zvláštní poděkování
Volný.cz

Nové nastudování opery Rigoletto nyní online

Olga Jelínková (Rigoletto)

autor: Sergej Gherciu  

zvětšit obrázek

Po celý březen budou na webových stránkách Národního divadla umístěna videa se záznamy obou obsazení nového nastudování opery Rigoletto – premiéra proběhla 30. ledna resp. 2. února 2021 ve Státní opeře. Nové zpracování známého díla italského skladatele Giuseppe Verdiho Rigoletto bylo první operní premiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se ujala česká rodačka Barbory Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro neprestižnější operní domy v Evropě. Hudební nastudování opery zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží.

„Tato premiéra dává tušit, že minimálně soubor Státní opery se po změně vedení a po znovuotevření své budovy vydává světovou cestou… Je také jasné, že nový Rigoletto rozpoltí odbornou i laickou veřejnost, ale také že jde o hudebně velmi kvalitní inscenaci,“ napsala Veronika Paroulková ve své recenzi na operním portále KlasikaPlus. V titulní roli ve Státní opeře debutovali španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente a gruzínský sólista Nikoloz Lagvilava. Křehkou Gildu ztvárnily sopranistky Olga Jelínková a Marie Fajtová. V roli Vévody mantovského se představili čínský tenorista Long Long a jeho korejský kolega Kyungho Kim, v roli Maddaleny se vystřídaly mezzosopranistky Jana Sýkorová a Kateřina Jalovcová. Sparafucileho ztvárnili basisté Zdeněk Plech a Ivo Hrachovec. V inscenaci je doprovodil Sbor a Orchestr Státní opery.
Obě videa mají české titulky a najdete je po celý březen zdarma na webu Národního divadla na stránce představení Rigoletto ZDE.

4.3.2021 13:03:03 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Don Giovanni živě ze Stavovského divadla

Don Giovanni (vizuál)

W. A. Mozart: Don Giovanni
Přímý přenos premiéry nové inscenace opery Don Giovanni z pražského Stavovského ...celý článek


Don Giovanni v přenosu ze Stavovského divadla

Dirigent Karsten  Januschke (Foto: Jürgen Friedel)

Nové zpracování Mozartovy opery Don Giovanni uvede opera Národního divadla ve spolupráci s Českou televizí. Na ...celý článek


Opera Národního divadla. Sezóna 2018/2019

Plácido Domingo ve Stavovském divadle

Opera Národního divadla. Sezóna 2018/2019
Pohled do zákulisí naší první scény formou rozhovorů s divadelním ...celý článek


Balet ND uvede premiéru Spící krasavice

Spící krasavice

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl ...celý článekČasopis 15 - sekce

HUDBA

Holubí andante Jiřího Schelingera

Jiří Schelinger

Holubí andante
Blesková kariéra legendárního zpěváka Jiřího Schelingera a jeho záhadná smrt ve vlnách Dunaj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Izraelské koprodukční drama Foxtrot

Foxtrot

Foxtrot
Osamělý velbloud, nezvěstný syn a erotický komiks v mezinárodně oceněném izraelském koprodukčním dr celý článek

další články...