zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karajan řídí devátou a ČF živě

Herbert von Karajan (Karajan řídí devátou)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karajan řídí devátou
Velkolepou vokální symfonii "S Ódou na radost" Ludwiga van Beethovena, jehož čtvrt tisíciletí od narození si připomínáme, v provedení Berlínských filharmoniků pod taktovkou Herberta von Karajana, zpívají sólisté: L. Cuberli – soprán, H. Müller Molinari – alt, V. Cole – tenor, F. Grundheber – baryton a pěvecký sbor Wiener Singverein se sbormistrem H. Froschauerem. Kamera a režie Ernst Wild (Premiéra). Beethovenova Devátá symfonie je všeobecně považována nejen za vrcholné dílo svého autora, ale i za jeden z největších výtvorů hudební historie vůbec. Z formálního i obsahového hlediska představuje pomyslný spojovací most mezi dvěma uměleckými epochami klasicismu a romantismu: zatímco její čtyřvěté schéma vychází z tradičního mozartovsko-haydnovského modelu, zapojení vokální složky do závěrečné věty bylo ve své době v oblasti symfonického žánru vpravdě novátorským počinem. Na proslulosti Deváté symfonie má tedy čtvrtá část, v níž se k orchestru připojují čtyři pěvečtí sólisté a smíšený sbor. Převážnou část zhudebněného textu převzal Beethoven z básně Óda na radost již tehdy proslulého německého básníka, prozaika a dramatika Friedricha Schillera. Díky svému mimohudebnímu poselství se pak symfonie stala univerzálním, nadčasovým symbolem, výzvou k pospolitosti lidského rodu.
Hudební téma zmíněné Ódy se roku 1985 stalo hymnou Evropské unie. Existuje ve třech instrumentálních verzích: pro klavír, pro dechové nástroje a pro symfonický orchestr. Instrumentaci jednotlivých verzí vytvořil Herbert von Karajan (1908–1989), který také natočil velkolepé Beethovenovo dílo, nesoucí opusové číslo 125, krátce před svou smrtí s Berlínskými filharmoniky.
Vysílání: 12.12., 21.20 hod., ČT art

Česká filharmonie živě u vás III
S Českou filharmonií pod vedením Petra Altrichtera se v přímém přenosu třetího koncertu mimořádné předvánoční série představí zástupci mladé generace českých sólistů – houslista J. Mráček a violoncellista I. Vokáč. Režie Ute Feudel. Na období adventu připravila Česká filharmonie sérii čtyř mimořádných koncertů vysílaných živě přímo z pražského Rudolfina. Role moderátora se ujme Marek Eben a za přísných hygienických opatření spolu s orchestrem vystoupí přední čeští i mezinárodní sólisté a dirigenti. V první polovině třetího večera se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí zástupci mladé generace českých virtuózů a zároveň členové ČF Jan Mráček a Ivan Vokáč. Ve druhé polovině zazní Suita A dur A. Dvořáka.
Vysílání: 13.12., 20.15 hod., ČT art

30.11.2020 15:11:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...