zvláštní poděkování
Volný.cz

Wheeldonova Zimní pohádka přichází do kin

Zimní pohádka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona ZIMNÍ POHÁDKA se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky. Stojí za ním navíc stejný tým, jako stál za famózní inscenací Carrollovy Alenky v říši divů. Zimní pohádka, drama dvou světů – reálného a fantazijního, přijde do českých kin ve středu 28. února 2018.

„Vybral jsem si Shakespearovo dílo, které ještě nebylo vyprávěno tancem a přitom obsahuje nepřeberné množství dramatických prvků a mísí v sobě různé žánry,“ zmínil se Christopher Wheeldon při premiérových přípravách zbrusu nového celovečerního opusu pro první londýnskou baletní scénu. Pomyslnou tvůrčí laťku si po Alence zvedl ještě o něco výše a všichni čekali, zda se mu podaří navázat na obrovský úspěch svého předchozího autorského počinu. „Představte si, že máte před sebou dílo, které čítá celkem šest hlavních postav a každé z nich musíte vtisknout jednoznačný, snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný taneční rukopis, povahovou psychologii, jež se navíc pod náporem zápletek a vypjatých dramatických momentů vyvíjí. Tomu se říká šichta,“ doplňoval tehdy se zjevným vyčerpáním i lehkým úsměvem.
Podařilo se. Nemenší zásluhu na tom nicméně nesou i dva další spolutvůrci, s nimiž se Wheeldon skvěle doplňuje. Výtvarník a scénograf Bob Crowley zhmotnil kouzelnou povahu vypravěčské látky – cestování ze Sicílie do nadpozemské Bohemie – do ostrého kontrastu pochmurného sicilského královského dvora s obrovským, živoucím a nádherně světélkujícím stromem s žebříky a opojně hravými kostýmy. A skladatel Joby Talbot se vrhl na pole takřka neorané.

Talbotovým tvůrčím cílem bylo promísit klasické orchestrální partitury s hudebními prvky world music a folku. Ve druhém dějství k tomu navíc byla skvělá příležitost: na jevišti se totiž objeví živá kapela, která doprovází jarní venkovskou slavnost. Talbot zde geniálně propojil orchestřiště přímo s jevištěm a zkomponoval organicky souznící party pro jednotlivé nástroje tak, že symfonickou atmosféru kouzelného příběhu umocnil o ryzí lidový koncert na otevřené scéně.
„Shakespearova Bohemia není skutečná země, je to pohádkový ráj a já chtěl vytvořit iluzi právě této imaginární říše,“ vysvětluje své autorské pojetí Talbot. „Potřeboval jsem zkomponovat party na tradiční lidové nástroje zcela netradičně – využít jejich melodickou povahu do úplně nového, nadpozemského tvaru. Zaznějí například tóny indické bambusové flétny zvané bansuri, africké a jihoamerické bubínky či akordeon v hudebním souznění, jež nelze zasadit do známého zeměpisného rámce. V této náročné fúzi mi navíc velice pomohl výtečný dirigent, který celou dobu střežil dokonale harmonické splynutí symfonického orchestru s živou kapelou přímo na jevišti,“ dodává.
V hlavních rolích dechberoucí Zimní pohádky se objeví vůdčí baletní hvězdy Královského baletu. Role osudem těžce zkoušené sicilské královny Hermiony se ujme Lauren Cuthbertson, jejího muže a paranoidního krále Leonta ztvární Ryoichi Hirano, snivě křehká Sarah Lamb vystoupí jako odvržená dcera Perdita a v roli mladého prince Florizela, jenž se do ní zamiluje, se představí Vadim Muntagirov. V dalších předních rolích vystoupí Laura Morera a Matthew Ball.
Seznam kin naleznete na www.aerofilms.cz.

22.2.2018 18:02:17 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Články v rubrice - Zveme ...

Obludně krásný balet ironie a radosti v La Fabrice

Největší přání (Burki&com)

Nová inscenace Největší přání uskupení Burki&com kolem choreografky a režisérky Jany Burkiewiczové originálním ...celý článek


Met zahajuje novou éru inscenací Traviaty s Damrau a Flórezem

Juan Diego Flórez a Diana Damrau (La travina)

La traviata, poslední přímý přenos z Metropolitní opery v roce 2018, sklízí nadšené ohlasy diváků i kritiky. P ...celý článekČasopis 50 - sekce

HUDBA

Iva Bittová – Zvon

Iva Bittová

Iva Bittová – Zvon
Koncertní provedení projektu Ivy Bittové Zvon s Janáčkovou filharmonií Ostrava v a celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Tankový prapor za časů Čepičky

Lukáš Vaculík (Tankový prapor)

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov celý článek

další články...