zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy 09/19

Sergej Chačatrjan na obálce HR 09/19

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kdyby se stal Sergej Chačatrjan rezidenčním umělcem Symfonického orchestru Českého rozhlasu už před deseti lety, zastihli bychom ho možná ještě s houslemi „Huggins Stradivarius“. Na čtyři roky mu je totiž zapůjčila nadace Nippon Music na základě jeho vítězství v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2005. Protože se ale hudebník ujme své čestné funkce až od sezony 2019/2020, uvidíme ho u nás s jiným, nicméně stejně slavným nástrojem. Jak sám název „Bartolomeo Giuseppe Guarneri ‚del Gesù‘, Cremona 1740, Ysaÿe“ napovídá, byly tyto housle v minulosti v držení nejméně jednoho věhlasného majitele. Kromě Eugèna Ysaÿe si na ně ovšem později zahráli i Isaac Stern, Pinchas Zukerman nebo třeba Yehudi Menuhin. Přesvědčit se, že jsou opravdu ve správných rukou, bude možné na konci září v Rudolfinu, kde se umělec představí pod taktovkou Alexandra Liebreicha v Šostakovičově Prvním houslovém koncertu…

V roce 1734 uvedla italská operní společnost Antonia Denzia v Praze operu Praga nascente da Libussa e Primislao (Praha Libuší a Přemyslem zrozená) jako svoji poslední, 57. inscenaci. Pasticcio napsal s využitím hudby jiných skladatelů sám impresário, který také na konci v roli Ctirada vzdal hold českému království a Praze. Vůbec se nejedná o první operu s námětem z českých bájí, Libuše vstoupila na scénu již koncem 17. století v Německu a v Itálii a roku 1703 v Praze. Ovšem okolnosti jejího uvedení i Denziova zručnost ve využití řady českých postav a v náznaku i češtiny ji činí velmi atraktivní pro dnešní zájemce o pražskou barokní operu. Ač se partitura nedochovala a známe pouze libreto, přesto již bylo zrealizováno několik novodobých inscenací. Ta poslední se od té předešlé, kterou uvedl na festivalu Pražské jaro v roce 2004 Robert Hugo, odlišuje zejména tím, že použité árie pocházejí výhradně z děl Antonio Vivaldiho – a to díky Eduardovi Garcíovi Salasovi…

Bavorská státní opera v Mnichově studuje v každé sezoně většinou sedm operních děl. Dvě z nich mají premiéru v rámci každoročně pořádaného Mnichovského operního festivalu, který se koná v závěru sezony od konce června do konce července, kdy je zakončen (většinou) Wagnerovými Mistry pěvci norimberskými. V rámci festivalu jsou potom uvedeny všechny operní premiéry sezony a několik dalších titulů (Bavorská státní opera uvádí v každé sezoně přes čtyřicet oper a dvacet baletů). Budeme-li konkrétní, pak jako první festivalová premiéra byla letos uvedena Straussova Salome v Národním divadle a o měsíc později Händelova Agrippina v Divadle prince regenta. Obě nové inscenace se hrály čtyřikrát, přičemž Salome uvidí návštěvníci Bavorské státní opery i v příští sezoně. V rámci festivalu byly uvedeny i operní premiéry této sezony, což byl Verdiho Otello, Smetanova Prodaná nevěsta, Krenkův Karel V., Pucciniho Děvče ze Západu a Gluckova Alcesta…

Arturo Toscanini, umělec s krásným italským jménem a současník Bruno Waltera, Felixe Weingartnera i Willema Mengelberga, byl považován za největšího dirigenta první půle 20. století. Pocházel přímo ze srdce hudební Itálie – Pádské nížiny. Světlo světa spatřil 25. března 1867 v chudé části Parmy. Díky tomu, že se v rodině hojně muzicírovalo a malý chlapec si překvapivě snadno pamatoval vše, co se hrálo a zpívalo, rozhodl otec, aby se Arturo pokusil věnovat hudbě. Na konzervatoři se objevil v devíti letech, o dva roky později vstoupil do violoncellové třídy profesora Cariniho a současně začal studovat obligátní klavír a základy kompozice. Pamětníci vzpomínali, že se místo hry na violoncello zavíral do tříd, kde byl klavír, rozložil si na pult nějakou operu a začal ji u klavíru zpívat. Brzy kolem sebe soustředil malý orchestr, s nímž prováděl nespočet různých skladeb. Po absolutoriu odjel jako violoncellista Velké operní společnosti impresária Claudia Rossiho do Brazílie…

2.9.2019 12:09:52 Redakce | rubrika - Z médií

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...