zvláštní poděkování
Volný.cz

Pravidla slušného chování v moderní společnosti v Redutě

Pravidla slušného chování v moderní společnosti

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Soudobá operní díla mají na repertoáru Janáčkovy opery Národního divadla Brno své místo po celou dobu její existence a současné umělecké vedení na tuto tradici již několikátou sezonu s úspěchem navazuje. V sezoně 2015/16 byla uvedena česká premiéra opery Powder Her Face Thomase Adèse a v sezoně 2016/17 česká premiéra Lásky na dálku finské skladatelky Kaaji Saariaho. Jsou nejen uváděna existující díla, ale pro soubor Janáčkovy opery NdB byly objednány tři nové opery.
Na první z nich byla oslovena dvojice renomovaných umělců z mladé generace, skladatel Michal Nejtek a režisér Jiří Adámek, kteří mají na svém kontě řadu velmi úspěšných autorských projektů. Jiří Adámek je zároveň i režisérem inscenace. Světovou premiéru měla opera Pravidla slušného chování v moderní společnosti 15. září 2017 v divadle Reduta.

Námět, který byl autorskou dvojicí vybrán, vychází z monodramatu francouzského spisovatele, herce a režiséra Jean-Luca Lagarce (1957-1995) PRAVIDLA SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ V MODERNÍ SPOLEČNOSTI (Les Règles du savoir-vivre dans la société moderne, 1994). Lagarceho hra založená na velmi populárním kodexu etikety sepsaným baronkou Staffe v roce 1893, je souborem pravidel slušného chování mapující život člověka od narození až k smrti, které herečka přednáší v jediném květnatém vodopádu. Někdy úsměvná, někdy absurdní pravidla, místy tu probleskne pokrytectví tzv. střední třídy. Na první pohled nemá děj a pak si uvědomíme, že dějem je náš vlastní život. Přestože je hra koncipována jako monodrama v operním pojetí nabízí možnosti rozčlenění mezi více postav a tím rozehrání až absurdních situací pramenících ze svázanosti lidského života pravidly „slušného chování“. V opeře tak jednu herečku vystřídal kvartet pěvců – odvěkých strážců morálky a slušného chování.

,,Zásadní inspiraci jsou filmy Louise Buñuela jako Nenápadný půvab buržoazie a Přízrak svobody. Ty nejsou neseny příběhem, ale absurditou, jež se vznáší nad životy postav. Za tím účelem Buñuel svobodně řetězí epizody a o celkovou strukturu se nijak moc nestará. Chtěli jsme postupovat podobným způsobem, tedy rezignovat na jasné, slovy sdělitelné poselství. Místo toho okouzlit nejprve sebe, a pak snad i diváky, jednotlivými momenty, vystihujícími cosi z naší lidské existence.“ Jiří Adámek
Česká republika se poprvé s dílem Jean-Luca Lagarce seznámila až v roce 2008, kdy byla v Divadle na zábradlí uvedena hra Nous, les héros (My, hrdinové). I Pravidla slušného chování v moderní společnosti se dočka¬la několika českých činoherních inscenací v půvabném překladu Kateřiny Neveu.
Reprízy: Pravidla slušného chování v moderní společnosti 17. 9., 22. 9., 26. 10., 28. 10. 2017, 20. 1., 28. 1., 30. 1., 19. 6., 20. 6. 2018.

18.9.2017 12:09:27 Redakce | rubrika - Zveme ...