zvláštní poděkování
Quantcom.cz

PKF – Prague Philharmonia prodej abonmá

Sopranistka Simona Houda Šaturová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Prodej abonmá na koncertní řady a předprodej vstupenek na Mimořádný koncert a Mimořádný koncert pro děti v 21. sezoně 2014–2015 běží od druhé poloviny června. Jednotlivé vstupenky na ostatní koncerty pak bude možné zakoupit od 17. září 2014. Více informací o programu je k dispozici na www.pkf.cz, další novinky budou průběžně zveřejňovány na webu a na Facebooku.

Koncerty Orchestrálního cyklu zavítají kromě obvyklé Dvořákovy síně Rudolfina tentokrát rovněž do Smetanovy síně Obecního domu nebo do Španělského sálu.

Projekt „20 let stylově“ hned v úvodu sezony nasadí vysokou laťku: „Volili jsme takovou dramaturgii, která symbolicky ukáže všechny možné tváře činnosti PKF – českou i světovou vážnou klasiku (Voříšek a Beethoven s Jiřím Bělohlávkem), energickou a zpěvavou polohu („cikánský“ operetní program s Kalandos Ensemble, sopranistkou Julií Kamenik a Kasparem Zehnderem ve Smetanově síni Obecního domu) i ambiciózní a repertoárově košatější zážitek na koncertě se mnou (Mahlerovu Symfonii č. 4 provedeme v Praze poprvé; je to skladba, která stojí na pomyslném vrcholu tvůrčího rozpětí orchestru našeho typu; je úžasné, že jsme pro spoluúčinkování v ní získali prvotřídní světovou pěvkyni Kate Royal),“ přibližuje program úvodní trojice koncertů Jakub Hrůša, jenž bude dirigovat zahajovací koncert v Rudolfinu, jehož zpožděný přenos vzápětí odvysílá Česká televize prostřednictvím kanálu ČT art. Během přestávky pak diváci uvidí premiéru dokumentárního filmu o PKF – Prague Philharmonia vyrobeného v produkci ČT.

Program však nebude ochuzen ani o zástupce české hudební elity – na posledním z koncertů projektu „20 let stylově“ zazpívají pod taktovkou Jiřího Bělohlávka držitelka Ceny Thálie 2001 za nejlepší ženský pěvecký výkon, sopranistka se zářivým plným hlasem Simona Houda Šaturová, přední domácí mezzosopranistka Jana Wallingerová, stálý host Staatsoperette Dresden, tenorista Richard Samek nebo jeden z nejzajímavějších českých pěvců své generace, basista Jan Martiník. Druhý a třetí koncert bude rovněž doprovázen sbory – Pražským filharmonickým sborem a Českým filharmonickým sborem Brno. Koncerty projektu „20 let stylově“ se uskuteční 28. září, 1. a 5. října 2014.

Celkem devět koncertů Orchestrálního cyklu nabídne díla všech tvůrčích období od staršího klasicismu až po soudobou českou premiéru skladby Miroslava Srnky. Některé z koncertů budou speciálně věnovány klíčovým skladatelům, v jejichž interpretaci PKF od začátku vyniká – předákovi klasického období Josephu Haydnovi a největšímu německému romantikovi Robertu Schumannovi. S haydnovským programem se vedle orchestru představí například jeden z nejslibnějších představitelů střední dirigentské generace a vážený ruský umělec Jevgenij Buškov, jehož taktovku bude následovat jeho krajan, mladý talentovaný pianista Denis Kožuchin, který na koncertě sólově vystoupí společně s uznávaným maďarským trumpetistou Gáborem Boldoczkim.

Reprezentantem schumannovského repertoáru se pak stane sám šéfdirigent Jakub Hrůša, když v charismatické společnosti světového violoncellisty Mischy Maiského, jenž se mimo jiné následně vydá s orchestrem do Japonska, uvede autorovu předehru k dramatické básni Manfred. Kromě Schumanna bude večer patřit rovněž soudobému českému skladateli Miroslavu Srnkovi, jehož skladba s názvem No Night No Land No Sky, zkomponovaná na objednávku PKF – Prague Philharmonia a Kolínské filharmonie, se vzápětí dočká české premiéry. Dalšími ambasadory Schumannova díla se stanou mnohostranný německý dirigent a cellista Philipp von Steinaecker, který tentokrát upřednostní svou dirigentskou roli, a nezaměnitelná a vysoce vyhledávaná německá houslistka, opěvovaná pro ryzost svého projevu, čistotu a neokázalost tónu, Isabelle Faust. Obě skladatelská témata se pak setkají na březnovém koncertě v noblesním Španělském sále na Pražském hradě, kde PKF – Prague Philharmonia před nedávnem provedla dva výjimečné koncerty. Jeho protagonistou se stane francouzský sólový klarinetista a dirigent, který během jednoho večera předvede obě své umělecké role, Paul Meyer. Ačkoliv je Meyer velmi aktivním představitelem soudobé hudby a mnoho ze soudobých koncertů bylo složeno právě pro něj, připraví si tentokrát pro posluchače klasicky laděný program.

Předposlední orchestrální koncert přivítá dva jmenovce – Emmanuely Villauma a Pahuda. Renomovaný francouzský dirigent, v současnosti zastávající post šéfdirigenta Slovenské filharmonie, se setká s prvním flétnistou Berlínských filharmoniků v interpretaci skladeb O. Messiaena, W. A. Mozarta a G. Bizeta. Závěrečnou tečku za sezonou učiní poslední z trojice koncertů věnovaných Josephu Haydnovi. Za účasti sólistů orchestru PKF – koncertních mistrů Jana Fišera a Lukáše Pospíšila a dále hobojisty Jana Součka a fagotisty Tomáše Františe – se Jakub Hrůša naposledy chopí šéfdirigentské taktovky a společně podniknou radostnou výpravu „přírodou, životem a láskou“ (pozn. Antonín Dvořák — „Příroda, život a láska“, cyklus tří koncertních předeher pro velký orchestr).

21.7.2014 15:07:07 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...