zvláštní poděkování
Volný.cz

Dokument The Opera House ve Světozoru

Metropolitní opera

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Znovuzrození slavné Metropolitní opery v Lincolnově centru a s tím související kulturní a urbanistický rozmach New Yorku v 50. a 60. letech mapuje nový film The Opera House, který právě vstupuje do kin. Snímek, který je podle Hollywood Reporteru „svátkem pro všechny milovníky opery”, může být aperitivem před hlavní sezónou operních přenosů z MET. Jeho premiéra je už tuto sobotu 29. září 2018 ve Světozoru v rámci festivalu Film a architektura.

Snímek uznávané dokumentaristky Susan Froemke vypráví o stěhování slavné Metropolitní opery do Lincolnova centra v roce 1966. Už tehdy legendární instituce, kterou proslavilo účinkování i takových hvězd jako Antonia Scottiho, Giovanniho Martinelliho nebo Enrica Carusa, potřebovala nové a důstojnější prostory.
Diváci se tak seznamují nejen s velmi autokratickým ředitelem opery Rudolfem Bingem, ale také s urbanistickou legendou Robertem Mosesem, člověkem, který kvůli projektu neváhal srovnat se zemí celé okolní sousedství. Ve snímku je také zmíněn architekt Wallace Harrison, který chtěl z opery vytvořit mekku modernismu s vesmírnými prvky, a tak se v historii Lincolnova centra navždy zapsal jako tvůrce ikonických křišťálových lustrů přezdívaných Sputniky. Jak napsaly Los Angeles Times, film je tak „oslavou nejen stavby operního domu, ale i kreativity samotné”.
Froemke dává v The Opera House prostor i umělcům, kteří unikátní prostory moderního centra zaplnili svým zpěvem. Ve snímku vzpomíná na své působení legendární sopranistka Leontyne Price, která strávila v Metropolitní opeře mnoho úspěšných let a stála i u samotného otevření nové budovy v inscenaci Barberovy opery Antonius a Kleopatra v režii Franca Zeffirelliho.
The Opera House se ovšem nebojí otevřít i temnou kapitolu své historie. Zatímco ve snímku zaznívají klasické melodie od Verdiho, Wagnera nebo Pucciniho, dokument odhaluje, že operní svatostánek měl v rámci tehdy probíhající studené války i propagandistickou funkci a jeho stavbě musela ustoupit řada domů chudinských čtvrtí.
Snímek, který měl premiéru v samotné Metropolitní opeře v rámci newyorského filmového festivalu, režírovala oceňovaná dokumentaristka Susan Froemke. Historii newyorských kulturních institucí se věnuje delší dobu, naposledy například v dokumentu The Audition, který sleduje každoroční výběr nových talentů do ansámblu opery.
Termíny + vstupenky na www.aerofilms.cz.

27.9.2018 15:09:55 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

Generace X dílo o přelomu dvou epoch i o svobodě

Helena Arenbergerová (Generace X)

Ponec - divadlo pro tanec uvádí 21. 10. 2019 od 20 hodin nový projekt Pulsaru s názvem Generace X. Choreograf ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Barbora Poláková má nový klip

Barbora Poláková v novém klipu Kdyby

Po letním oddechu prokládaném skotačením na festivalech se Barbora Poláková vrací zpět v plné síle. Ještě než celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dokument Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

Forman vs. Forman
Televizní premiéra dokumentárního filmu sumarizuje životní cestu Miloše Formana, na níž s celý článek

další články...