zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus pokračuje varhanním recitálem

Irena Chřibková

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu bude v listopadu pokračovat varhanním recitálem v nově zrekonstruovaném kostele Mistra Jana Husa. Předposlední letošní zastavení komorní řady nabídne v úterý 16. listopadu 2021 průřezový program s příznačným názvem Napříč světem… napříč staletími… v podání jedné z předních českých varhanic Ireny Chřibkové. Kostel Mistra Jana Husa Církve československé husitské v českolipském Městském parku byl v roce 1930 vybaven vynikajícím varhanním nástrojem drážďanské firmy Carl Eduard Jehmlich z roku 1858. Jedná se o jeden z nejmenších nástrojů svého druhu, který́ je dodnes zachovaný v původní podobě, což z něj činí skutečný unikát nevyčíslitelné hodnoty, jenž je chloubou nejen českolipského regionu. A právě pro tento nástroj připravila Irena Chřibková, která patří mezi nejvýraznější varhanické osobnosti své generace a je nejen titulární varhanicí a ředitelkou kůru baziliky sv. Jakuba v Praze, ale proslavila se na recitálech i soutěžích po celém světě, speciální program. Vstupenky na tento koncert, který proběhne od 19 hodin, jsou v prodeji ve festivalové kanceláři nebo online na www.clkc.cz.

Irena Chřibkové na svém recitálu provede posluchače několika stoletími varhanní tvorby tak, jak to u ní oceňuje i odborná kritika. Za samozřejmou virtuozitou, vynalézavou a barvitou registrací, nápaditou, barevnou a plastickou hrou se ukrývá neotřelá a jedinečná dramaturgie. V ní se spojuje to zásadní i výjimečné z daného slohového období. Na programu zazní díla A. Guilmanta, L. Boëllmanna, J. Bonneta, G. Böhma, J. S. Bacha, ale i Z. Pololáníka, L. Mozarta nebo S. Karg-Elerta.
Irena Chřibková je varhanicí a ředitelkou kůru baziliky sv. Jakuba na Starém Městě pražském. Studovala hru na varhany na kroměřížské konzervatoři P. J. Vejvanovského u Karla Pokory, na pražské AMU u Prof. Milana Šlechty a ve Francii u Susan Landale. Její koncertní kariéru odstartovalo úspěšné absolvování několika interpretačních soutěží. Vystoupila v mnoha sólových recitálech ve všech zemích Evropy, v Japonsku, Rusku, Izraeli a ve Spojených státech amerických. Spolupracuje s předními instrumentalisty, zpěváky, sbory a orchestry. Programy jejích koncertů zahrnují bohatou světovou varhanní literaturu od baroka po současnost. Samozřejmostí je v repertoáru Ireny Chřibkové tvorba J. S. Bacha a česká varhanní tvorba v celé své šíři.
Kromě staré hudby je Irena Chřibková též vyhledávanou interpretkou soudobých děl. Zvláštní zájem věnuje hudbě Petra Ebena. Ve svém repertoáru má takřka celé jeho varhanní dílo. V české premiéře uvedla jeho Čtyři biblické tance pro varhany a dva tanečníky (1996) a Labyrint světa a ráj srdce pro varhany a recitátora (2004). Podílela se na knize A tribute to P. Eben, kterou vydala Dvořákova společnost v Anglii k Ebenovým 70-tinám. Skladatel Jiří Teml napsal pro Irenu Chřibkovou skladby Mysterium sacrum, Toccata Yamaha, a naposledy svůj 3. varhanní koncert, který interpretka s úspěchem provedla v prosinci 2012 ve světové premiéře v Praze s orchestrem FOK.

Na svých CD nahrávkách Irena Chřibková prezentuje především české a francouzské varhanní umění, např. Hudba pařížských chrámů (Vierne, Widor, Bonnet, Boëllmann, Messiaen, Alain), Varhaníci a skladatelé u sv. Jakuba (Černohorský, Zach, Seger, Ropek, Wiedermann, Eben). Rovněž se věnovala nahrávkám s díly B. A. Wiedermanna, nebo živým nahrávkám realizovaným na domácké scéně u svatého Jakuba. Irena Chřibková natáčela pro český, belgický, francouzský a polský rozhlas a Českou televizi. Po pedagogickém působení na konzervatoři P. J. Vejvanovského (1988-94) a Konzervatoři Evangelické akademie (1990-1994) v Kroměříži, nyní vyučuje v Praze. Zasedá v porotách varhanních soutěží a vede interpretační kursy. Je předsedkyní Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum.

Českolipský komorní cyklus završí adventní setkání s Ensemble Flair a Janem Rokytou, které v úterý 7. prosince 2021 v kostele Mistra Jana Husa nabídne symbiózu hudby lidové a klasické, ale i adventní a vánoční zpěvy.

11.11.2021 09:11:49 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek


Lípa Musica přichází s pestrým programem

Jiří Pavlica

Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek


Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...