zvláštní poděkování
Volný.cz

Ivo Kahánek a Jakub Hrůša s Bamberskými symfoniky

Ivo Kahánek (Foto: Tomáš Nosil)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Klavírista Ivo Kahánek, jeden z nejžádanějších českých klavíristů, a vycházející hvězda světového dirigování Jakub Hrůša, který již tři roky vede přední německý orchestr s „českým zvukem“ Bamberger Symphoniker, opět 18. a 19. ledna 2019 spojí své síly. Ve svém domovském sídle přednesou Bamberští symfonikové spolu s Ivo Kahánkem Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Zároveň tak dokončí velký nahrávací projekt: pod křídly Supraphonu dojde k zachycení jejich společné interpretace výjimečných českých koncertních děl – Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka a Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Společné CD vyjde na podzim letošního roku.

Klavíristu Ivo Kahánka a dirigenta Jakuba Hrůšu pojí mnohaleté přátelství i umělecké souznění. „Nejen že si rozumíme hudebně i lidsky, ale vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají,“ říká Ivo Kahánek. „Nedělá totiž rozdíl mezi symfonií a „pouhým doprovodem“, naopak jde vždy umělecky až na hranu možného, což je pro mne úžasně přitažlivé a motivující. On je prostě člověk, kterému chcete hudbou sdělit něco, co ještě nikomu před ním!“
Ivo Kahánek je v současnosti bez nadsázky nejlepší možným interpretem klavírního koncertu Bohuslava Martinů „Inkantace“ neboli „Zaříkávání“. Na mezinárodním poli už s ním mnohokrát slavil obrovské úspěchy, např. za doprovodu BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, s níž vystoupil (po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii), pod taktovkou Sira Simona Rattla. V lednu 2018 získal za jeho provedení za doprovodu Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo, cenu Classic Prague Award v kategorii Sólistický výkon.

„Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, nýbrž se stala respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek je považován mnohými za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 ho čekají mj. koncertní cesty do Německa, Číny, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně např. na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl, festivalu Dvořákova Praha a dalších. V roce 2018 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Jakub Hrůša, bez nadsázky jedna z vůdčích osobností mezi světovými dirigenty mladé generace, stojí v čele Bamberských symfoniků od roku 2016. Současně je od sezony 2018/2019 i hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA a je rovněž, hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru a hlavním hostujícím dirigentem londýnského orchestru Philharmonia. S velkým úspěchem debutoval na podzim 2018 s orchestrem Berlínských filharmoniků. Stejně blízko jako ke koncertnímu repertoáru má Hrůša i k operní tvorbě a spolupracuje s elitními operními domy. Smlouvu u Bamberských symfoniků prodloužil v létě 2018 o dalších 5 let. Setrvá tak v čele tohoto předního německého orchestru do roku 2026. Tvorbě Bohuslava Martinů se věnuje systematicky a je také prezidentem International Martinů Circle.

Bamberští symfonikové jsou orchestrem tzv. českého zvuku a českých kořenů. Jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena.

21.1.2019 16:01:42 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Časopis 34 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 35. týden

Květa Fialová

Květa Fialová pohledem Zuzany Zemanové
Portrét významné české herečky, která by se dnes dožila 90 let (2002 celý článek

další články...

HUDBA

Paul Kalkbrenner zve na roztančenou party

Paul Kalkbrenner

Ve čtvrtek 22. Srpna 2019 zaplaví pražské Žluté lázně od 17:00 hod euforická atmosféra pravého berlínského tec celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Tajuplný svět v Žabím sklepě

Tajuplný svět v Žabím sklepě

Náš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících ta celý článek

další články...