zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Balet Národního divadla Brno sklidil ovace v Santa Fe

Balet ND Brno v Santa Fe

autor: archiv   

Baletní soubor NDB se stal prvním představitelem českého baletního umění, který se prezentoval ve Spojených státech, jak jsme již na našem portálu informovali. Po dva večery, 3. a 4. září 2004, měli diváci v Santa Fe ve státě Nové Mexiko příležitost vidět naše umělce v inscenaci Oněgin na hudbu P. I. Čajkovského v choreografii Vasilije Medveděva. Hlavní role nazkoušeli sólisté souboru NDB Jana Přibylová a Martin Žák a dvacet členů sboru. V dalších hlavních rolích se představili Igor Kolb, sólista Mariinského divadla v Petrohradu, Maria Eichwald, sólistka stuttgartského baletu a Vjačeslav Samodurov z Královského baletu v Londýně. Šéf souboru a zároveň ředitel NDB, Zdeněk Prokeš, se vrátil stejně nadšený, jako jeho tanečníci. Standing ovation přece potěší každého umělce.

  • Žádný baletní soubor v České republiky ještě v USA nevystupoval. Jak se vám podařilo získat tak významné pozvání?
    Důležitou osobou byl Vasilij Medveděv, kterého americká strana oslovila. On si pro svojí inscenaci vybral náš soubor, protože s ním už několikrát spolupracoval, zná kvality tanečníků a ví, jak pracují.
  • Celé léto balet hostoval v Rakousku. Kolik času jste vůbec měli na zkoušení?
    Dost málo. Sbor zkoušel týden před prázdninami a hlavní zkoušky se konaly poslední týden v srpnu. Sólisté vlastně zkoušeli jen ten jeden srpnový týden. O jejich profesionalitě svědčí, že všechno zvládli ve výborné kvalitě a krátký čas zkoušení se na výsledku neprojevil. Musím také dodat, že pracovat spolu s ruskými tanečníky je pro náš soubor profesní obohacení.
  • O hudební složku večera se staral živý orchestr. Jak se vám spolupracovalo se Symfonickým orchestrem Opery v Santa Fe?
    Orchestr byl obdivuhodně profesionální. Měli jen dvě samostatné zkoušky, pak dvě zkoušky s tanečníky a provedení bylo bezvadné. Dirigent orchestru Andrej Anikhanov je zároveň šéfdirigentem v Musorgského divadle v Petrohradu a balety diriguje často, což se na jistotě provedení výrazně projevilo.
  • Jsou diváci v Novém Mexiku baletní fajnšmekři?
    Asi jako jinde na světě. Hlediště bylo po oba večery plné, sóla byla odměňována bouřlivým potleskem a na závěr jsme sklidili ovace v stoje. Co víc bych si mohl jako šéf baletu přát.
  • Čím na Vás město i jeho první divadelní dům udělali největší dojem?
    Santa Fe je sice hlavním městem státu Nové Mexiko, ale má jen šedesát tisíc obyvatel. Příjemně mě překvapilo, že je plné galerií a výstavních síní. V Novém Mexiku totiž žije spousta výtvarných umělců a všichni chtějí mít kde vystavovat.
    Provoz Opery v Santa Fé je skvěle zorganizovaný, pro diváky i umělce je to velmi účelně koncipovaná budova. Zájezdy bývají někdy trochu stresující, zvlášť když se tanečníci musí rychle vyrovnat s časovým posunem a podat bezchybný výkon. Nicméně musím říct, že tamnější organizátoři se o náš soubor starali dokonale, všechno fungovalo a nic nám nechybělo.
  • Naváže balet Národního divadla Brno na započatou spolupráci?
    V příštím roce se rýsuje další hostování s touto inscenací. Jediná termínová možnost jsou ale opět prázdniny, protože jinak bychom výrazně narušili provoz v našem divadle, a také by byla potíž získat tak výborné mezinárodní obsazení sólových rolí. Taková hostování jsou jedinečnou příležitostí představit naše umění na americkém kontinentu a zároveň na vlastní kůži vyzkoušet, jak fungují zahraniční divadla. Pro všechny je to výtečná škola a zároveň seberealizace.
  • 16.9.2004 18:09:09 Redakce | rubrika - Rozhovory

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Bratři Karamazovi - Studený dříví

    Přebal alba

    Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Literární tipy 18. týden

    Vita a Virginia

    Tajemství života KHM
    Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

    další články...