zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Bohuslav Martinů - 130 let

Bohuslav Martinů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bohuslav Martinů a Amerika
Dokumentární film o světově proslulém českém skladateli v letech 1941–1956 uvádíme u příležitosti 130. výročí jeho narození (2000). Připravili: A. Březina, M. Čvorsjuk a J. Nekvasil. Dokumentární film Aleše Březiny volně navazuje na předchozí Návrat z exilu, který zachytil evropské zážitky a umělecké snahy Bohuslava Martinů. Pořad se zaměřuje na skladatelovo působení v Americe – důležitou a zatím nezpracovanou etapu jeho života – kam odchází z Francie do válečného exilu v březnu 1941. Martinů měl za sebou kompozici téměř tří set děl, když se odhodlal ke své první symfonii. Tento rozhodující krok učinil ve svých dvaapadesáti letech až v Americe v roce 1942 na popud dirigenta Sergeje Kusevického. Ten také jeho první symfonii uvedl ve světové premiéře v Bostonu. Do roku 1946 napsal poté Martinů další čtyři symfonie. Šestá vznikla v roce 1953 a nese název Symfonické fantazie.
Do Evropy se Martinů opět podíval až po druhé světové válce. Americký pobyt Martinů není jednoduchou cestou ke světové proslulosti, přesto, že sem přichází už jako zralý skladatel. Postupně se aklimatizuje, učí se řeč a navazuje nové kontakty, které mu přinášejí i umělecké zakázky. V dokumentu se objevuje řada pamětníků a jejich potomků, jako např. bratři Rybkové, jejichž otec Frank byl blízkým přítelem Martinů nebo přímí američtí žáci českého mistra 20. století.
Vysílání: 05.12., 20.15 hod., ČT art

Pocta Bohuslavu Martinů
Ke 130. výročí narození skladatele Bohuslava Martinů zahraje Česká filharmonie jeho Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 a Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292. Během večera zazní také Henri Dutilleux – Symfonie č. 2 „Le Double“. Účinkují: S. Byčkov – dirigent, K. a M. Labeque – klavíry, I. Kahánek – klavír, M. Kroutil – tympány. Režie: U. Feudel (Premiéra). Bohuslav Martinů se narodil 8. prosince 1890 a zemřel 28. srpna 1959. Jeho celoživotní dílo vyvrcholilo symfonickou tvorbou komponovanou pro nejlepší orchestry USA. U příležitosti 130. výročí narození si připomeneme dílo mimořádné osobnosti, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, přestože v jeho rodné zemi se mu nedostávalo tak jednoznačně pozitivního přijetí, jako v USA. V 50. letech byl u nás dokonce prohlašován za buržoazního zaprodance. Ani dnes nejsou jeho orchestrální díla běžnou součástí repertoáru českých orchestrů a dirigenti, například Jiří Bělohlávek, opakovaně investovali velkou energii do prosazování hudby Bohuslava Martinů.
Vysílání: 05.12., 21.10 hod., ČT art

Čím lidé žijí
Původní televizní zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů, jehož 130. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, na skladatelovo libreto podle povídky L. N. Tolstého. Účinkují: C. Kassai, R. Novák st., M. Kopecký, M. Poulová, Z. Valchařová a další. Hraje Česká filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Spoluúčinkuje sbor Martinů Voices, sbormistr L. Vasilek. Scénář a koncepce filmu J. Nekvasil a J. Kopecký. Kamera M. Gábor. Režie J. Nekvasil. Pastorální opera Bohuslava Martinů (1890–1959) o jednom dějství Čím lidé žijí vznikla v roce 1952 v New Yorku. Byla napsaná jako televizní opera a svou premiéru měla o rok později při vysílání NBC. Libreto napsal Bohuslav Martinů podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh. Toto dílo není často uváděno. Z tohoto ohledu je realizace zvukové nahrávky a následného filmového zpracování opery režisérem Jiřím Nekvasilem výrazným kulturním počinem s celosvětovým přesahem. Dílo je už v samotném autorském zpracování vysoce stylizované, na způsob středověkého Miráklu, a dává mimořádný prostor pro originální filmové zpracování. V hudební nahrávce z roku 2014 účinkovali pod taktovkou tehdejšího uměleckého šéfa České filharmonie Jiřího Bělohlávka sólisté Ivan Kusnjer, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina a další, sbor Martinů Voices řídil Lukáš Vasilek.
Vysílání: 05.12., 22.40 hod., ČT art

23.11.2020 13:11:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Pardubická Noc divadel 2024 zpřístupní zákulisí

Přiřazování rekvizit k inscenacím (Foto: L. Jeníček)

Výjimečná akce Noc divadel se z původního podzimního termínu přesouvá na jaro a od letošního roku bude součást celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pete Doherty hostem festivalu Dny evropského filmu

Pete Doherty

Pete Doherty míří na festival Dny evropského filmu (DEF). Zahraje naživo po projekci dokumentu Peter Doherty: celý článek

další články...