zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou operu inspirovanou Ostrovského hrou Bouře v provedení Vídeňských filharmoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši na prestižním Salcburském festivalu (2022). Účinkují: C. Wintersová, E. Herlitziusová, D. B. Philip, J. Březina, J. Larsen, B. Hulett, J. Balažová a Koncertní sdružení sboru Vídeňské státní opery. Režie Barrie Kosky (V českém znění s titulky). Na Salcburském festivalu 2022 byla 7. srpna uvedena Janáčkova opera o třech dějstvích Káťa Kabanová, kterou v režii Barrieho Koskyho hudebně nastudoval ve Felsenreitschule český dirigent Jakub Hrůša s mezinárodním sólistickým obsazením.

Děj se odehrává v Kalinově na břehu Volhy v šedesátých letech 19. století. V sadu obdivuje mladý učitel Kudrjáš (Benjamin Hulett) výhled do krajiny a na řeku. Idylu naruší hněvivý výstup kupce Dikoje (Jens Larsen) se synovcem Borisem (David Butt Philip). Jeho neštěstí ještě zvětšuje beznadějná láska k vdané ženě – Katěrině Kabanové (Corinne Wintersová). Ani Káťa není v manželství šťastná, neboť žije se slabošským manželem Tichonem (Jaroslav Březina) a despotickou tchýní Kabanichou (Evelyn Herlitziusová). Ta nařizuje synovi, aby odjel na trh do Kazaně, a vyčítá mu nedostatek synovské lásky. Kabanicha peskuje též Káťu, že nedává dost najevo smutek nad Tichonovým odjezdem. Varvara (Jarmila Balážová) přináší klíč od zahradní branky, aby mohly mladé ženy v noci na schůzku s milenci. Ve strži za zahradou Kabanových se schází Varvara s Kudrjášem. Káťa se pokouší přemoci svou touhu po Borisovi, ale nakonec mu padá do náruče.
Nad městečkem se strhne prudká bouře. Káťa vyděšená přírodními živly se přede všemi přiznává ke své nevěře s Borisem. Uteče na břeh Volhy, protože jediným vysvobozením před nesnesitelným životem u Kabanových je smrt.
Když počátkem roku 1919 Janáček začal uvažovat o Ostrovského dramatu Bouře coby námětu k nové opeře, blížily se jeho šedesáté páté narozeniny. Během posledních tří let se v jeho životě mnohé změnilo: v roce 1916 se podařilo konečně prosadit Její pastorkyni v pražském Národním divadle a o dva roky později zazněla ve Vídni. V létě roku 1917 v Luhačovicích poznal Kamilu Stösslovou, která se mu stala vzácnou přítelkyní a inspirací jeho pozdní tvorby. Právě tyto události, které Janáčkovi vracely do života radost a sebedůvěru, vedly ke skladatelově nevídané tvůrčí aktivitě. Libreto k nové opeře si Janáček s použitím českého překladu Vincence Červinky vytvořil sám.
Vysílání: 06.7., 20.15 hod., ČT art

24.6.2024 12:06:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komuna (4inoherní klub)

Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Studio DVA

Milan Lasica a Daniela Kolářová (Půldruhé hodiny zpoždění)

Půldruhé hodiny zpoždění
Daniela Kolářová a Milan Lasica ve vtipné komedii o tom, jak se manželé pokusí běh celý článek

další články...

HUDBA

Emma Drobná: Emminencia

Přebal alba

Zpěvačka Emma Drobná, rodačka z Nového Města nad Váhom, se do povědomí veřejnosti dostala díky vítězství v sou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Deníky Jaroslava Foglara: Začínám psát Rychlé šípy

Jaroslav Foglar

Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydává druhý svazek deníků Začínám celý článek

další články...