zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 42. týden - koncerty

Smetanovo kvarteto

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Z první řady... Koncert ze Sarajeva
Slavnostní koncert Vídeňské filharmonie u příležitosti 100. výročí vypuknutí 1. světové války, který se konal 28. června letošního roku v bývalé sarajevské Národní knihovně Viječnici. Diriguje Franz Welser-Möst. Spoluúčinkuje sbor sarajevského Národního divadla. Český komentář J. Vejvoda. Režie českého znění J. Šmíd. Režie Hannes Rossacher
Vídeňští filharmonikové chtěli tímto koncertem vyjádřit respekt před Sarajevem a jeho dějinami, před tímto místem setkávání kultur a náboženství. Šéf Vídeňských filharmoniků profesor Clemens Hellsberg to vyjádřil takto: "Cítíme se být spjati s lidmi v tomto městě, v této zemi, v tomto regionu. Chceme tento symbolický den zde ve Viječnici prokázat svou hudbou úctu myšlence jednotné Evropy, největšímu a nejvizionářštějšímu mírovému projektu v dějinách našeho kontinentu. Bože, ochraňuj světovou a evropskou Bosnu a Hercegovinu!".
Vysílání: 13.10., 20.20 hod., ČT art

Rok české hudby 2014 A. Dvořák: Smyčcový kvartet F dur "Americký", op. 96
Hraje Smetanovo kvarteto (1986). Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie A. Rezek
Smyčcový kvartet F dur je zván „Americký“ nejen proto, že vznikl na americké pevnině, ale i díky přítomnosti řady prvků typických pro původní černošskou a indiánskou hudbu.
Dílo zkomponoval Antonín Dvořák během letního pobytu v americké obci Spillville (stát Iowa), kde trávil své první prázdniny v době působení na newyorské konzervatoři. Po mnohaměsíčním pobytu v hektické atmosféře velkoměsta se ocitl v prostředí, ve kterém se cítil nejlépe: uprostřed přírody. Vesnice osídlená potomky českých emigrantů mu připomínala atmosféru jeho letního sídla ve Vysoké u Příbrami a po dlouhém odloučení byl navíc znovu ve společnosti všech svých dětí, které přijely do Ameriky na prázdniny.
Dny pohody, rodinného štěstí a pohostinnosti starousedlíků pomohly na svět mimořádně radostnému hudebnímu dílu. Celý náčrt kvartetu vznikl v zázračné rychlosti pouhých 72 hodin a celá partitura byla dílem dvanácti dnů. Na poslední straně náčrtu si Dvořák poznamenal: „Zaplať pán Bůh. Jsem spokojen. Šlo to rychle!“ Premiéra kvartetu se odehrála na Nový rok 1894 v Bostonu v interpretaci Kneiselova kvarteta. My ho uslyšíme v unikátní interpretaci dnes už neexistujícího Smetanova kvarteta (1943–1989), které hrálo ve složení: Jiří Novák a Lubomír Kostecký – housle, Milan Škampa – viola a Antonín Kohout – violoncello. Jako místo koncertu zvolila televizní dramaturgie útulné rokokové prostředí dobříšského zámku.
Vysílání: 14.10., 00.45 hod., ČT art

Rok české hudby 2014 Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2001 - Pocta baroku
Koncert z Maškarního sálu krumlovského zámku představí špičková světová barokní díla v podání houslistky G. Demeterové a Collegia českých filharmoniků (2001). Režie A. Rezek
Výjimečný talent Gabriely Demeterové se projevil už v útlém věku. Na housle začala hrát ve třech letech. Následovalo studium v Praze na konzervatoři a na Akademii múzických umění u prof. Nory Grumlíkové. Získala mnohá ocenění na domácích i zahraničních interpretačních soutěžích. Je sólistkou i vyhledávanou komorní hráčkou, vystupuje s prvotřídními orchestry. Specializuje se na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů. Demeterová interpretuje od konce devadesátých let starou hudbu v původním ladění, které je téměř o půl tónu nižší než ladění užívané v současnosti. Hraje na nástroje z dílny italského mistra Giuseppa Roccy a českého houslaře Kašpara Strnada z roku 1795.
Jubilejní desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2001, jehož motto znělo "Čeští umělci pro Český Krumlov", přinesl řadu pozoruhodných koncertních i divadelních událostí. Prokázal tak, že můžeme být právem hrdi na české hudebníky sólisty, komorní soubory i velká orchestrální tělesa stejně jako na sportovce, vědce a umělce nejrůznějších oborů. Vzhledem k deštivému počasí, kterého se můžeme v Českém Krumlově i v letních měsících často nadít, se původně ohlášený koncert houslistky Gabriely Demeterové a Collegia Českých filharmoniků s názvem Pocta baroku neuskutečnil na půvabných Jižních terasách Českokrumlovského zámku, ale byl přesunut do barokních prostor Maškarního sálu. Uprostřed světově proslulých Ledererových fresek s karnevalovou tématikou se uskutečnil hudební večer sestavený z děl Telemanna, Albinoniho, Händela a Corelliho.
Vysílání: 19.10., 23.10 hod., ČT art; Opakování: 20.10., ČT art

11.10.2014 15:10:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...