zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební festival Znojmo 2018

Zkouška Svár duše s tělem (Foto: Mirek Kolaja)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na programu má 14. ročník znojemského festivalu světově uznávané Il Giardino Armonico, famózní Annu Prohasku, dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a dalších uznávaných interpretů. V 18 dnech festival představí 30 koncertů a doprovodných akcí. Do 29. července 2018 ve Znojmě a okolí. Téma a ústřední dramaturgickou linku vnuknulo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem (13., 14.7.), které pořadatelé připravují ve vlastní produkci. Již nyní ve Znojmě pracuje více než 50členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou. V kostele sv. Michala připravují jedinečné zpracování alegorického nadčasového díla.

„Snem snad každého dramaturga, pořadatele nebo hudebního tvůrce, je vystihnout nebo popsat univerzální příběh – jakýsi příběh příběhů, jenž by pak odpovídal na všehomír lidské existence. Takovou pralátkou je odvěký souboj duše a těla – pozemského s nadpozemským, dobra se zlem, snad i prvotní hřích Adama s Evou. Hudební festival Znojmo se letos nebál sáhnout hluboko do historie a představit publiku madrigalovou komedii – oratorium o sváru těla s duší Emilia Cavalieriho z roku 1 600. Vnímavý divák bude překvapen, jak podobně uvažovali lidé na přelomu 16. a 17. století. Že otázky, které si dnes klademe, jsou velmi staré a dosud nezodpovězené,“ řekl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

„Festivalová stagiona v letním Znojmě, to je úžasné prostředí plné kamarádů. Festival se věnuje hodně záslužné činnosti. Rané barokní divadlo se málokdy uvádí. V červenci ve Znojmě budeme svědky zárodečné operní formy. Role se formují k určité virtuozitě, budou tam alegorické postavy, je zajímavé, jak herci mají každý jen jednu vlastnost. Toto drama v zárodku bude mimořádný zážitek,“ Markéta Cukrová, představitelka jedné z hlavních rolí (Duše) ve festivalovém projektu ve vlastní produkci Svár duše s tělem.

„Hudební festival Znojmo má vždy výborně propracovanou dramaturgii a styl. Jednotlivé koncerty každého ročníku tradičně spojuje mimohudební téma. Myslím, že je to jedinečný nápad. Letošní téma konfrontuje duchovno a pokušení. To se promítá do všech druhů umění již od pradávna, neboť je zásadní a týká se každého z nás,“ houslový virtuóz a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl.

