zvláštní poděkování
Volný.cz

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka (plakát)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na sto dvacet mladých hudebníků do 35 let se přihlásilo k účasti na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně, která se už po čtyřiadvacáté odehrává od 8. až 15. září 2018. Prestižní klání, které pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a pod záštitou JUDr. Bohumila Šimka – hejtmana Jihomoravského kraje a Ing. Petra Vokřála – primátora statutárního města Brna se letos ponese ve znamení soutěžních nástrojů kontrabas a violoncello.

„Pořadatele skutečně těší, že soutěž má ve světě takový zvuk a že je o ni takový zájem. Jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů se tato prestižní akce zařadila mezi největší evropské soutěže,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající Hudební fakulty JAMU profesor Jindřich Petráš. Do Brna se sjedou mladí hudebníci ze tří desítek zemí doslova z celého světa.
Vedle mladých umělců bezmála ze všech evropských zemí se na soutěži objeví účastníci kupříkladu z Japonska, USA, Brazílie, Tchaj-wanu, Austrálie nebo Číny. Prezident soutěže dodává, že o kontrabas a violoncello byl podobně vysoký zájem už před pěti lety, ve kterých periodicky obory soutěží. Vloni to byly kupříkladu klavír a varhany, příští rok do Brna přijedou hráči na flétnu a klarinet napřesrok se v Brně utkají housle a smyčcová kvarteta. A ještě v roce 2021 budou soutěžit lesní roh a tuba.
Soutěžit se bude ve třech kolech a laureáty čekají také zajímavé ceny. Absolutní vítěz v každém oboru za své prvenství získá sto tisíc korun, druhé místo je ohodnoceno částkou sedmdesát a třetí částkou čtyřicet tisíc korun. Výkony soutěžících kontrabasistů budou hodnoceny odbornou sedmičlennou mezinárodní porotou s předsedou Stefanem Schäferem (Německo) a pětičlenné jury pro obor violoncello bude předsedat Maria Kliegel (Německo). Prezident soutěže připomíná, že v porotě kontrabasistů zasedne kupříkladu lotyšský hudebník Gunars Upatnieks, který je absolventem JAMU a nyní hráčem prestižních Berlínských filharmoniků.

Prestiž brněnského klání stvrzují také tři kola soutěže, z nichž to závěrečné finálové se uskuteční za doprovodu profesionálního orchestru. Finalisty v oboru violoncello doprovodí známí Czech Virtuosi pod taktovkou Petra Vronského a kontrabasisty ve třetím kole zase Ensemble Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou. Všechna soutěžní kola jsou volně přístupná veřejnosti a uskuteční se v aule Hudební fakulty JAMU v Brně nebo v Divadle na Orlí/ Hudebně-dramatické laboratoři JAMU. Jejich podrobný rozpis a další informace o soutěži lze najít na www.hf.jamu.cz/mezinarodni-soutez-leose-janacka/ nebo www.facebook.com/MSLJBrno Vstup na všechny koncerty je volný.
V povinném repertoáru finálového kola zazní skladby Giovanni Bottesiniho (kontrabas) nebo díla Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna, Petra Iljiče Čajovského nebo Bohuslava Martinů (violoncello). Kontrabas bohužel nemá ve svém oboru žádnou skladbu Leoše Janáčka, zato hráči na violoncello budou mít ve druhé kole povinnou Janáčkovu skladbu Pohádka. „Opravdu mne těší, že do odborných porot přijali pozvání mimořádní interpreti a pedagogové, neboť jen kvalitní a korektní porota je zárukou vysoké objektivity při vybírání těch nejlepších,“ doplnil prezident multioborové Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně.

10.9.2018 23:09:12 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Ikonická Valkýra v přímém přenosu z Met

Eva - Maria Westbroeck a Stuart Skelton

Monumentální tetralogie Prsten Nibelungův Richarda Wagnera se úspěšně vrátila na jeviště Metropolitní opery v ...celý článek


SOMA se v novém představí v Lapidáriu

SOMA

Víkend 23. a 24. března 2019 bude patřit divadlu a výtvarnému umění. Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofc ...celý článekČasopis 13 - sekce

DIVADLO

One man show Klaunovy názory

Vizuál k inscenaci Klaunovy názory

Dramatizaci románu Heinricha Bölla Klaunovy názory uvede ve čtvrté premiéře 51. sezóny A studio Rubín. Inscena celý článek

další články...

HUDBA

Roztančení Years & Years dorazí na Colours

Years & Years

Energické taneční elektropopové trio Years & Years několikrát nominované na Brit Awards doplňuje sestavu hlavn celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

Hádanky domů života II: Hostouň a Kladno
P. Vacek nám představí dva hostouňské židovské hřbitovy a zapomenu celý článek

další články...