zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Česká filharmonie opět doma

Ilustrační foto z webu

  

Z dlouhého zahraničního turné se koncem minulého týdne vrátila Česká filharmonie. Na cestách byla téměř celé čtyři týdny a navštívila při nich Holandsko, Velkou Británii, Francii a Japonsko. Celý zájezd byl rozdělen na dvě části – evropskou (10.-17.11.) a Japonskou (18.11.-5.12.).
Posledním koncertem České filharmonie na domácí půdě v tomto roce 2002 pak bude již tradiční Silvestrovský koncert, který se bude konat 31. prosince 2002 jako obvykle v 16,30 h. Pod vedením Leoše Svárovského zazní ve Dvořákově síni Rudolfina hudba s pera českých skladatelů: Julia Fučíka, Oskara Nedbala, Josefa Suka, Josefa Labického, Karla Kovařovic, Rudolfa Frimla, Jaroslava Ježka a Jaromíra Weinbergera.

V první části zájezdu – evropské – navštívil náš přední orchestr amsterdamský Het Concertgebouw, kde pod vedením svého šéfdirigenta Vladimira Ashkenazyho přednesl v pondělí 11. listopadu Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, Rachmaninův Klavírní koncert č. 2 (se sólistkou Hélène Grimaud) a Dvořákova Sedmá symfonie.
V následujících dvou dnech vystupovala Česká filharmonie již v londýnském Barbican Centre, kde opět pod vedením svého šéfdirigenta přednesla nejprve v úterý 12. listopadu Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, Ravelův Klavírní koncert G dur (opět se sólistkou Hélène Grimaud), Dvořákův Slovanskou rapsodii č. 3 a Husitskou předehru téhož skladatele. Ve středu 13. listopadu pak v Barbican centru zazněly Fresky Piera della Francesca od Bohuslava Martinů, Dvořákův houslový koncert (se sólistkou Elisabeth Batiashvilli), Debussyho Hry a Ravelova Španělská rapsodie. Po přesunu Eurotunelem pod Lamanšským průlivem čekala Českou filharmonii celkem tři vystoupení v rámci mimořádně úspěšného kulturního projektu Česká sezona ve Francii. V pařížském Cité de la Musique to byly dva koncerty – 15.11. (Janáček, Ravel se sólistkou Hélène Grimaud a Dvořák) a 16.11. (Martinů, Dvořák se sólistkou Elisabeth Batiashvilli, Debussy a Ravel) – a jedno „Matinée“ (17.11.), na kterém zazněl Mozartův klavírní koncert č. 27, K 595 se sólový partem v podání Vladimira Ashkenazyho, který od klavíru dirigoval celý orchestr, a Dvořákova Smyčcová serenáda op. 22.
Z paříského letiště Charlese de Gaulla pak odletěla Česká filharmonie, „posílena“ o hráče, kteří se nezúčastnili evropské části turné, do Japonska, kde v 11 městech (Saga, Nagoja, Sendaj, Akita, Omija, Tokio, Kagošima, Tojama, Kjóto, Sagami-Ono, Šizuoka) absolvovala celkem 13 koncertů, na kterých pod vedením dirigenta Yakova Kreizberga (řídil 11 koncertů) zazněly Karneval a Osmá a Devátá symfonie Antonína Dvořáka, První symfonie D dur Gustava Mahlera, Brahmsova Akademická slavnostní předehra, Schumannův Klavírní koncert a Houslový koncert č. 4 D dur Wolfganga Amadea Mozarta. Jako sólisté se s Českou filharmonií představili jednak mladá talentovaná japonská houslistka Sajaka Šódži a zejména pak mladý český klavírista Martin Kasík, který se tak po dvou abonentních koncertech s ČF pod vedením Yakova Kreizberga (31.10. a 1.11. v pražském Rudolfinu) mohl poprvé představit s tímto naším předním hudebním tělesem i v zahraničí, mimo jiné i ve slavné tokijské Suntory Hall.
Na posledních dvou koncertech tohoto v pořadí již šestnáctého japonského turné pak řídil Českou filharmonii její šéfdirigent Vladimir Ashkenazy. Program obou koncertů byl stejný a zazněl na nich Rachmaninovův Druhý klavírní koncert (se sólistkou Hélène Grimaud) a Druhá symfonie téhož autora.

15.12.2002 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...