Světově uznávaný orchestr si pro svůj jediný koncert v Česku vybral Znojmo. Pořadatelé si na něj ale museli počkat.
Největší akcí tohoto ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29.7.). Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v Česku, které si uznávaní hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone.
„Myslím, že Serpent and Fire je zajímavou ukázkou toho, jak orchestr přináší do hudby pomyslný zvuk beranidla. Je to podle mě vlastně jako hard rock nebo heavy metal. Zpěvák se ve své melodii vznáší na divokých vlnách hudby a nechává se unášet nárazy melodie na skaliska,“ popisuje Anna Prohaska, cenami ověnčená sopranistka.
„S účastí zahraničních sólistů a ansámblů tak zvučných jmen se povědomí festivalu nepochybně šíří za hranice naší republiky. Nejen dramaturgie, ale i vynikající obsazení vypovídá o velmi vysoké úrovni festivalu a schopnostech lidí, kteří jej řídí a produkují,“ míní Pavel Šporcl.
„Mít na festivalu Il Giardino Armonico je pro nás velká pocta. Je to velká světová hvězda staré hudby. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů. Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Je to velká světová hvězda staré hudby a mít je na festivalu je velká pocta. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné,“ přiblížil Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Jako každoročně objevuje festival nová netradiční místa pro konání koncertů. Letos se návštěvníci festivalu podívají do sálu konventu Louckého kláštera. Tyto prostory nejsou běžně návštěvníkům přístupné. Letos se po několika letech uzavřených prostor vracíme do Althanského paláce v centru Znojma. V rámci Tour de varhany Martina Jakubíčka (22.7.) se letos podíváme do kostelů, které jsme ještě nenavštívili, do Vratěnína, Gerasu a Retzu.
Příhraniční poloha Znojma dlouhodobě nahrává spolupráci festivalů ve Znojmě a Retzu. Letos poprvé mají tyto festivaly společný závěrečný koncert Il Giardino Armonico s Annou Prohaskou.
„Ještě více letos prohlubujeme mezinárodní spolupráci s partnerským festivalem za hranicemi v rakouském Retzu. Například varhanní koncert, který je našim dlouholetým evergeenem v podání skvělého brněnského varhaníka Martina Jakubíčka, letos doplní také hráči ze zahraničí a varhanická tour zavírá během jednoho dne do dvou míst na Znojemsku a dvou míst za hranicemi. Několik koncertů pořádáme ve spolupráci s festivalem v Retzu,“ řekl Jiří Ludvík.
Po loňském ročníku se festival podruhé vrací na louku u hotelu Savannah v Chvalovicích nedaleko Znojma. Poprvé v historii festivalu si na své přijdou milovníci swingu, pro které si pořadatelé připravili Swingovou tančírnu (15.7.) pod širým nebem. Na této akci je pro návštěvníky připraveno i lahodné občerstvení z kuchyně hotelového šéfkuchaře. Swing na Hatích ale není jediná akce, která snoubí gastronomii s hudbou. Výsadní postavení v programu festivalu má Hostina na zámku (22.7.), což je gastrononcert, na němž hosté okusí lahůdky z kuchyně šéfkuchaře Radka Davida z restaurace La Veranda.

Lahůdkou letošního ročníku festivalu jsou koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla. Ten vystoupí 21. 7. sólově na koncertu pod názvem Pavel Šporcl mezi tělem a duší. Speciální program na míru festivalu není ale jediným lákadlem koncertu. Netradiční bude i atypické kruhové řazení sedaček v jízdárně Louckého kláštera. Druhé vystoupení (24.7.) Pavla Špocla bude v triu společně s bratrem Petrem Šporclem, který je předním českým violoncellistou, a uznávaným klavíristou Karlem Košárkem.
Více informací: www.hudbaznojmo.cz, předprodej vstupenek: www.smsticket.cz.

13.7.2018 14:07:01 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Sedmé nebe

Články v rubrice - Festivaly

15. ročník festivalu Prague Proms

Ramón Vargas

Mezinárodní festival Prague Proms v rámci 15. ročníku nabídne koncerty klasické, filmové i jazzové hudby v int ...celý článek


ČTP slaví čtvrt století své existence

Martin Talaga - FAUNUS

Festival toho nejzajímavějšího ze současného českého tance a pohybového divadla Česká taneční platforma má již ...celý článek


Pražské jaro 2019 uvede světové premiéry

Pražské jaro 2019

Druhým rokem je partnerem festivalu Pražské jaro společnost Mastercard - nejvýznamnější poskytovatel služeb v ...celý článekČasopis 13 - sekce

DIVADLO

Les ve Slováckém divadle

M. Horká, P. Šupina, Z. Trčálek (Foto: Marek Malůšek)

Klasickou ruskou komedii Les uvádí Slovácké divadlo. Alexandr Nikolajevič Ostrovskij ji napsal v roce 1871. &# celý článek

další články...

HUDBA

Roztančení Years & Years dorazí na Colours

Years & Years

Energické taneční elektropopové trio Years & Years několikrát nominované na Brit Awards doplňuje sestavu hlavn celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Jakub Jahn - Sweet Dreams

Jakub Jahn - Sweet Dreams

Filmový režisér a dokumentarista Jakub Jahn poprvé představuje vlastní výtvarnou tvorbu na výstavě s názvem SW celý článek

další články...