zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jules Massenet - Král z města Lahore

Velká pařížská opera (Foto z webu)

  

Král z Lahore měl premiéru ve Velké pařížské Opeře 27. dubna 1877. Je to přesně ta budova, kterou důvěrně známe z turistických průvodců a proslulých pařížských pohlednic. Nazývá se podle svého stavitele Palais Garnier. V době světové premiéry byla teprve dva roky otevřena a zářila novotou. Hudebně dramatické dílo čtyřiatřicetiletého Masseneta mělo nebývalý úspěch, uvádělo se plné dvě divadelní sezóny, během nichž se uskutečnilo 57 představení této opery. Obrovský úspěch slavila též na jiných evropských i světových jevištích, zejména v Itálii – v Turíně a Miláně – se setkala se značným ohlasem.
Dnes je téma Massenetovy opery opět aktuální, vzhledem k napětí na pakistánsko-indickým hranicích, od nichž je město Lahore (je pětkrát větší než Praha) nebo v jiné transkripci Láhaur, jen několik desítek kilometrů vzdáleno. Na pozadí děje je též náboženský boj islámu s hinduismem. Novodobě toto dílo - sto let po premiéře - proslavila Dame Joan Sutherlandová, s níž se posluchači setkají na nahrávce firmy Decca v hlavní roli kněžky Sity, stejně jako s jejím manželem Richardem Bonyngem za dirigentským pultem Národního filharmonického orchestru. Operu uvede stanice Český rozhlas 3 - Vltava v sobotu 2. února od 20.00 hodin.

Hřmící bas velekněze, panenská kněžka, o níž se zároveň ucházejí kladný hrdina (tenor) a padouch (baryton), exotická výprava, četné proměny včetně baletu blažených duší v hinduistickém ráji se saxofonovým sólem a plných pět dějství bombastické i mírně eroticky nasládlé hudby - to vše patří k nezbytné výbavě velké francouzské opery konce 19. století. Krále z města Lahore zkomponoval na libreto Louise Galleta francouzský skladatel Jules Massenet, autor oslavované Esclarmonde, Werthera, Hérodiady, Cida a Manon. Některé z nich přetrvaly v podobě nádherné a často citované melodie, jako je tomu v případě Thaïs.

25.1.2002 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 19 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...