zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České i světové premiéry na Lednicko-valtickém festivalu

Kontrabasista Indi Stivín

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Na jižní Moravu se obrací pozornost světa klasické hudby. Na přelomu září a října sem během 14 dní zavítají mladí hudebníci z několika zemí, které spojuje silný dramaturgický profil: věk do 25 let, úspěch na mezinárodních soutěžích nebo koncertních pódiích a účast na 8. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu. „Podzimní festivalová sezona je tu a s ní i řada premiér národního i světového významu”, říká Jiří Partyka, zakladatel, ředitel a umělecký šéf Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF). Letošní dramaturgii postavil na umělecké symbióze mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů. V několika případech vystupují mladé „rising stars” přímo se svými mentory a hudebními vzory.

Celý festival je koncipován tak, aby lidé mohli navštívit nejen večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Všechny aktivity se uskuteční
od 23. září do 7. října 2023 v lokacích Lednicko-valtického areálu, jehož skvosty jsou dílem a dědictvím Lichtenštejnského šlechtického rodu. Jeden z koncertů se i proto koná v Praze, v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně.
Žijeme ve světě inovací, umění a hudba, si v tomto ohledu vedou na LVHF dobře. „Letošní dramaturgie je pro diváka rozhodně svěží, v programu se vyjímají hned čtyři hudební premiéry,” představuje Jiří Partyka detailněji, na co se při výběru koncertu může divák zaměřit.
V české premiéře zazní na 2. koncertu LVHF například Koncert h moll č. 3 pro kontrabas a orchestr valtického rodáka Johanna Matthiase Spergera. Na jeho počest pak vytvořil mladý kontrabasista Indi Stivín vlastní kompozici “Valtická fantazie”, jež je napsaná speciálně pro festival. „Půjde tak o světovou premiéru, společně s dalšími dvěma skladbami od Johanna Christiana Bacha a Leopolda Hofmanna,” upozorňuje Partyka. Doplňuje, že na téma života J. M. Spergera (pozn: 1750, Valtice – 1812, Ludwigslust, kontrabasista a hudební skladatel) si na 24. září připravil přednášku moderátor festivalu Jiří Vejvoda, čímž festival stvrzuje i osvětové poslání.

Nyní, pár dní před slavnostním zahájením v jízdárně zámku Valtice, je zřejmé, že většinu koncertů zhlédne mezinárodní publikum. To má velký zájem o festivalové zahájení, kdy v sobotu 23.9. vystupuje na společném pódiu houslista a vítěz Eurovision Young Musicians 2022 Daniel Matejča a Filharmonie Brno. Vystoupení brněnského tělesa je samo o sobě další premiérou na LVHF 2023, která se odehraje pod taktovkou Tomáše Netopila. Ze zahraničních umělců se můžeme těšit na vystoupení houslistky Michelle Stern (USA), klavíristy Maxima Lando (USA) i dvou ukrajinských pěvců – sopranistky Darii Kolisan a barytonisty Yuriie Strakhova. Jejich koncerty jsou v ambientním duchu v nádherných lokacích Zámečku Pohansko a v jízdárně zámku Lednice.
„Pozvání na LVHF letos přijaly i další významné orchestry a sbory. V následujících dnech se na Lednicko-valtickém hudebním festivalu představí PKF – Prague Philharmonie, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle, chlapecký sbor Boni Pueri a Orquestrina Baborak,” jmenuje Partyka festivalové obsazení s tím, že společně s nimi vystupují z českých rising stars klavírista Matěj Novák, kontrabasista Indi Stivín nebo talentovaná hobojistka Tereza Tourková.

Závěrečný galakoncert bude nepsanou poctou lesnímu rohu, nástroji, který se vyvinul z loveckých nástrojů používaných pro hraní loveckých fanfár, což se k ambientu Lednicko-valtického areálu skvěle hodí. „Po boku Radka Baboráka, světové autority nejen mezi hornisty, vystoupí v jízdárně zámku Lednice jeho student, nadaný norský hráč na lesní roh Yngve Abelvik. Společně s Orquestrina Baborak uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly,” upozorňuje Partyka.

Hudební svátek na nejjižnějším jihu jižní Moravy má na programu i vzdělávání a prostor pro děti a juniory. Například ve středu 4. října se uskuteční speciální masterclass vedený houslovým mistrem Václavem Hudečkem.
Dále organizátoři připravili pro žáky ZŠ Valtice a ZŠ Lednice edukační koncert v podobě dětské opery “Psí svět”. Tento unikátní projekt, který vznikl na půdě ZUŠ Veveří v Brně, dává žákům možnost uplatnit své dovednosti v přímé mezioborové spolupráci s profesionálními divadelníky a hudebníky z Ensemblu Opera Diversa. Děti se dále mohou rozvíjet v rámci kreativních dílniček s názvem “Hudební omalovánky” pod vedením výtvarnice Veroniky Remak 3. října v Galerii Korek ve Valticích.
Součástí doprovodného programu je i výstava mladé výtvarnice Annushky Litchie na téma jejího netradičního dětství v USA. Výstava se koná v Havlíčkově vile v Břeclavi–Poštorné.
Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit online na www.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz.

18.9.2023 17:09:40 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Letních slavností staré hudby zahájí vlámští a čeští hudebníci

Oltremontano Antwerpen

25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí v úterý 16. července v pražských Emauzíc ...celý článek


Třeboňská nocturna budou hostit klasickou hudbu i jazz

Třeboňská nocturna (Foto: Ivan Malý)

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zahájí již 9. července svůj 21. ročník. Až do 13. července bud ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Moravské divadlo navštívilo přes sto jeden tisíc diváků

Roman Vencl (Natěrač)

Moravské divadlo navštívilo za sezonu 2023/2024 přes sto jeden tisíc návštěvníků a průměrná návštěvnost se vyš celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský celý článek

další články...