zvláštní poděkování
Volný.cz

Porgy a Bess hit sezóny Metropolitní opery v kinech

Eric Owens a Angel Blue (Porgy a Bess)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Do Metropolitní opery se poprvé od roku 1990 vrátila slavná Porgy a Bess bratrů Iry a George Gershwinových. Hit letošní sezóny vypráví příběh z černošského ghetta, který v době svého vzniku způsobil nemalý poprask. Unikátní propo-jení evropské operní tradice a amerického jazzu bude v kinech k vidění v přímém přenosu už 1. února 2020 od 18:45 hod.

Příběh žebrajícího mrzáka Porgyho se zapsal do dějin opery jako první dílo, které do klasického žánru začalo vnášet dobové jazzové prvky – a tím se stalo součástí nejen kánonu klasické hudby, ale i jazzu. Výrazný je i sociální apel představení a fakt, že se jednalo o první operu, kde hrají prim zpěváci a herci černé pleti. V letech, které následovaly po premiéře, byla opera mnohokrát předvedena v okleštěné podobě, mnohé skladby, např. Summertime, se staly součástí jazzové klasiky a staly se součástí repertoáru mnoha umělců (mj. Elly Fitzgerald a Louise Armstronga). Inspirace u evropských skladatelů klasické hudby Edwarda Kilenyie, Rubina Goldmarka či Charlese Hambitzera se u George Gershwina přirozeně prolnula se žánry, jako jsou gospel, blues, spirituály a tzv. work songs.
Současný přístup k inscenování Gershwinovy opery se více přibližuje záměrům skladatele, tzn. k pojetí se širokým hereckým ansámblem a kompletním orchestrem. A v této podobě se kus nyní vrací na prkna newyorského operního svatostánku, v inscenaci Jamese Robinsona, která měla svou světovou premiéru v roce 2018 v Londýně. Už tehdy britský deník Guardian napsal: „Pokud se chystáte inscenovat Gershwinovo dílo, udělejte to přesně takhle.“ Ani aktuální recenze nešetří chválou. Podle webu OperaWire.com je tím nejpůsobivějším skvělé obsazení, Broawayworld.com vypichuje chytře vymyšlený design scény a New York Times si vystačí se slůvkem „okouzlující“.

Do hlavních rolí svého hudbou, pohybem a syrovým, nevyumělkovaným životem kypícího ztvárnění obsadil Robinson basbarytonistu Erica Owense, který letos v Metropolitní opeře také září coby Alberich ve Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův, a v roli Porgyho již exceloval ve starší inscenaci v chicagské opeře, a sopranistku Angel Blue, pro kterou je letošní sezóna teprve třetí v Metropolitní opeře. V dalších rolích se představí Golda Schultz jako Clara, Latonia Moore coby Serena, Denyce Graves v roli Marie. Záporné role Crowna a drogového dealera Sportin‘ Lifea ztvární Frederick Ballentine a Alfred Walker, který v Metropolitní debutuje.
Do konce sezóny 2019/20 zbývají čtyři přímé přenosy. Na konci února je na pro-gramu Händelova Agrippina, na kterou naváže nová inscenace Bludného Holanďa-na Richarda Wagnera, hlavní roli v něm ztvární sir Bryn Terfel. Sezónu uzavře dvo-jice oper italských klasiků, Pucciniho Tosca a Donizettiho Marie Stuartov-na.
Termíny + seznam kin na www.aerofilms.cz. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

20.1.2020 10:01:25 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přelet nad kukaččím hnízdem (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Zveme ...

Barokní podvečery slaví 20 let hudebních zážitků

Markéta Cukrová a Collegium Marianum

Začínají Barokní podvečery. Soubor Collegium Marianum připravil pro jubilejní ročník 6 exkluzivních hudebních ...celý článek


Metropolitní opera se vrací do českých kin

Bludný Holanďan

Kvůli pandemii nemoci covid-19 bude nová sezóna v newyorské Metropolitní opeře zahájena až v lednu následující ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Slash: Made In Stoke

Slash: Made In Stoke

Slash: Made In Stoke
Koncert charismatického kytaristy s nezaměnitelnou vizáží i stylem hry (Premiéra). Náv celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Np na Vítkově hostí putovní výstavu k výročí Lotyšska

We want to be free, we will be free!

Národní muzeum otevřelo 1. 9. tohoto roku v Národním památníku na Vítkově panelovou výstavu s názvem We want t celý článek

další články...