Pavel Zejfart – 2. housle; Miroslav Sehnoutka – viola a Jaroslav Kulhan – violoncello). Tato souborná nahrávka smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů vznikla v letech 1979–1983, ve vrcholném období Panochova kvarteta, souboru, který v sezóně 2008 / 09 oslaví čtyřicet let umělecké činnosti.
Kvartety Bohuslava Martinů jsou rozsety po dlouhé epoše a každý je světem sám pro sebe. V meziválečném období se objevuje impresionistické ladění (tzv. Francouzský, a čtvrtý již z Paříže z roku 1937). V Kvartetu č. 2 (1925) snad poprvé vystupuje zcela zjevně osobitá tvář Martinů – skladatele. S Janáčkovými Listy důvěrnými jako by byl spřízněn pátý kvartet (Paříž 1938), a to lidským pozadím i vášnivostí vycházející z vnitřního přetlaku. Po šestém (1946), kde jakoby dostávala svou moderní paralelu životní epizoda Dvořákova působení v Americe, Martinů završuje své kvartetní dílo sedmým, zvaným Concerto da camera, dílkem vnitřní pohody; jakoby v této nejhranější komorní skladbě Martinů nastal čas pro tiché ohlédnutí a zamyšlení.

22.10.2007 22:10:22 JoMe | rubrika - CD boxy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - CD boxy

Hlaskontrabas Oktet vydává nové „severské” album

Hlaskontrabas Oktet  (Foto: Zuzana Lazarová)

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Pe ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc celý článek

další články...