zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zapomenutá sláva

„Všechna sláva polní tráva“, chce se člověku občas povzdechnout. A vzdychali mnozí, kdo ve čtvrtek 14. 2. do posledního místa zaplnili sál Studia Y. Byli totiž svědky půvabného a originálního koncertního pořadu, výstižně nazvaného ZAPOMENUTÁ SLÁVA s podtitulem „František Škroup očima své ženy Karoliny“. Jde o pásmo árií a duet ze Škroupových oper a o řadu teprve nedávno v archivech pracně vypátraných a tak znovu objevených písní a klavírních skladeb - to vše plynule propojeno texty z deníkových záznamů a dopisů Škroupovy ženy.
K vytvoření tohoto „hommage ŕ Škroup“ vedla snaha upozornit na loňské 200. výročí narození (3. 6. 1801) a letošní 140. výročí smrti (7. 2. 1862) Františka Jana Škroupa, pěvce, pianisty, dirigenta a plod--ného skladatele, autora první české opery a tvůrce naší národní hymny. Pořad připomněl nejenom trochu pozapomenuté Škroupovo dílo, ale i jeho pohnutý život, obrovskou popularitu, které se těšil v dobách svého třicetiletého působení ve funkci kapelníka Stavovského divadla v Praze, ale bohužel i neradostný konec jeho života v Rotterdamu.

Škroupovo dílo nezní na našich pódiích příliš často a nebylo tomu jinak ani kolem výše jmenovaných výročí. Z archivu Národního divadla jsem se dozvěděla, že Fidlovačka zde byla uvedena naposledy v roce 1987, ale na představení Dráteníka k 80. výročí skladatelovy smrti 3. 2. 1942 ve Stavovském divadle se dnes už asi sotva kdo pamatuje. Bylo uvedeno na Kyselově scéně v Pujmannově režii a za řízení Iši Krejčího a hrálo se tehdy sedmnáctkrát. Dalšího provedení v Praze se Dráteník dočkal v divadle Na Fidlovačce až v sedmdesátých letech zásluhou pražské konzervatoře. Později jej provedli studenti AMU v Hradci Králové a koncem 90. let budějovická opera. Loňské ani letošní jubileum se však nestalo inspirací k okázalejším oslavám. Nevím, zda uvedení Škroupovy písně Kde domov můj v podání Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a dueta Zdeny Kloubové a Vladimíra Chmela na začátku koncertu „90 LET OBECNÍHO DOMU“ ve Smetanově síni v Praze dne 5. 1. t. r. pod taktovkou Serge Baudo byl úmyslný dramaturgický čin, směřující ke Škroupovu výročí, či jen snaha po originálním způsobu zahájení slavnostního koncertu hymnou-nehymnou.
Autory, organizátory a interprety úspěšného pořadu ke Škroupově poctě, provedeného poprvé na podzim minulého roku v žižkovském Atriu a nyní v Yp-silonce, jsou Jitka Škápníková, autorka scénáře, sopranistka Christina Kluge, tenorista Jaroslav Mrázek a pia-nista Daniel Wiesner. Budiž jim vzdán dík za splátku jednoho dluhu.

3.4.2002 Míla Smetáčková | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...