zvláštní poděkování
Quantcom.cz

2 x o Antonínu Dvořákovi

Zdeněk Mahler

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Antonín Dvořák
Z řeznického krámu s poselstvím krásy na nejslavnější hudební pódia. Česko-francouzský hraný dokument o skladateli, jenž proslavil českou hudbu po celém světě (1991). Účinkují: L. Tokoš, Z. Adamovská, J. Šatoplet, J. Adamíra, J. Kačer, J. Suk a další. Scénář J. Burghauser, J. Nizard a J. Jireš. Kamera J. Čuřík. Režie J. Jireš. Čechové byli odedávna známi svou láskou k hudbě, která je provázela od kolébky ke smrti a která zněla v klášterech, na hradech, v kostelích, v chrámech, v nejmenších vískách i ve městech.

Česká hudba se rozvíjela jak v prostředí církevním, tak světském. Z našich skladatelů to byl právě Antonín Dvořák, který toto dědictví posvětil geniální tvorbou. V jeho díle slyšíme motivy nejstarších památek duchovní hudby na našem území z desátého a dvanáctého století - např. hymnus Svatý Václave či husitskou píseň Ktož sú boží bojovníci. Budoucí skladatel se narodil v roce 1841 v rodině nelahozevského řezníka a hospodského Františka Dvořáka. Než se z něj stal světově známý komponista, musel překonat drama svého dětství. Rozumělo se totiž samo sebou, že převezme otcovu živnost...
Vysílání: 09.12., 22.40 hod., ČT2

Spirituál bílého muže (1/2)
Poutavý vypravěč Zdeněk Mahler přibližuje v dvoudílném dokumentu světoznámého skladatele Antonína Dvořáka (1998). Režie Z. Tyc.
Antonín Leopold Dvořák (1841–1904) byl jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec. Dvořákova symfonická díla jsou obvyklou součástí repertoáru významných orchestrů a jsou hrána po celém světě. Síla jeho melodické invence uchvacuje dodnes odborníky i laiky a brala dech i skladatelovým současníkům. V roce 1892 dostal Antonín Dvořák pozvání do Spojených států amerických. Zakladatelka americké národní konzervatoře v New Yorku, Jeanette Thurberová, se ho snažila získat jako ředitele této instituce. Nejprve sice váhal, ale pak nabídku přijal. Jeho pobyt ve Spojených státech amerických v letech 1892–1895 mu přinesl další pocty a definitivně i světovou proslulost.
Dvořák měl pomoci najít americké hudbě tvář. Mělo se tak stát především díky inspiraci indiánskou a afroamerickou hudbou. Jeho žák Harry Burleigh, jeden z prvních černošských skladatelů, Dvořákovi předvedl kouzlo amerických spirituálů. Po třech letech se Dvořák vrací do Prahy, svou roli sehrála i jeho stále stoupající prestiž v Evropě a také stesk po domově.
Vysílání: 09.12., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 11.12., ČT art

7.12.2014 19:12:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 19 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolí včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...