zvláštní poděkování
Quantcom.cz

S Farmou v jeskyni: podmanivá představení i diskuse s politiky

Informátoři (Foto: Viktor Kronbauer)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Do světa lidí, kteří nejsou schopni odolávat tlakům společnosti a žijí v absolutní izolaci, i do zákulisí fungování nadnárodních korporací a metod, jimiž se zbavují nepohodlných aktivistů – tam pozve během čtyř dnů soubor Farma v jeskyni a chystá také bonus v podobě diskusí, na níž přislíbili účast i dva senátoři. Diskuse uskuteční v divadle PONEC po představení Informátoři 13. a 14. října. Na konci měsíce se Farma v jeskyni vrací s inscenací Čekárna.

Představení v divadle PONEC jsou výjimečně posunuta až na devátou večerní hodinu, ale tím program zdaleka nekončí. Pro diváky je bezprostředně po představení ještě připravena otevřená diskuse nejen s tvůrci inscenace, ale také s hosty, kteří mají s odhalováním nekalých praktik své vlastní zkušenosti. Obou diskusí se zúčastní zástupce Nadačního fondu proti korupci a oba večery mají i speciálního hosta:
Na první diskusi 13. 10. potvrdil účast senátor Václav Láska (http://www.vaclavlaska.cz/), bývalý předseda správní rady Transparency International - Česká republika, jeho advokátní kancelář poskytuje bezplatnou právní pomoc mimo jiné oznamovatelům korupce (whistleblowerům). Na 14. 10. pak senátor Libor Michálek (http://libormichalek.cz/), pravděpodobně nejznámější český whistleblower, vyznamenaný Nadačním fondem proti korupci Cenou za odvahu v r. 2011.

Mezinárodně oceňovaný soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského dlouhodobě zkoumá „nepohodlná” témata současnosti, která pro tvůrce představují nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Inscenace Farmy v jeskyni není snadné zařadit, obsahují všechny myslitelné prostředky: pohybové divadlo, tanec, živá hudba, zpěv či důmyslné projekce přenášejí na diváky celou škálu emocí. A tak, i když se každá zabývá odlišným tématem, jedno společné zůstává: intenzivní smyslový zážitek na mnoha úrovních.

Informátoři jako sonda do pokřivené společnosti

„Informátoři“ či „whistlebloweři“ jsou vnímáni většinou pozitivně – jsou to ti, kteří se jako zaměstnanci organizací snaží vynést na světlo či upozornit na protiprávní jednání, korupci či jiné podezřelé praktiky, které se daná organizace snaží zamlčet. V inscenaci Farmy v jeskyni se situace obrací – informátor působí ve skupině aktivistů jako sabotér. Kontext je však shodný – ať už jde o organizace či firmy, své chyby se často snaží zamést pod koberec a terčem odplaty se stávají ti nevinní.

Základem inscenace Informátoři jsou fakta ze skutečné kauzy, jejímž hlavním aktérem byla nadnárodní potravinová korporace a měla i skandální soudní dohru. Příběh se skutečně stal: Korporace nasadila do malé skupiny aktivistů mladou ženu, která pod falešným jménem předstírala společný zájem. Ve skutečnosti však předávala soukromé informace o členech hnutí a jejich spojencích z jiných zemí. Souvislosti vedly mimo jiné k vraždám rebelujících odborových dělníků korporace ve třetím světě. Jména obětí neobjasněných vražd nejsou zapomenuta, ale stala se součástí vizuální složky inscenace.
Tvorbě předcházel pečlivý výzkum. V rámci projektu LOBBY tvůrci zkoumali vlivy korporativního lobbingu na život běžného člověka v evropském i světovém kontextu. V Bruselu se setkali s vlivnými lobbisty pracujícími pro korporace, mluvili s novináři, aktivisty a účastníky kauzy. Autentické fragmenty z rozhovorů se staly dalším živým materiálem, s nímž inscenace pracuje. Na blogu věnovaném projektu stále můžete najít materiály z výzkumu.
Skryté kriminální praktiky korporací – myslíte, že se vás to netýká? Nepohodlná fakta nejsou pouze orwellovskou fantazií a z osudů lidí, kteří věděli příliš mnoho, mrazí. Čeká vás hypnotický zážitek na pomezí tance, videa a divadla dokumentu, inscenace pohlcuje intenzitou pohybu, emotivními obrazy a živou hudbou. Informátoři vás nenechají vydechnout.

Konec října ve znamení inscenace Čekárna!

Od 24. do 26. října se uskuteční tři výjimečná představení inscenace Čekárna, a to v prostorách nádraží Praha-Bubny.
Premiéra byla koncipována pro železniční stanici Žilina – Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu. Jako vždy vycházeli tvůrci Farmy z jeskyni při tvorbě z autentického příběhu. Po deseti letech od premiéry se odehrává fascinující náhoda: pamětnice, jež se s inscenátory tehdy podělila o svůj osud, byla deportována právě z pražského nádraží Bubny. Příběh se tedy nyní vrací na místo, kde se opravdu stal.

V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí, evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.

12.10.2016 10:10:43 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací ...celý článek


Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...