zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marie Podvalová - komplet studiových nahrávek

Přebal 2CD

autor: Supraphon   

zvětšit obrázek

U příležitosti 30. výročí úmrtí nezapomenutelné sopranistky a dlouholeté sólistky Opery Národního divadla v Praze Marie Podvalové vydává Supraphon kompletní soubor jejích studiových nahrávek z let 1939–1950 na CD i v digitálních formátech.
Marie Podvalová svým dlouhým životem obsáhla všechna historická období českých dějin 20. století. Narodila se v Rakousku-Uhersku, mládí prožila v Československu, umělecké zrání v Protektorátu Čechy a Morava při okupaci nacistickým Německem, vrchol kariéry opět v Československu, tentokrát pod komunistickou totalitou, a na závěr života jí bylo dopřáno dožít za sametové revoluce. Oba totalitní režimy, během nichž umělecky působila, měly jednu neblahou vlastnost – zamezily možnosti svobodného cestování a rozvíjení její hudební dráhy v mezinárodním měřítku.

„Osobnost Marie Podvalové rezonuje v paměti starší generace návštěvníků Národního divadla dodnes velice silně. Její kariéra se uzavřela v roce 1973 a pamětníků jejích živých vystoupení rychle ubývá. Nezbývá než podat pravdivé svědectví o jejím umění v podobě tohoto výpravného kompletu,“ uvedl Podvalové vzdálený příbuzný Miloš Guth, který se zasloužil o digitální rekonstrukci archivních nahrávek a díky němuž se tak můžeme přes pomyslný „most času“ zaposlouchat do impozantního hlasu jedné z největších českých pěveckých legend.
Supraphon nyní poprvé vydává kompletní studiové nahrávky Marie Podvalové z let 1939–1950. K jejím legendárním postavám patřila Smetanova Libuše, kterou vytvořila v roce 1938 společně s dirigentem Václavem Talichem. Z dalších významných rolí v díle Bedřicha Smetany ztvárnila Miladu v Daliboru a Anežku ve Dvou vdovách. Ve Dvořákových operách to byly například Armida, Cizí kněžna v Rusalce či Julie v Jakobínu. V Janáčkově díle excelovala především jako Kostelnička v Její pastorkyni. Dvojalbum zahrnuje i tři písně českého národního obrození ze sbírky „Věnec ze zpěvů vlasteneckých“ (1835–1844) na klavír doprovázené skladatelem J. B. Foersterem. Vůbec poprvé je zde publikována poslední, dosud nikdy nezveřejněná studiová nahrávka hlasu Marie Podvalové ve scéně Beatrice z Fibichovy Nevěsty messinské.
Komplet studiových nahrávek Marie Podvalové vychází na 2CD doplněných o výpravný booklet s řadou dobových fotografií, z nichž některé jsou zveřejněny úplně poprvé. Dvojalbum se také objeví jako download a na streamovacích platformách. Album ke stažení na www.supraphonline.cz.

20.6.2022 15:06:40 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - CD boxy

Bohumír Stehlík - Pictures

Přebal alba

Každý klavír má jinou duši. První měkce chlácholí ukolébavkou, druhý vypráví moudře jako stařec o životě, jiný ...celý článek


Augustin Hadelich - Recuerdos

Přebal alba

Nové, tematicky provázané „španělské“ album italsko-německo-amerického houslisty Augustina Hadelic ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Týden kultury na Valašsku 2022

L. Frej a S. Stašová (Na Zlatém jezeře)

Devět divadelních představení během sedmi dnů v netradičním prostředí cirkusového šapitó uprostřed Beskyd: tak celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 34. týden

Na plovárně s Hanou Zagorovou

Country Music: Povím to písní (8/9)
V polovině sedmdesátých let naplno vychází hvězda Willieho Nelsona, blu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Duchařská veselohra režiséra Zdeňka Podskalského

Bílá paní

Bílá paní
Duchařská veselohra režiséra Zdeňka Podskalského podle povídky Karla Michala Jak Pupenec ke štěst celý článek

další články...