zvláštní poděkování
Volný.cz

Peter Lipa a David Rotter vydávají nové album

David Rotter, Peter Lipa a Marek Ormandík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vyšla pozoruhodná hudební novinka, CD s názvem Večerný Hosť, za kterým stojí skladatel David Rotter, který zhudebnil šestnáct básní významného slovenského básníka Milana Rúfuse. K interpretaci oslovil předního slovenského jazzového zpěváka Petra Lipu. Jako speciální host se představí Ondřej Ruml. V albu posluchači naleznou také šestatřicetistránkový booklet bohatě ilustrovaný kresbami Mareka Ormandíka.

Samotné CD je možné pořídit na Slovensku i v Česku, a to prostřednictvím webových stránek www.davidrotter.com a dalších distribučních míst. Ukázky z alba naleznete na webu už nyní. Autoři také připravují hudební klip, který bude mít premiéru začátkem prosince.
David Rotter (*1969) je hudební skladatel, který se více než dvacetpět let věnuje komponování hudby, zejména pro filmy a divadelní představení, kterých bylo již přes sto. Zhudebnil např. verše moravského básníka Jana Skácela (Amulet, 2014) a stejně silně ho oslovila poezie Milana Rúfuse (1928–2009). Ta vyniká krásou jazyka a hledáním smyslu lidské existence. Ve své pozdní poezii nahlíží k hranici života a smrti, k okamžikům před, snad i za oponou. Pohledem klidným, smířeným, moudrým.
„K poezii Milana Rúfusa mne přivedla spolupráce s Bolkem Polívkou na divadelní hře Klíště. Tématem hry je setkaní dvou starších herců, kteří mezi řádky hry uvažují o životě a smrti. A smrt k životu patří stejně nerozlučně jako zima k jaru. Milan Rúfus pohlíží ve svých básních na různé stránky lidství bez patosu a smutku, zato s nadhledem, radostí a někdy i laskavým humorem. Věřím, že toto naše česko-slovenské dílo, dokáže posluchače přivést k zamýšlení nad tématy, která otvírá“ říká Rotter.

Hlasem básníka na CD je Peter Lipa (*1943), nejvýznamnější slovenský jazzový zpěvák, který ovlivnil generace slovenských a českých hudebníků a spoluutváří československou jazzovou scénu dodnes. Uchopení básnického textu bylo pro něj něčím novým, slova a obsah ho oslovily, rezonovaly s jeho niternými pocity. Rotterovy melodie a postupy vnímá jako objevné setkáním s jiným hudebním zaměřením a světem.
„Zabudol som na to, že poezia vlastne nie je mojim koníčkom, ale že slová a vety zoradené do krásnych a múdrych rýmov hovoria o pocitoch, ktorým rozumiem a obdivujem spôsob ako ich básnik vyjadril. V Davidovi som objavil skúseného kolegu muzikanta a autora mnohých diel, ktoré som predtým nepoznal. Jeho hudobný svet má vlastné cesty. Tie melódie a postupy sú pre mňa nové. A ja mám objavovanie v hudbe rád“ říká.

4.1.2021 19:01:01 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - CD boxy

Piotr Anderszewski opět bachovské album

Přebal alba

Vynikající polský klavírista a skladatel Piotr Anderszewski je dobře známý i českému publiku, které mělo opako ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

Vinohradská sto desátá

Vinohradská sto desátá

Vinohradská sto desátá
Divadlo na Vinohradech, naše největší ryze činoherní scéna, má za sebou už 110 sezón celý článek

další články...

HUDBA

Klub Cavern a fenomenální časopis RS

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Klub Cavern – kolébka Beatles
Příběh legendárního místa v Liverpoolu, kterým prošly velké hvězdy svět celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 4. týden

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit

Zakázaný Bůh (4/13) - Už ani hlásek pravdy
Vedle kněží, řeholníků a biskupů komunistickému režimu vadí i ka celý článek

další články...