zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České houslové legendy

České houslové legendy – Josef Slavík
Dokumentární cyklus Pavla Šporcla mapuje historii hry na housle v českých zemích, celosvětový úspěch českých houslistů a jejich učitelů s jejich mimořádným vlivem na vývoj houslové hry ve světě. Režie M. Kubala. Čeští houslisté, kteří kontinuálně formovali tzv. českou houslovou školu, patřili v průběhu posledních tří století k nejlepším na světě. Umem svým i svých pedagogů výrazně ovlivňovali vývoj houslové hry. Koncertovali ve světoznámých síních, v jejich třídách se setkávali talenti z mnoha zemí, inspirovali své kolegy v hudebních metropolích.

Pojem "česká houslová škola" a jméno Jan Kubelík či Otakar Ševčík zná i dnes celý svět. Jan Kubelík patří dle historiků mezi deset nejlepších houslistů historie (počínaje Paganinim), Otakar Ševčík k nejdůležitějším pedagogům – z jeho metodiky vycházelo učení jak C. Flesche, tak I. Galamiana. Hned za nimi stojí takoví velikáni houslové hry jako Jan Václav Stamitz – zakladatel Mannheimské školy, Bedřich Vilém Pixis – první pedagog Pražské konzervatoře, Ferdinand Laub – podle P. I. Čajkovského největší houslista té doby (věnoval mu svůj 2. smyčcový kvartet), Jan Hřímalý a Josef Karbulka – vážení profesoři Moskevské, resp. Oděské konzervatoře a spoluzakladatelé ruské houslové školy, vynikající pedagog Antonín Bennewitz, František Drdla – jeho skladba Souvenir patří k nejhranějším na světě, či houslisté František Ondříček – seznámil svět s Koncertem a moll A. Dvořáka, Jaroslav Kocián – na jeho paměť se každoročně koná mezinárodní Kociánova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí, Váša Příhoda, Josef Suk a mnoho dalších. A samozřejmě i pravděpodobně největší talent naší historie, houslista Josef Slavík – přímý, byť mladší konkurent Paganiniho, kterého sám mistr uznával.
Vysílání: 01.4., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 03.4., ČT art., 06.4., ČT art

19.3.2018 11:03:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Racek přilétá na Zábradlí

Jana Plodková (Zdroj:KIVA)

Již tento týden 20. března 2024 proběhne v Divadle Na zábradlí premiéra inscenace Racek. Ikonická hra Antona P celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm celý článek

další články...