zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Valentinská pouť do Norska II.

Norská opera  (Foto archiv)

  

Současný generální ředitel Björn Simensen vystudoval zpěv („Můj první veřejný koncert byl i koncertem na rozloučenou… nemyslím, že by svět přišel v mé osobě o nějakého výjimečného pěvce“, říká pan ředitel se svým suchým humorem) a žurnalistiku, v letech 1980–84 byl generálním ředitelem Gothenburgského symfonického orchestru ve Švédsku, 1984–90 generálním ředitelem Norské národní opery v Oslu, dalších pět let působil jako šéfredaktor deníku Dagbladet v Oslu a od roku 1995 je opět generálním ředitelem Norské národní opery.
Hned ve svém prvním období se zaměřil na rozvoj současné norské operní tvorby. Dosud objednal osmnáct oper u nor-ských skladatelů, devět jich uvedl, mj. operu In the Thirteenth Hour od Oddvara S. Kvama (1987). Objednal také operu u Trygve Madsena Circus terra, která zazní ve světové premiéře v koprodukci s Norskou operou ve Státní opeře Praha v rámci festivalu Pražské jaro 16. 5. 2001.
Koprodukce jsou dalším jeho záměrem. V plánu má spolupráci s operami v Jižní Americe, s Mariinským divadlem v St. Petersburgu a Valerijem Gergievem, se Slovenským národním divadlem v Bra-ti-slavě (v jednání je Straussova Ariadna na Naxu na jaro 2003) a s Bělehradem.
Ovšem hlavním jeho cílem je od roku 1985 vybudování samostatného operního domu. „Nové operní budovy se dnes staví v Číně, Hongkongu, Singapuru, Japonsku, Koreji, kde stále stoupá zájem o evropskou hudbu. V Evropě je to ale zcela výjimečné..“ Po značných peripetiích (bývalá pravicová strana byla proti tomu) dala konečně současná vláda křesťanských demokratů ke stavbě souhlas. Za vším – i v hudbě – je politika. Promítlo se to i do výběru místa pro operu – na břehu osloského fjordu, sice s kouzelným výhledem na fjord (nabízí se srovnání s operou v Syd-ney…), ale s velkou dálniční křižovatkou v těsném sousedství a navíc daleko od centra města. „Výběr místa souvisel se záměrem urbanistického rozvoje této čtvrti“, říká pan Simensen. Architektonickou soutěž vyhrála společnost SNŘHETTA, která mj. uskutečnila rekonstrukci slavné Alexandrijské knihovny v Káhiře: „Projekt není extra-vagantní, je jednoduchý, přesto monumentální a pře-devším odpovídá nor-skému charakteru. V budově bude 5 sálů, největší bude mít 4000 míst.“ To je pochopitelně výrazný pokrok od dosavadních 1400 míst v současném ,ki-ně‘. Otevření je plánováno na rok 2008: „Zahajovacím představením 20. 9. 2008 určitě nebude Albertova Nížina… Uva-žujeme o Olavu Tryggvasonovi…“

Kapitola třetí: Olav Tryggvason aneb norská národní opera
Operu Olav Tryggvason na námět z vikingské doby začali psát v roce 1873 Edvard Grieg a básník Bjřrnstjerne Bjřr-n-son. Jenomže pak Grieg zhudebnil Peer Gynta, neboli dílo Bjřrnsonova rivala Henrika Ibsena a to způsobilo okamžitou roztržku mezi oběma umělci. Dochovalo se torzo - pouze sedm čísel, neboli asi 30 minut hudby. Trvalo více než jedno století, než partitura vyšla z prachu archívů. Ujal se jí skladatel Ragnar Söderlind a Griegův fragment skvěle prokomponoval svou hudbou. Opera začíná citací písně „Brede Seil“ (Velké plachty) od Edvarda Griega, která se zpívá v Nor-sku ve výroční den nezávislosti 17. 5., v samotném závěru zní píseň Rikarda Nordraaka – jako pocta skladateli, jehož Grieg ctil a obdivoval. Opera byla uvedena ve světové premiéře 26. 9. 2000 v Bergenu v koprodukci oper v Oslu a Bergenu pod taktovkou současného šéfdirigenta Norské opery, Olafa Henzolda, a byla vysílána norskou televizí, s níž pan Simensen podepsal kontrakt na pravidelné uvádění jedné produkce ročně. Olav Tryggvason je také v plánu spolupráce s Valerijem Gergijevem.

3.4.2002 PhDr. Jitka Slavíková | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...