zvláštní poděkování
Volný.cz

Nahrávky Jeana-Pierra Rampala

Přebal 2CD

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražské nahrávky proslulého francouzského flétnisty na 2CD Supraphonu. Praha se Jeanu-Pierru Rampalovi stala již při jeho první návštěvě vzácným místem na mapě světa. Rampalova první cesta do země východního bloku dala vzniknout přátelství s jiným mimořádným hudebníkem Milanem Munclingerem, s nímž sdílel vášeň pro barokní hudbu. Právě díky Munclingerově iniciativě se Jean-Pierre Rampal 31. 5. 1955 představil publiku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro na beznadějně vyprodaném recitálu s Alfredem Holečkem. Hned následujícího dne pořídil Jean-Pierre Rampal první z řady nahrávek pro vydavatelství Supraphon – Prokofjevovu sonátu. Do roku 1956 pak vznikly premiérové nahrávky sonát F. Bendy a F. X. Richtera, koncertů Stamitze, Rosettiho a především – s Pražským komorním orchestrem pod Munclingerovým vedením – koncerty Richtera a Bendy.

Výjimečnost posledních dvou dokládá i ohlas mezinárodní kritiky: nahrávka byla oceněna Grand Prix du Disque de l’Académie Charles Cros. Rampalova supraphonská diskografie se uzavřela nahrávkou s Českou filharmonií z dubna 1958: právě díky Rampalovi se do mezinárodního povědomí dostalo jméno tehdy třiatřicetiletého skladatele Jindřicha Felda, jehož flétnový koncert Rampal provedl.
Praha zůstala i v pozdějších letech tomuto francouzskému fenomenálnímu flétnistovi místem návratů na koncertní pódia i setkávání se vzácnými a blízkými přáteli. Pražské otisky Jeana-Pierra Rampala v podobě legendárních nahrávek vydal Supraphon v nově remasterované podobě na 2CD.

24.7.2017 16:07:38 Redakce | rubrika - CD boxy