zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové

Jakub Hrůša

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové
Mimořádně zajímavý příběh orchestru s českými kořeny a českým šéfdirigentem v dokumentu režiséra Jana Mudry (Premiéra). Jde o dokument, který odkrývá a prezentuje nesmírně zajímavou část česko-německé hudební vzájemnosti. Není to jenom to, že od roku 2016 stojí včele tohoto předního bavorského tělesa vynikající český dirigent Jakub Hrůša. Je to i historie samotného vzniku orchestru, která je spojena s Prahou a česko-německou hudební kulturou. Orchestr byl založen v době protektorátu, v roce 1940 jako Německý filharmonický orchestr v Praze. Byl sestavený z německých hudebníků a měl být německou protiváhou České filharmonie. Tehdejší nacistická moc vytvářela během protektorátu tlak na oba orchestry a chtěla hudební umění zneužít ke své propagaci. Německý filharmonický orchestr s šéfdirigentem Josephem Keilberthem přesto těžkou dobou prošel se ctí a obhájil vynikající uměleckou kvalitu.

Po druhé světové válce Německý filharmonický orchestr v Praze přirozeně končí. Němečtí hudebníci, nejen z Prahy, ale i Liberce, Karlových Varů a Slezska jsou odsunuti z Československa. Někteří se znovu překvapivě sejdou v německém Bamberku, kde jsou založeni Bamberští symfonikové. Postupem doby vzniká přední německé hudební těleso, které od té doby až dodnes koncertuje po celém světě a nezapře své pražské, česko-německé hudební kořeny. Poprvé od konce druhé světové války se Bamberští symfonikové vrátili do Prahy v roce 1991, kdy vystoupili na Pražském jaru. Od té doby se vrací do Prahy pravidelně. A v hudební sezóně 2016 se stává novým hudebním šéfdirigentem Bamberských symfoniků vynikající český dirigent Jakub Hrůša. Záhy se stává oblíbencem nejen členů Bamberských symfoniků, ale především jejich posluchačů. Dokument vyvrcholí krásným obsahovým obloukem – záběry z Pražského jara 2019, kde Bamberští symfonikové s Jakubem Hrůšou zahrají v úvodním koncertu festivalu Smetanovu Mou vlast.
Vysílání: 06.5., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 11.5., ČT art

30.4.2020 16:04:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...