zvláštní poděkování
Volný.cz

Z první řady... Lucie z Lammermooru

G. Donizetti: Lucie z Lammermooru
Lisette Oropesa v titulní roli šílené hrdinky, vraždící v novomanželském loži, při přenosu inauguračního představení z milánské Scaly. V režii Yannise Kokkose dále účinkují: Juan Diego Florez (Edgardo), George Petean (Enrico), Ivan Ayon Rivas (Arturo), Carlo Bosi (Normanno) a další. Sbor a orchestr proslulého lombardského operního domu řídí Riccardo Chailly. Režie R. Vodrážka (V italském znění).

Dramma tragico – tak se v podtitulu nazývá operní truchlohra ve třech aktech Lucie z Lammermooru, kterou na libreto Salvadora Cammarana podle románu Waltera Scotta Nevěsta lammermoorská zkomponoval italský romantický skladatel Gaetano Donizetti. Děj se odehrává na konci 16. století ve Skotsku. Lord Henry Ashton nutí svoji sestru Lucii (americko-španělská sopranistka Lisette Oropesa) ke sňatku s bohatým a mocensky vlivným Arthurem Bucklawem. Dívka však miluje sira Edgara Ravenswooda (peruánský tenorista Juan Diego Flórez), příslušníka nepřátelského rodu. Ten chce na znamení rodového smíru požádat Ashtona o Luciinu ruku.
Podlý Henry však Lucii předloží zfalšovaný dopis, který psal údajně Edgar jako vyznání lásky jiné ženě. Zklamaná Lucie podepíše svatební smlouvu s lordem Bucklawem. Nečekaně se objeví Edgar a vyčte Lucii zradu. Henry vyzve Edgara na souboj.
Při svatebním veselí oznamuje rodinný vychovatel Raymond hostům, že se Lucie pomátla na rozumu a zavraždila při novomanželské noci nemilovaného Arthura. Následuje slavná scéna Luciina šílenství, na kterou vždy s napětím čeká operní obecenstvo, protože dává protagonistce příležitost k virtuosní vokální akrobatice.
Edgar se zatím na hřbitově připravuje k osudovému klání na život a na smrt s nenáviděným lordem Henrym. Od odcházejících svatebních hostů se dozví o strašlivých nočních událostech, které se odehrály na zámku Ashtonů a Luciině smrti z lásky. Neváhá a sám se probodne mečem.
Vysílání: 07.12., 20.20 hod., ČT art

30.11.2020 16:11:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Plácido Domingo - 80 let

Plácido Domingo (Mé největší role)

Plácido Domingo Gala
Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století, který v těchto dnech slaví své osmdesáti ...celý článek


Děti v koncentračním táboře uvádějí operu

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Divadlo Studio DVA otvírá další letní scénu

P. Pecha, J. Jackuliak a T. Novotný (Vše o mužích)

Divadlo Studio DVA zve na již 18. ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Ke své plnoletosti si přehlí celý článek

další články...

HUDBA

Karel Svoboda – Šťastná léta

Karel Svoboda – Šťastná léta

Karel Svoboda – Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Ten se deset let celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 4. týden

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit

Zakázaný Bůh (4/13) - Už ani hlásek pravdy
Vedle kněží, řeholníků a biskupů komunistickému režimu vadí i ka celý článek

další články...