zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kouzelník Johann Le Guillerm – Cirque Ici

Johann Le Guillerm – Cirque Ici

autor: Z webu   

Před devíti lety se představil poprvé na Letné – Cirque Ici. Jeho zakladatelem a jediným umělcem na scéně je Johann le Guillierm. Už tenkrát jsme mohli žasnout nad kousky vymykajícími se lidskému chápání, ale za ta léta kouzel ještě přibylo… Nicméně, nejsou to prý kouzla, jen přesné a dlouhodobé studium toho, jak se fyzikálně chovají předměty a jak je třeba se chovat k nim.
Letos na festival Letní Letná přivezl show Secret (tedy Tajemství). I když je Guillerm na scéně po celou dobu sám, obklopen jen pohybujícími se předměty různé velikosti, v zázemí jej podporuje tým dvou hudebníků (DJ) a party strojníků, přihrávačů předmětů a pomocníků, kteří pracují se světly a s načasováním efektů.

Na počátku poměrně malý stan vytváří iluzi manéže skutečného cirkusu. Johann vstupuje v rudém plášti a s bičem, v podivuhodných kovových botách s pohyblivou špičkou (připomínají část rytířského brnění, ale také jakási chapadla obrovského hmyzu). Je krotitelem šelem (však manéž je pro iluzi obklopena ochrannou sítí). Zvířata nahrazují objekty, které se po scéně pohybují jako živé a mění před očima diváků své tvary. Následuje drezúra plechových kádí různé velikosti a skákajícího koně, složeného ze sedla a množství rachotících kovových nožek. Pak sítě padají a scénu obklopí lucerničky, přijíždějící po kolejích instalovaných kolem manéže. Na kouzelném koberci pak staví z knih, které jsou mu s neúprosnou pravidelností dodávány na vozíčku, který se sám vrací do zákulisí pro další náklad, křehkou stavbu dominovitého typu. Proti očekávání se nezhroutí, ale nakonec na ní náš hrdina triumfálně odjíždí ze scény. Poté se stane zápasníkem s mnohametrovou tyčí, kterou formuje tak dlouho, až sama tančí po scéně neuvěřitelné tance. A na závěr staví z prken zdánlivě chaoticky dopadajících z různých stran a pomocí provazu, kterým prkna svazuje, vysokou stavbu zvláštní lodi. Ve svých železných botách se po ní pohybuje s jistotou a lehkostí. Divák se přitom vrací do dětství, kdy byly možné zázraky. Právě to se děje na scéně. Pro umělce ovšem je to milimetrová práce, pouhým okem nepostřehnutelné pohyby, kterými uvádí předměty do pohybu právě tak, aby to fungovalo jak má.
Umění Johanna Le Guillerma dostává diváky až do jakéhosi transu. My všichni se marně snažíme proniknout do jeho Tajemství. To se ale nepodaří – zůstává nám jen ten krásný dětský údiv.

27.8.2007 00:08:06 Jana Soprová | rubrika - Recenze